20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 19 Aralık 2016 16:20

Didim Ziraat Odası'ndan Zeytin Hasad Töreni

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Ziraat Odası'ndan Zeytin Hasad Töreni

Didim Ziraat Odası Zeytin Hasadı başlatıyor. Bugün Çamlık Mahallesinde Manastır Caddesiyle Akdeniz Caddesinin kesiştiği  yerde başlatılacak şenlik bugün  saat 14,30’da başlatılacak. Zeytin şehri Didim sloganıyla başlatılacak olan hasat etkinliği öncesi açıklama yapan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Bahattin Gökdemir bu yıl Didim zeytininin adını daha çok duyurduk, kaliteli zeytinimizi ve yağımızı iyi tanıtmamız lazım bunla ilgili çalışmalarımızı sürüyor. Tüm Didimlileri zeytin hasat törenine bekliyorum. Ne kadar meşakkatli bir iş yaptığımızı görürlerse ve daha çok duyurulmasını için daha çok çaba harcamak gerektiğini anlamış olacaklar” dedi. Bu yıl henüz kesin rakamlara ulaşılamasa da geçmiş yıllara göre zeytin rekoltesinin arttığını söyleyen Bahattin Gökdemir Zeytincinin yüzü kahkaha atmasa da gülüyor” dedi.

Didim’in en yaşlı zeytin ağaçlarından olan tescilli bir zeytin ağacından  elde edilen zeytini özel olarak sıktırıp tanıtım için kullanacaklarını da söyleye Bahattin Gökdemir bu ağacın zeytinin ne kadar dirençli ve sağlıklı bir meyve olduğunun göstergesi olması sebebiyle 2013 yılında Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği tarafından anıt ağaç olarak seçilen ağacın önünde yaptığı açıklamada halen Adnan Menderes Üniversitesi tarafından bunun gibi bir tanede Fevzi Paşa’da bulunan anıt ağcın yaşının belirlenmesi çalışması yapılacağını da söyledi.

25 Ekim 2013 yılında Plaketlendirilen ağaç hakkında da bilgiler veren Bahattin Gökdemir, ağacın levhasında “Bu ağaç binlerce yıl yaşayabilen Olea Eurpaea L türünde bir zeytin ağacıdır. Her türlü iklim koşulunda yaşayabilen zeytin ağacı ölümsüzlük veren özelliği nedeniyle  de çevreden kaynaklanan yaralanmalara rağmen hayatta kalabilir ve meyve vermeye devam eder. İklimin ve toprak yapısının insan yaşamına elverişli olması, bir çok medeniyetin Didim’e yerleşip gelişmesini sağlamıştır. Zeytin ağacı gibi binlerce yıldır insanları barındırmıştır.

Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği’nin Didim’ Zeytin Şehri olarak seçerken, bunun gibi asırlık zeytin ağaçlarının varlığının eskiden bir zeytin şehri olduğunu, yeni bahçelerin varlığı ile de Zeytin şehri olabileceğini inandığı için bu ağacı bugünün anısına tarihe not düşüyoruz” diye yazdığını da söyledi.

 

Yarın burada sembolik olarak zeytin hasadı yapacaklarını tekrar eden Gökdemir levhanın dikkatini çektiği öğrencilere de bu ağaçla ilgili bilgiler verdi.

Son değişiklik Pazartesi, 19 Aralık 2016 19:41
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü