19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 22 Aralık 2016 19:08

“BU ANKET GERİ ÇEKİLSİN” “FEN LİSESİ YAPILSIN”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“BU ANKET GERİ ÇEKİLSİN” “FEN LİSESİ YAPILSIN”

Didim’de velilere gönderilen bir anket kafaları karıştırdı. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 5,6,7,ve 8. Sınıfta öğrencisi olan velilere gönderilen ve okul planlamaları yapılırken daha verimli olabilmenin amaçlandığı söylenen ve ankette meslek edindirme ile ilgili başka sorunun olmaması nasıl bir değerlendirme anketi olduğu konusu kafa karıştırdı.

Uzunca zamandır Didim’e fen Lisesi yapılması istekleri göz ardı edilerek her hangi bir anket yapılmazken ya da Didim’de bulunan Mesleki Anadolu Liselerinin tercih edilip edilmediği değerlendirmesini kapsamayan ve yalnızca Didim’de bazı velileri ve öğretmenleri fişleme anlamına gelebilecek bir anketin neden yapıldığı merak konusu.

Kaymakamlıkça böyle bir anketten haberdar olunmadığı bilgisi üzerine Milli Eğitim’den yapılan bilgilendirmede bu anketin Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlandığını kendilerinin de bu doğrultuda hareket ettikleri oldu.

Anketten rahatsız olan ve çeşitli kaygılarla bu bilgileri bize ulaştıran öğrenci velileri şunları söylediler: “ Anketi yaptıran kurumun adı yok, muhatabı kim, değerlendirmeyi kimin yapacağı belli olmayan , Kaymakamlığı devre dışı bırakılarak bu an-ketin okullara gön-derilmesi ve yalnızca belli bir mesleki okula dikkat çekilmesi Didim’in en önemli isteklerinden olan Fen Lisesinin istenilip istenilmediği gibi farklı seçeneklerin olmaması veya istedikleri oranda EVET çıkmaz ise halen yapılmakta olan Orta Okul ve Lise binasının ne yapılacağını da öğrenmek istiyoruz, Aydın Milli Eğitim Müdürlüğünden başlayan bu garip anketin değerlendirmeden çekilmesini, FETÖ ilişkisi olduğu gerekçesiyle ek konulan Özel Okulda halen devam etmekte olan İmam hatip Ortaokulunun orada kalmasını ve Pansiyonlu olarak yapılan ve inşaatı bitmek üzere olan binanın da Fen lisesi olmasını istiyoruz. Şayet anket objektif değerlendirilecekse bu  sorularında sorulduğu başka bir anket yapılsın ve değerlendirmesi de bu anketle birlikte şaibeli hale gelen Milli Eğitim Müdürlüğünce değil bağımsız bir anket kurumunca objektif olarak yapılmasını istiyoruz” dediler.

 

Konula ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Eğitim-Sen Temsilcisi Turgay Elçi ” Halen ülkede yaşanan sorunların kaynağında geçmişte bu okul mezunları tarafından yaratıldığını ve malum örgüt FETÖ’nün bu okullardan başlayarak taraftar bulduğu da bir gerçektir. Son yapılan eğitim anketi PİSA’nın iyi değerlendirilmesi pozitif bilimler öğretilecek okulların açılmasını istiyoruz. Bu  anket girişimini bir mahalle baskısı ve siyasal iktidarın laik ve bilimsel eğitimden uzaklaştıracak sisteme referans teşkil etmesi için planlanmış bir uygulamadır. Bizler iyi biliyoruz ki bu anketler zaman zaman okullarda ya öğrenciler tarafından ya da öğretmenin bizzat kendisi tarafından yapılıyor, dolayısıyla ciddiye alınacak bir anket değildir.   Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bile PİSA değerlendirmesinde bile Fen Liseleri  sadece değerlendirilse biz ilk 3’e gireriz” diyerek  eğitimin kalitesini hangi kurumların oluşturduğun anlatması bakımından önemlidir” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü