17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 23 Aralık 2016 13:26

DİDİM'İN İHTİYACI FEN LİSESİ VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ'DİR!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM'İN İHTİYACI FEN LİSESİ VE  ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ'DİR!

Eğitim Sen Didim Temsilciliği, okullarda öğrencilere dağıtılan veli anketinde tek tip okul için soruların olması ve bunu ulusal ve yerel basına yansımasının ardından bir açıklama yaptı.

Temsilcilikten yapılan açıklamada; "İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Didim'deki  5,6,7 ve 8. Sınıflardaki öğrenci velilerine uygulanmak üzere gönderilen bir anket devletin kendi okulları arasın-da nasıl bir ayrımcılık yaptığını tekrar ortaya koymuştur. Çün-kü ankette sadece İmam Hatip Ortaokuluna yönelik soruların olması açık bir yönlendirme ve mahalle baskısıdır.

Bu anket ne hazırlanışı ne de uygulanma biçimi olarak bilimsel değildir. Anket sonucu ne olursa olsun doğru ve bilimsel veriler ortaya çıkaramaz.

Bu anket  sadece velileri, öğrencileri, okulları  İmam Hatip isteyenler ve istemeyenler şeklinde ayrıştırır ve kutuplaştırır.

Bu anket  Türkiye'de eğitim sisteminin yoğun bir dinselleştirme operasyonu ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir. MEB, devlet okullarına ihtiyacı kadar ödenek ayırmayıp, eğitimin finansmanı için elini velilerin cebinden çıkarmazken, imam hatip okulları söz konusu olunca bütün parasal kaynaklar ve diğer imkanlar seferber edilmekte, yıllardır siyasal istismar konusu olan imam hatip okulları her açıdan desteklenerek, tüm masrafları devlet tarafından karşılanarak, özellikle yoksul ailelerin çocuklarını bu okullara göndermeleri yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Siyasi iktidarın yıllardır "arka bahçesi" olarak gördüğü imam hatip okullarına yönelik "pozitif ayrımcılık" her fırsatta karşımıza çıkmaktadır. Çok sayıda devlet okulu ödenek yetersizliği ile karşı karşıya kalırken, bugüne kadar hiçbir imam hatip okulu kaynak sıkıntısı çekmemiş ve talepleri anında yerine getirilmiştir." Denildi.

Açıklamanın son bölümünde de; "Kaldı ki Didim'in bir Fen Lisesine ve bir Endüstri Meslek Lisesine ihtiyacı olduğu açıktır. Çünkü Didim'in başarılı öğrencileri başka il ve ilçelerdeki Fen Liselerine  gitmek zorunda kalıyor veya TEOG'-taaldığı puandan çok daha dü-şük puanla öğrenci alan Didim'deki  liselere gitmek zorunda kalıyor.

 

Endüstri Meslek Lisesine ihtiyaç vardır. Didim Mesleki ve  Teknik Anadolu lisesi bina yetersizliğinden ve öğrenci sayısının yüksek oluşundan dolayı  sabah  07.00 ile gece 21.00 saatleri arasında eğitim vermektedir. Bir Endüstri Meslek Lisesi  o okulumuzun yükünü hafifletecek daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir eğitim ortamı sağlayacaktır. Eğitim Sen olarak çağrımız Türkiye'de her konuda ve her alanda yaşanan ayrımcı uygulamaların toplumun geleceğinin şekillendiği okullarda yapılmamasıdır. Türkiye'de hiçbir okul türü diğerlerine göre ayrıcalıklı olmamalı, MEB politika geliştirirken ve bu politikaları uygularken bütün eğitim kurumlarına eşit mesafede yaklaşmalıdır." Denildi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü