24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 15 Aralık 2016 17:09

KOSGEB’DEN KOBİ’LERE 50 BİN LİRA!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KOSGEB’DEN KOBİ’LERE 50 BİN LİRA!

KOSGEB KOBİ’lere yönelik olarak ekonomik canlanmanın sağlanabilmesi amacıyla “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” uygulaması yapılacak. Bu kapsamda KOBİ'lere 50 bin TL kredi bankalar üzerinden kullandırılacak.

"İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği" programı için başvurular 19 Aralıkta başlatılacak.  Programdan faydalanabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve beyannamelerinin güncel olması gerekmektedir. KOS-GEB Veri Tabanına kayıt kosgeb.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Sistem kayıt esnasında kullanıcı adı ve şifre vermektedir.

Programdan yararlanmak isteyen bütün KOBİ'lerin bir an önce KOSGEB veri tabanına ücretsiz kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Program kapsamında işletme başı-na sağlanacak kredi üst limitinin 50 bin TL olacak ve bankalar üzerinden kullandırılacak kredinin faiz oranının tamamı KOSGEB tarafından kar-şılanacak. Kredi vadesinin ise ilk 12 ayı ödeme-siz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay faizsiz olacak.

50 bin TL'lik Kredi FAiz Desteği için, KOSGEB Veri Tabanında güncel kaydı bulunan bütün KOBİ'ler başvuru yapabilecekler. İlk 12 ay hariç toplamda 36 ayda geri ödeme yapılacak.

Başbakan Binali Yıldırım 8 Aralık'ta EKK ka-rarlarını açıklarken KOBİ'-lere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacağını, ilk 12 ayı geri ödemesiz faizsiz para verileceğini açıklamıştı.

Konu hakkında Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ’ı ziyaret eden Garanti Bankası Didim Şube Müdürü Pınar Sönmez Metin ve Müşteri İlişkileri Yöneticisi Hatice Gümüşlüoğlu iki günden bu tarafa müşterilerini bu destekten faydalanmak için seferber olduklarını ve aramalar geçekleştirerek bilgilendirdiklerini söyledi.

Şaban Üstündağ da “Didim’deki tüm bankaların, müşterilerine bu krediyi kullandırmak için çalışma başlatması Didim’deki işletmeler için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Yaptığınız bilgilendirmeler bu açıdan çok önemli, umarız bu kaynak sıkıntılı günlerin geçmesi için bir çıkış yolu olur”, dedi.

Başvuru Sahibinin Kayıt Esnasında Yanında Olması Gereken Belgeler

2015 yılı için

-Bilançolar

-Aylar Halinde SGK Tahakkuk Bildirgeleri

Kayıt işlemi bittikten sonra KOSGEB sistemi size iki adet çıktı evrak veriyor (KOBİ dokümanı ve beyannamesi) evrak-ları imza ve kaşeledikten sonra bağlı bulunduğunuz Odadan - faaliyet belgesi (aslı) -Ticaret Sicil Gazetesi (onaylı) ve imza sirküsü veya beyannamesiyle beraber toplam 5 evrakın Aydın KOSGEB’e ulaştırılması gerekmektedir.

Aydın KOSGEB adres: Aydın Ticaret Borsası 7. katı AYDIN

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü