23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 23 Aralık 2016 13:23

MARAŞ’I UNUTMADILAR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

MARAŞ’I UNUTMADILAR

Didim Cemevi Salonunda önceki gün yapılan bir etkinlikle 1978 yılında yaşanan Maraş Katliamı anıldı ve   sorumluların hala hesap vermemesinden dolayı unutulmadığı söylendi.

Didim Cemevi Gençlik Kollarının düzenlediği bir slayt  gösterisi ve ardından Maraş Katliamının anlatıldığı bir tiyatro oyunu sergilendi.

Etkinlik öncesi bir konuşma yapan  Dernek Başkanı Hüseyin İlhan; “19-16 Aralık 1978 günü yaşanan Maraş Katliamının 38. Yıl dönümü anmamıza katılma duyarlılığını gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Haziran 2015 seçimlerinden sonra yaşanan 21 katliam üzerine İstanbul Beşiktaş’ta 44 Şehit,  Kayseri’de 14 şehit ve 155 yaralı, yine 3 gün önce Rus büyük elçisinin dinci şeriatçı katil tarafından  katledilmiş ve en son  dün akşamki El Bab’da şehit olan  askerlerimizi üzüntüsü,  hümanizmi kendisine felsefe edinmiş bir inancın mensubu olarak yüreğimiz kanatmaya devam ediyor. Şeriatçı katiller en kutsal yasayı ’öldürmeyeceksin’i çoktan kayıtsızca çiğnemeye devam ediyorlar. Artık her akşam yatarken, her sabah kalkarken acaba hangi acılar düşecek yüreğimize diye uykularımız ve uyanmalarımız endişe içinde olmaya başladı.

Aralık ayı katliamlarını unutmadık, 19 Aralık 2000Cezaevi katliamı, 28 Aralık Roboski katliamı, ve Beşiktaş, Kayseri ve Rus büyük elçisinin katli ile de anılacak.

Bu katliamlar Osmanlı zamanında gelmekte, jer katliam sonrası ezberletilen şey kardeşlik, lafı, Kardeşlik  öyle olmaz, Kardeşlik herkesin kendi inancında serbest yaşarsa olur, İnancına müdahale edip şekillendirmezse olur. Kardeşliğin öze laik ve demokrat bir  Türkiye’den geçer,  Anayasada olup gerçekte geçmeyen laiklikle olmaz,

Aleviler şu ana kadar kimseyi yakmadılar, kimsenin kapsına işaret koymadılar, Aleviler var olduğu sürece özgülüklerden e barıştan vazgeçilmeyeceğini bildikleri için  Alevileri bitirmeye çalışıyorlar. “ dedi.

Konuşmasının son bölümünde Alevilerin Cem evlerine, Ocaklara ve Dergahlara ship çıkılması gerektiğini  örgütlenmek gerektiğini ve “bu derneklere sahip çıkılması gerekli buralar bizim kutsalımızdır, Örgütlü olduğumuz zaman Güçlü oluruz” dedi.

Ardından söz alan Didim Cemevi Gençlik koları başkanı ali Salan’da  Cemevi gençliğinin Alevi öğretilerini yaşatmak istediğini kendilerinden sonra gelecek gençlere örnekolmak istediklerini söytledi ve ardından Didim Cemevi Gençlik kollarının kendilerinin yazıpı Yönettiğ Katliamı konu alan tiytro oyunu sergilendi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü