18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 16 Aralık 2016 18:45

Vegan/Vejetaryen Festivali’nden Umutluyum

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Vegan/Vejetaryen Festivali’nden Umutluyum

Didim belediye Başkanı Deniz Atabay Cuma günleri düzenlediği mutat toplantılarında bu hafta Travel Turkey değerlendirmesi ile başladı. “Fuarlara katılım imaj ve insana yapılan yatırımdır, buralardan rezervasyon ve pazarlama ilişkileri çıkar direk gelir getirici işler değildir,  standların hareketli olması güzel düzenlenmesi  bu yıl çok etkilemedi, benim değerlendirmen çok sönük geçen bir fuardı, bu da ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylardan kaynaklı, yıl sonu değerlendirmesinde turizm satış oranımız eksi %52 civarında bu çok kötü bir durum” diyen Atabay değerlendirmesinde “artık kişisel ilişkiler daha çok kullanılmaya başladı, bizim geçen sene gurbetçi dernekleri ve buralara yazdığımız mektuplar bile çok etkili oldu, Tur Operatörü üzerinde satış yapabilmek için bir yıl öncesinde sözleşmelerini yapılmış olmanız lazım, bu gidişat çok kötü” dedi.

 

Hafta içinde yapılan toplantıda Travel Turkey fuar değerlendirmesinden başka EMİTT fuarı içinde görüş alışverişinde bulunulduğunu  söyleyen Başkan Atabay “Didim’de yaklaşık  22 bin yatak olduğunu bunlardan 12 bin kadarının  Bakanlık belgeli diğer 10 bin kadarı da belediye belgeli ve bu oteller %90 dolulukla çalışıyor” dedi ve turizm toplantısında  öne çıkan  tartışmalı bir konu olan her şey dahil sistemli yıldızlı oteller yerine butik otellerin yapılması ve bunların tanıtımın yapılması konusunda Didim’de yaşayan esnafa katkısı olacak turizmin küçük otellerdeki müşterilerin olduğunu  söyledi ve ancak yıldızlı otellerin müşterisi ayrı butik otelinki ayrı, insani ilişkiler kurularak yıldızlı otellerden  daha fazla kazanılabilir. Şubat ayında  düzenlediğimiz Analogdan  dijitale Geçiş konferansında küçük otellerin kendilerine dijital alt yapı oluşturmalarını tavsiye eden bir konferanstı  pazarlama işinin dijitale geçtiğinin anlatıldığı bir toplantıydı. Küçük otellerle ilgili olarak Turizm Kongresinde Küçük Oteller Derneği Başkanı geldi ancak bildiğim kadarıyla Küçük Oteller dernekleşmek için bir çalışma yapmadılar. Didim’e yıldızlı otellerde lazım toplu bir organizasyon için salon ya da toplu yemek veya konaklatma imanı olmuyor, her ikisinin de müşterisi ve tercih edeni farklı oluyor. İnternetten rezervasyon yapıp uçak bileti ve transfer işlemleri yapılıyor ve hatta resepsiyonu olmayan oteller oluşmaya başladı. Didim’deki tehlike küçük otellerin yıkılıp yerine konut yapılması bu tehlikeli bir turizm  gidişatı bunun önüne geçilmesi lazım” dedi.

Butik otel başarısını Bodrum örneği  ile veren Başkan Atabay “Bodrumun başka bir imar yapılanması var ancak bölgede belki de ülkede bu sene %8.5 oranında turizm katkısını artıran bir ilçe. Bizde farklı etkinliklerle Didim’in tanınırlığını artırmak istiyoruz. Tales Festivalinin yankıları halen sürüyor ve  okullaşma projesi ile birlikte giderek büyüyecek bir çalışma olacak, bir de 8-9 Nisan’da yapılacak olan Vegan Vejetaryen Festivali çok ümitli olduğum bir proje henüz hiçbir çalışma yapmamıza rağmen Avrupa’da Vegan Vejetaryen Dostu şehir olarak tanımaya başladık. Bu festivalde halk ta kazanacak, evinde yaptığı Ege yemeğini  festivalde satma imkânını da  vereceğiz. Önümüzdeki günlerde festival çalışmasını birlikte yürüttüğümüz Türkiye Vegan ve Vejetaryen Derneği burada lokantalarla vegan Vejetaryen Menü ile  ilgili bir çalışma için gelecekler, çok ümitli olduğumbir proje buna Didim halkının esnafının mutlaka sahip çıkması gerekiyor.” Dedi.

Başkaca belediye yatırımı olarak 752 Bin liraya alınan Grader’in ardından bir Loder ve Ekskavatör’inde alınacağın söyleyen Atabay, yıl sonu personelle buluşma yemeğinin 23Aralıkta yapılacağını da ayrıca belirtti.

 

 

Didim'de küçük otellerin geliştirilmesi için neler yapılabileceğinin masaya yatırıldığı 2015 yılı Ocak ayında Didim turizminin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Küçük Oteller Derneği Başkanı Ömer Faruk Boyacı, "Didim'e bir kimlik kazandırılmalı, aksi taktirde diğer yerlerle rekabet edemezsiniz" dedi.

 

"OTEL STANDARTLARI YUKARI ÇEKİLMELİ"

Küçük Oteller Derneği Başkanı Ömer Faruk Boyacı, dernek olarak bütün gayelerinin küçük otellerin hizmet standardını yükseltmek olduğunu söyleyerek, "Didim'de otel standartlarını yukarı çekmemiz lazım. Dünyadaki otelcilik trendlerine baktığımızda çevre çok ciddi şekilde önem kazanıyor. Küçük otelleri de çevreden bağımsız düşünemeyiz. Turizm sektöründe dinamik modeller üretemiyoruz, Didim'e gelen turistlerin sadece dinlenmek ve denize girmek için mi yoksa Didim'i görmek için mi buraya geldikleri tespit edilmeli. Didim'e bir kimlik kazandırılmalı, aksi taktirde diğer yerlerle rekabet edemezsiniz. Kapadokya örneğinin butik otelcilik için çok önemli bir model. Çok yakınınızda olan Alaçatı da önemli bir başarı kazandı ve incelenmesi gerektir" şeklinde konuştu.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü