18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 22 Aralık 2016 12:18

EGE BÖLGESİ ODA VE BORSA BAŞKANLARI TOBB’DA YAPILAN BÖLGE TOPLANTISINDA BULUŞTU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

EGE BÖLGESİ ODA VE BORSA BAŞKANLARI TOBB’DA YAPILAN BÖLGE TOPLANTISINDA BULUŞTU

Ege Bölgesi İstişare Toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliği ve başkanlığında TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Toplantıya Didim Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ ve Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım katıldı.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada terör saldırılarına işaret ederek, zor günlerden geçerken birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

Hisarcıklıoğlu, “Camia olarak tam dayanışma içinde olmalıyız. Bir ve beraber olma günündeyiz. Dünya görüşü, fikri, zikri ne olursa olsun birlikte hareket etmeliyiz” dedi. Oda ve borsaların faaliyetlerine ilişkin “Bu odalar ne iş yapıyor?” şeklinde bir algı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, üyeleri için yaptıkları çok sayıda hizmet bulunduğunu ifade etti. “Oda ve borsalar üyeleri için o kadar çok şey yapıyor ki, bunları mutlaka kamuoyu ve üyelerimizle paylaşmalı ve anlatmalıyız” diyen Hisarcıklıoğlu, özellikle medya aracılığıyla oda ve borsaların sunduğu imkânlarının tüm üyelere detaylıca anlatılmasını ve bunlardan istifa edilmesini istedi.

Toplantıda, başvuruları başlayan Nefes Kredisi hakkında bilgilendirmede bulunulurken,  Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun tedbir paketindeki konular istişare edildi. Ayrıca TOBB Dijital Dönüşüm Projesi, Şirket Kuruluşlarında Tek Durak Ofis Projesi, Mesleki Eğitim Faaliyetleri ile Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi(MEYBEM)’ne ilişkin sunumlar yapıldı.

Toplantıda Ekonomi Koordinasyon Kurulundan geçen Odaların talepleri paylaşıldı.  Kredi Garanti Fonu ile yeni kredi imkânları oluşturulması, ihracat destekleri, SGK ödemelerinin yılsonuna ertelenmesi, vergilerde indirimler, orta ve yüksek teknolojili işlerde istihdam desteği, işbaşı eğitim programı ile ilave istihdam sağlanması, KOBİ’lere finansman kolaylığı, sicil affı düzenlemesi, taşınır rehni uygulamasının hayata geçmesi taleplerini karşılandığı anlatıldı.

TOBB’un geliştirdiği ve yakın zamanda hayata geçecek yazılım ile Odalarda sağlanacak dijital dönüşümün neler getireceği anlatıldı.  Odaların kullandığı üyelik sistemi altyapısındaki bu dönüşümle üyelerin Odaya gelmeden belge almasına olanak sağlayacağı belirtildi. MERSİS, MERNİS, gibi sistemlerle entegre çalışacak sistemle oda borsaların üyeleri ile iletişiminin güçleneceğini, üyelerin de etkinlik takibinin kolaylaşacağı anlatıldı.

Şirket kuruluşlarında Ticaret Odalarının tek durak olması için yapılan yasal düzenleme hakkında bilgiler paylaşıldı. Bu sistemle şirket kuruluşlarında üyelerin zaman kaybının önüne geçilecek, aynı zamanda aynı düzenleme ile kuruluş ve değişiklik işlemlerinde maliyetlerde düşüşler sağlanacak.

Mesleki eğitimde talep belirleme ve toplanmasının Odalar marifetiyle yapılacağı, işbaşı eğitim programına ağırlık verilerek Oda üyelerinin nitelikli istihdam taleplerinin karşılanacağı anlatıldı.

Toplantıda ayrıca Bazı meslek gruplarında zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi için TOBB’un kurduğu MEYBEM Aracılığı ile yapılan eğitimlerde sağlanan faydalar anlatıldı.

Toplantıda geçtiğimiz günlerde başlatılan Didim Ticaret Odası Üyelerinin içinde bulunduğu, finansman sorunlarının giderilmesine kakı sağlamak amacıyla Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank ile imzaladığı düşük faizli kredi kullandırmaya yönelik protokolü anlatıldı. Nefes kredisi ile Oda üyeleri üst limit 50.000 TL olmak üzere, 12 ay vadeli, yıllık % 9,90 faiz oranlı kredi kullanabilecekler. Didim Ticaret Odası Üyelerinin Nefes Kredisine başvurabilmek için Odadan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli faaliyet belgesi almaları gerekmektedir. Didim Ticaret Odası üyeleri düşük faizli Nefes Kredisinden yararlanmak için T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank Didim şubelerine başvurabilirler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü