19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 21 Aralık 2016 16:22

Taklit ve Tağşiş(*) Yağımız Yok

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Taklit ve Tağşiş(*) Yağımız Yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı kontroller sonucunda zeytinyağı üreticilerinden alınan örneklerin laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlere ait bir liste yayınladı, Bu listede Didimli hiçbir markanın olmaması Didim’de zeytinyağı üretimindeki hassasiyet bir kez daha ortaya çıktı.

Bakanlık  5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştı ve  17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği kararlaştırılmıştı.

Bakanlık denetçilerinin zaman zaman Didim’de de Ziraat Odası temsilcilerinin de katıldığı  denetimlerde Didimli zeytinyağı şişeleme ve üretim tesislerinden alınan örneklerin labaratuvar sonuçların olduğu taklit ve tağşiş yapanların yayınlandığı listede Didimli hiçbir firmanın olmamasını değerlendiren Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir “Didimli zeytin yağı üreticilerinin bu tür bir eylemem tevessül etmedikleri için teşekkür” etti ve “eminim Didim’de Zeytinyağında marka olma yönünde çalışmalar sürerken tüm üreticilerinin hassasiyetleri devam edecektir. Tüm kamuoyuna göğsümüzü gere gere bizim yağımız ve zeytinimiz kalitelidir demekten Didimli bir ziraatçı ve zeytinyağı üreticisi olarak gurur duydum.” Dedi.

Gökdemir,  “Didim zeytini ve zeytinyağının kalitesine gölge düşürmek isteyen bazı kişiler turizm bölgesi olmamız ve yoğun müşteri potansiyeli olması sebebiyle sokaklarda kontrolsüz olarak satılan  ve başka yerlerden gelen yağların Didim’in yağı imiş gibi bir algı oluşmaması için Didim Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğünün büyük gayretleri var.  Kamuoyunun bunu bilerek özellikle Didim üreticisinin yağlarını tercih etmesini istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çok denetlemede Didimli olmayan kişilerin dışardan getirdikleri yağlarını  Didim’in yerli yağı gibi pazarladıkları tespit edilmişti. Buna dikkat edilmesini istiyoruz” dedi.

(* tağşiş: bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma.)

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü