19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 15 Aralık 2016 17:08

TURİZM TOPLANTISI YAPILMIŞ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

TURİZM TOPLANTISI YAPILMIŞ

Didim Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim Turizm Altyapı ve Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş, Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, TÜRSAB Didim Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Aylin Bal ve turizmcilerin katılımıyla Didim’in katıldığı Trawel Turkey2016 fuarı  değerlendirildi ve  Ocak ayı içerisinde yapılacak EMİTT Fuarı için fikir alışverişinde bulunulmuş.

Didim Beach Elegance Otel’de yapılan toplantıda fuardaki eksikler ile Didim Turizmi ile ülke genelindeki turizmin değerlendirmesi de yapıldı. İzmir’deki fuarda 60 bin lira harcandığı bilgisi de verilen toplantıda 26-29 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar alanında gerçekleşecek olan  (EMİTT) 21. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda 63 metrekarelik alanda standın kurulacağı ve stant tasarımı ile ilgili görüşlerde alınmış.

Kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda basının soracağı sorular cevap bulamadı. Herşeyi olumlu olduğundan bahsedilen toplantıda tek farklı ses Didim Kültür Mirasını Koruma Derneği Başkanı ve Turizmci Mustafa Şentürk’ten çıkmış.

Şentürk turizm pazarlaması yapılırken küçük otellerin yok sayıldığını Didim’in tanıtım ve pazarlanması değerlendirmesi yapmış ve dünyada her şey dahil sistemi göçtü. Didim’de bundan önceki yıllarda faaliyet gösteren küçük otelciler artık yok oldular.  Görülen o ki 5 yıldızlı otellerin ilçeye çok şey kazandırmadı. Bu otellere gelen turistlerin ilçeye katkısı olmuyor. Halbuki  küçük otellere gelen insanlar, esnafa para kazandırıyor ilçede açılan 5 yıldızlı otellerin ilçeye katkı vermedi Didim’e 5 yıldızlı otellerin gelmesi ve büyük mağazaların açılmasıyla esnaf zarar gördü. 5 yıldızlı otelleri açmak yerine, küçük otelleri destekleyip butik otel şeklinde kaliteyi yükseltmek lazım diye konuştuğu öğrenildi.

Travel Turkey 2016 Fuarından bahsedilirken aynı yerde eşzamanlı yapılan Gastronomi  Kongresini katılıp katılmadığı öğrenilemeyen Didim organizasyonunun  önümüzdeki yıl yapılacak olan Vegan ve Vejetaryenler Festivali ile ilgili nasıl bir çalışma yaptığı sorusunun da sorulamadığı toplantıda  Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, önümüzdeki Nisan ayında yapacakları ile ilgili çalışmalarına başlanılacağı söylediği,  Didim’i Türkiye’nin ilk Vegan ve Vejetaryen kenti olması için  Vegan ve Vejetaryenler Derneği ile sözleşme imzalandığını hiçbir şey yapmadan geri dönüş aldıklarını  Didimlilere Vegan ve Vejetaryen Festivali’nin de fayda sağlayacağını ekonomik getiri sağlayacağını umdukları festivale halkın sahip çıkmasını gerektiğini söylediği öğrenildi.

Sosyal medyada bir değerlendirme yapan  Hikmet Atilla’da konuyla ilgili olarak” 15.12.2016 tarihinde kurumlar arası toplantıda Didim turizmi değerlendirildi. Toplantıda ben de vardım.
Aşağıda ki yazım toplantıya daha fazla katkı sunmak içindir.

Teknolojinin turizm sektöründe en etkin ve önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Bir bakalım, Batı Avrupa’nın internet sitelerinde Didim ve Didim otelleri olarak ne durumdayız?
Kış sezonun da olduğumuzdan ve Bodruma kışın direk uçuş olmadığından Didim otelleri genelinde
booking.com üzerinden sunulmakta, fakat yaz sezonunun başlangıç dönemi olan 01 Mayıstan itibaren ise birçok tur operatörü tarafından HolidayCheck, tripadvisor gibi dağıtım siteleri üzerinden irili ufaklı 100 üzerinden Didim otelleri sunulmakta.
Sadece, sunum yetersiz.
Sadece tur operatörleri ile anlaşma yapmak konaklama tesislerimiz için yeterli olabiliyor mu? Konaklama tesis temsilcisi sadece tur operatörünün sayfasına girmek ile sezonu kurtarabileceğini düşünebilir, fakat gerçek bu değil, bir dönem Didim’in otelleri Türkiye’nin değişik bölgelerindeymiş gibi gösterilirdi, bunları o bölgelerden çıkarıp Didim de olduklarını ispat etmek için akla karayı seçtik en sonunda başardık, bu da gösteriyor ki sadece anlaşma yapmak yetmiyor. Anlaşma yapıldıktan sonra neticeyi takip etmek gerekiyor. Konaklama tesisinin niçin satılmadığını, yapılan sunumların, reklamların yeterli olup olmadığını sorgulamak gerekiyor.
Gördüğüm kadarı ile en fazla sunum
Booking.com sitesin de, bence Booking.com şehir ve kısa konaklamaları tercih eden konaklama tesisleri için tercih olabilir, kıyı otelleri ve bölgeleri için değil. Geriye paket tur ve sadece konaklama sunan tur operatörleri kalıyor ki, onların da bu otelleri ne şekilde sundukları önemlidir. Bir bakıyoruz, İstanbul üzeri aktarmalı paket tur sunulmuş, bu turun satılması için, gerçekten bütün opsiyonların tükenmesi gerekiyor, direk uçuş var iken, niçin aktarmalı uçuş tercih edilsin? Normal uçuşlar da dahi bu tür uçuşlar tercih edilmiyor.
Diğer bir konu ise, Didim destinasyonunun ve konaklama tesislerinin pazara sunum şeklidir, bura da da otellerin ön plana çıkması için arama motorların güçlendirilmesi gerekiyor. Pazar da bizim de tuzumuz olsun deniliyorsa, bu şekil de konan tuzun hiçbir katkısı olmayacaktır.
Tabii tur operatörlerin yanın da seyahat acentelerin Didim’e olan ilgileri önemlidir, hem tatilciyi hem tur operatörlerini hem de seyahat acentelerini harekete geçirmek için, az yataklı tesislerimizin çok olması vesilesi ile, bir tesisin pazarlamada çıkacak parasal gücü ortaya koyması mümkün değildir, bunun için de 20 – 25 otelin bir araya gelip pazarlamayı, bu şekilde ortaya çıkacak sinerji ile yapmak lazım.
Atalarımız her şey için bir deyiş bulmuşlar: “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”  dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü