19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 20 Aralık 2016 16:51

1000 Yıllık Ağaçda Hasat

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

1000 Yıllık Ağaçda Hasat

Didim ziraat Oadsı 700 yaşında olduğu tahmin edilen zeytin ağacında zeytin toplatarak hasadı  sembolik olarak başlattı.

Didim Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Deniz Atabay, Sivil Toplum kuruluşları başkanları ve kamu kurumları başkanları nın katıldığı tören Manastır Caddesi üzerinde bulunan asırlık zeytin ağacının bulunduğu yerde yapılan hasat töreninde Ziraat Oadsı Başkanı Bahattin Gökdemir “Didim’de bu ağaç benzeri başka ağaçlarında olduğunu bundan anlaşılacağı gibi Didim’in asırlar öncesinden Zeytini ve Zeytinciliği bildiğimiz anlaşılıyor. 2013 yılından bu ağaca Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği tarafından günün anlamına binaen bir etiket çakıldı.” Diye bilgi verdi.

Bu yaşlı ağaçtan hasat edilen zeytinlerin daha sonra sıkılıp özel bir törenle Didim’de zeytinciliğin gelişmesine emeği geçenlere takdim edileceğini de söyledi.

Belediye Başkanı Deniz Atabay Didim’in markalaşmasında yetişen ürünleriyle de tanınmasını istedi. Didim Belediyesinin de zeytin ve zeytinyağcılıkla ilgili markalaşma çalışması yaparak Didyma adıyla tescil ettirdiklerini söyledi ve yeni ürün hasadının da bereketli olmasını istediğini söyledi.

Kaymakam İskender Yönden’de kendisinin de memleketinde zeytinleri olduğunu belirttikten sonra Önümüzdeki yıl yapılacak Vegan Vejetaryen festivali öncesi  Didm2in  Zeytini ve zeytinyağcılığı konusunda da bir tanıtım atağının başlatılmasını istedi.

 

Ardından elektrikli zeytin silkme aleti ile ağaçtan zeytin toplanması işlemine geçildi. Başta Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir Olmak üzere Kaymakam ve Belediye Başkanı ile Didim’deki STK ve kurum temsilcileri de sırasıyla zeytin silkelediler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü