24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 26 Aralık 2016 16:40

AKBÜK CEMEVİ İNŞAATI BAŞLIYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AKBÜK CEMEVİ İNŞAATI BAŞLIYOR

Bir Tuğlada Sen Koy

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi geçtiğimiz  hafta sonu Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık kültür merkezinde bir film gösterimi ile inşaat başlayacak olan Cemevi inşaatına bir tuğlada siz koyun dediler.

Hüseyin Aydın’ın yazıp yönettiği ve Malatya Arguvan’da çekimleri tamamlanan Aşkın İkrarı  Yol Filmi öncesinde bir konuşma yapan Akbük Cemevi Yönetim kurulu üyesi Muhsin Koç , “değişik bölgelerden gelen insanlar olarak  aldığımız kültürle, yerleştiğimiz bölgelerden buraya gelip burayı kendimize yaşam alanı seçtik, güzel bir bölgeye yerleştiğimiz anladık, Bu bölgelerde Şeyh Bedrettin’in verdiği mücadele anlayışını devam ettireceğiz. Yeni yaşam alanlarımız yerleşirken “yol” anlayışımızı  devam ettirme zorunluğu içindeyiz. Bu anlayışla Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin şu sözleriyle sizlere seslenmek istiyorum. Madde karanlığı, akıl nuru / Cehalet Karanlığı İlim Nuru/ Nefis karanlığı, Marifet Nuru/ Gönül Karanlığı, aşk nuru ile aydınlanır.

Vakıf şubemiz olarak  bizde elimizden geldiğince eğitimlere  devam edeceğiz, karşılıklı dayanışma ile Didim ve köylerinde yaşayan canlarımızı yolumuzu aktarmaya çalışacağız.

Bu anlayışla Didim Akbük cemevimizi bir ocak anlayışı içerisinde, yolumuz aktara bileceğimiz bir eğitim kurumu haline, siz canların katkılarıyla, hep beraberce “ el ele, el hakka felsefesince getireceğiz.

Ocak ayı ikinci yarısında  veya sonunda  ruhsatımız alıp inşaatımıza başlıyoruz. Siz Canlardan isteğimiz bizlere gerekli olan desteği vermeniz, sizlerin katkı koyacağı “bir tuğlada senden olsun” şiarıyla rızalık lokma katkısını sunacak Canlarımızdan hak razı olsun, İyi ki varsınız, iyiki  varız” dedi.

Muhsin ardından Aydın Alevi Güç Birliğinden Doç.  İlhan Çelik’te yaptığı konuşmasında  gelecek nesillere yolu ve erkanı öğretme görevinden bahsederek yanyana durabilmenin öneminden bahsetti.

Konuşmaların ardından kürsüye gelen Aşkın İkrarı “Yol” filminin yazarı ve yönetmeni Hüseyin Aydın Aleviliğin  zor yaşanılan bir yol olmasına rağmen yarınlara taşınması gerektiği söyledi. Alevi yörelerindeki bazı gelenek ve göreneklerin benzerliğinde de söz eden Aydın, Alevilik bir din değil, bir yol dur, bir duruştur dedi ve ardından sazı ile sahnede bazı alevi deyişlerini ve duazlarını seslendirdi. Daha sonra  film gösterimine geçildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü