24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 18 Aralık 2016 10:08

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Soruyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Soruyor

Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nin başlattığı "AGC SORUYOR" toplantılarının ilki Cumartesi günü, Aydın'da Gar Park Restoranda gerçekleşti.

"AGC SORUYOR" toplantılarının ilk konuğu Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’dı.

Toplantıya, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Belediye Meclis Üyesi Sevinç Karataş, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Korkmaz ve Aydın merkezdeki gazeteciler de bu toplantıya katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener   “Aydın gazeteciler cemiyeti olarak belirli aralıklarla Belediye başkanlarımızı, Siyasilerimizi, Valimizden, Sivil Toplum örgütüne kadar toplumda söz sahibi herkesi basın mensuplarıyla buluşturacağız.

Basın şu aralarda kendi sorunlarını bir tarafa bırakmıştır. Ülkenin çok daha büyük sıkıntıları var, ülkeyi yönetenlerin söyleyecekleri çok şey var onları dinleyelim istedik. Elbette ki basının sorunlarını bu toplantılar neticesinde kendilerine ileteceğiz . Konuklarımız bizlere çalışmalarını anlatma fırsatı bulurken, bizler de sorunlarımızı anlatacağız.

Bu çalışmayı ilk olarak Didim'in en batısında başlattık. Çalışmalarını, Sorularını kendilerinden direk dinleme fırsatı bulacağız, bizlerde soru sorma fırsatı bulacağız.

Bu toplantılarda herkes faklı başlıklar anlatacak, herkes farklı bakış açısıyla değerlendirecek. Farklı bakış acılarını öğrenmek hem konuklarımız için hem de biz aydınlı gazeteciler olarak  avantajımız olacak.

Ortada bir olay vardır,  farklı bakış açıları ile bu olayı farklı çözümler öneririz, yaptığımız bir değerlendirme belki bir sorunun çözülmesine sebep olur, bizler kamu adına çalışıyoruz, sorularımız kamu adına soruyoruz. Açacağınız farklı değerlendirmeler önemlidir.”  dedi.

 

Deniz Atabay, “Bu çok önemli bir organizasyon, kadın eli değerse mutlaka farklılaşıyor. Kayseri'deki patlamanın da verdiği üzüntüyle hem gazetecilerin hem de kamu görevlilerinin işinin zor olduğun biliyoruz, her gün değişen gündemle ülkemizin nereye gittiğini kestiremiyoruz.

Didim, Aydın’ın en batıdaki bir ilçe, bazılarınızı tanıyorum, tanımadıklarımı da  burada tanımak isterim. Gazetecilerin yazdıklarını önemsiyorum, ve eleştirilerini de mutlaka değerlendiriyorum, her zaman herkesin hoşuna gidecek haber yazmanız mümkün değil eleştirilerin bizi doğru yöne sevk edeceğini biliyorum, Didim'de her Cuma  Didimli gazetecilerle buluşuyorum ve burda benim göremediğim ya da fark etmediğim şeylerin farkına varmamı sağlıyor, karşılıklı bir eğitim olarak düşünüyorum" dedi.

İlk soruyu AGC Başkan Semra  Şener sordu.  “Ulusal basınında  ilgilendiği Celal K'nın yaptıklarını sordu.

Başkan Atabay, “Cuma günü katıldığı bir TV programında anlattıklarını tekrar ederek bu programa bağlanma sebebini de o programdaki  konuklardan  Özcan Yeniçeri'nin tarafsız duruşunu beğendiği ve “Başkan artık katıl bu programa ve bize bilgi ver” dediği için katıldığını  söyledi ve Bugün yaşanan bu sorunun, geçmiş belediye döneminde seçimden  önce denize ilk parsel, bu arazi üzerine imara uygun olmayan yapıya verdiği inşaat ruhsatının, kendi dönemlerine iskanlaşdırılamayacağı için, usullere göre de yanlış işlem yapıldığını,  bu inşaatın durdurmasıyla başlayan hukuki sürecin devam ettiğini, ancak bu arada yapılan tüm şikayetler ve mühürlemelerin, inşaat sahipleri tarafından mühür feki yapılarak sürdürüldüğünü, konunun yargıda olduğunu, en son Aydın İdare .Mahkemesinin verdiği karara yapılan bir itirazdan dolayı, Danıştay tarafından değerlendirilmek üzere Danıştay'a gönderildiğini söyledi.  Bu imar değişikliğine izin veren Belediye Meclis üyeleri hakkında da İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin soruşturma izni verdiğini, hukuki süreç devam ederken bu şahıslar hakkında da soruşturmanın sürdüğün söyledi.

Kendilerinin görevden alınması için şikayet dilekçelerinin ve savcılık başvurularından hiç birinin kabul görmediğini. Bizi görevden aldırıp belediye ye kayyum atanmasını sağlayabilirlerse, o kaçak binaları bitirip iskan alabileceklerini hesaplıyorlar sanırım. Ama buna izin vermeyeceğim" dedi.

Celal K.'nın işin bu kısmında devreye girdiğini,  kendisinden istediği randevuda bu inşaat işini çözmek için kendisini ziyaret ettiğini, ancak benim kesin tavrımdan sonra. Üç saat uturdukdan sonra, giderken “Ya bu işi beceremedik, bari bana bir çay bahçesi ver de, bende bundan faydalanayım” demesi üzerine, kendisini lisanı münasiple reddetmiş olmamdan dolayı kaynaklanıyor. Olayın özü budur " dedi.

Sorulara Didim de yapılan çalışmaları anlatarak devam eden Başkan Atabay, 2 buçuk yıllık çalışmalarının, Didim'de halka yaptığı sunumun  özetini gazetecilere anlattı.

FETÖ ve Erkan Karaarslan bağlantısında adı geçen temizlik ihalesi ile ilgili sorulan soruya.

Didim Belediyesi  temizlik araç parkının yenilenmesi için KİK'e uygun ihaleye çıktıklarını ve denetimli olarak ihale yapıldığını, bu ihaleyi yaparak temiz bir Didim yarattıklarını kendisini işin bu tarafının ilgilendirdiğini söyledi.

Gürsel Tekin bu firmaya ortaklığı var mı?  sorusuna

“Bilmiyorum ama, olduğunu sanmıyorum" dedi.

Didim'de bu kadar kötü anlatılmasına rağmen, önümüzdeki yıl yapılacak Vegan/Vejetaryen Festivalinin şimdiden bir çok Avrupa  kentinde adı bilinir hale geldi, Seramızda "Didyma" markası  altında çeşitli aromatik ve tıbbi yağ üreteceklerini, sabun ve zeytinyağı imal edeceklerini, Nane Yağı, Kantaron yağı ve benzeri ürünleri üreteceklerini söyledi.

2.5 yılda ne yapmayı isterdiniz de yapamadınız sorusuna

"Kruvazör turizmini çok isterdim ama deniz kirliliği ve gelecekte nelere sebep olabileceği değerlendirmesi yapılmadan olmaz " dedi.

Didim Serbest Turizm Bölgesi konusunda çok bilgi sahibi olmadığını ama "Belediye olarak Didim'in ve Türkiye'nin yararına olan her projeyi destekleriz" dedi,

Borçlarla ilgili sorulan soruya

“Büyük borçlarının, kamu borcu olduğunu, piyasaya borcumuz yok ama, SGK borçlarını yapılandırdık.  Eski parayla 90 Trilyon borcumuz var" dedi.

Didim için bir kongre merkezi , hava alanı ya da spor kamplarının yapılabilecek mi? sorusuna.

Kongre  merkezi gibi bir projenin, Kuşadası bu kadar yakınken hiç rantabıl değil.  Ancak 252 dönüm araziyi büyükşehir ile beraber, spor kompleksi planladık, hazineden arazisini de talep ettik. Bu proje gerçekleşirse bundan Didim ve çevresi çok faydalanacak.  Ancak biz bir kültür merkezi ve amfi tiyatro planlıyoruz.“

75 yıl sanayi sitesinin durumu nedir? sorusuna ise.

“Sanayi sitesini mera üzerine yaparsanız, bugün ki sıkıntıya düşersizin.” dedi.

Didim’in havası ile ilgili soruya.

Didim’e gelen gazeteciler federasyonu üyelerine, Didim'in havası ile hava attık. Bu güzel hava ile ilgili raporu Turizm Bakanlığı istedi, uluslararası onayı alınıp teslim edeceğiz diyen Atabay,  4 yabancı firmanın Didim'de Sağlık Turizmi ile  ile ilgili talepte bulunduklarını söyledi.

Didim’in yapılaşması ile ilgili soruya.

“Didim'in dikine büyümesini istemediğini  yatay büyümesi gerektiği " söyledi.

Yeni bir belediye binası düşünüyor musunuz? sorusuna.

"O parayı başka yere harcarım" dedi.

TGC Aydın Şubesi başkanı Semra Şener "Her zor dönemde kamu  kurumları  tasarruf tedbirlerinde ilk önce gazetelere verdikleri reklam ve duyuruları keserek başlarlar, tek gelirimiz ilan ve reklam olan kurumlarımıza sizinde içinde bulunduğunuz yerel  yönetimlerden yerel basına destek  yönlendirmesi istiyoruz" dedi.

Doğalgaz. Apollon Tapınağı ve çevresi. Kos'a Feribot seferleri. Cezaevi projesi. Göç ve nüfus artışı, Kadın emeğinin değerlendirilmesi ve bir çok konu görüşülen toplantının sonunda. Toplantıya katılan gazeteciler  kendilerini ve çalıştıkları kurumları tanıtarak son buldu.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü