19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 28 Aralık 2016 15:54

Didim CHP İlçe Örgütü dün düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında bir yılın değerlendirmesini yaptı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim CHP İlçe Örgütü dün düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında  bir yılın değerlendirmesini yaptı

Didim ve ülkemiz için 2016 ne getirdi, 2017’den ne bekliyoruz? Başlığıyla yapılan toplantıda ilçe Başkanı Gökmen Karataş; “ 2016 yılını bitirmek üzere olduğumuz şu günlerde sizlerle umutlu ve mutlu bir Türkiye ortamında buluşmak isterdik. Geleceğe umutsuz ve mutsuz bakan bir toplum içerisinde yaşamanın zorlukları hepimizi kıskaç içerisine almış durumdadır. Dedi.

“2016 yılını hepimiz  terörün, katliamların ve şiddetin ülkemizi esir aldığı bir yıl olarak hatırlayacağız. 15 Temmuz darbe girişiminin toplumun tüm düşünce yapısını altüst edişini hep birlikte izledik. Yıllardır toplumun ve devletin kılcal damarlarına kadar nüfuz eden , Hoca efendiden terörist başına , hizmet hareketi diye övgüler düzülürken , kendi halkını tank ve uçaklarla bombalayabilen bir terör örgütüne dönüşen , gerçekte hep öyle olan bir tarikatçı ve şeriatçı terör örgütünün ülkemizi ve toplumu getirdiği durum ortadadır.  Fettullah Gülen şeriatçı terör örgütü, CIA destekli  12 Eylül cuntasının  yeşerttiği şeriatçı cemaat yapılanmalarının en sinsi ve tehlikelisi olarak bugün apaçık önümüzde durmaktadır. ANAP iktidarı ile devlet yapılanması içerisine sızmaya başlayan ve AKP döneminde bir nevi iktidar ortağı haline gelen bu örgüt toplumun bölünme senaryolarının başaktörü ve senaristi olmuştur. Bu terör örgütünün kandırdıkları ve aldattıkları bugün bu duruma gelmemizde hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi davranmaktadırlar” diyen Karataş “Gerek 15 Temmuz darbe girişimine karşı , gerek çeşitli terör eylemlerine karşı Didim halkı gerekli karşı duruş ve duyarlılığı her platformda yerine getirmiştir. CHP Didim İlçe Başkanlığı olarak her ortamda düşüncelerimizi ve demokratik  tepkilerimizi dile getirdik. Dile getirmeye de devam edeceğiz. Türkiye’de ve Didim’de barışın güvencesi CHP’dir ve olmaya da devam edecektir.   CHP ülkemizin ve halkımızın yaşadığı her türlü sorunun çözümünün,halkın seçimle işbaşına getirdiği vekillerinin bulunduğu  TBMM çatısı altında olduğunu hep söylemiştir” değerlendirmesi de yaptı.

“Partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’ Yurtta Barış Dünyada Barış’’ ilkesiyle ortaya koyduğu dış politika anlayışını dinci ve mezhepçi bir noktaya getiren AKP iktidarı , ülkeyi nerede nasıl duracağı belli olmayan bir ‘’topaç’’ haline getirmiştir. Yıllardır basbas bağırdık, Suriye’nin ve Irak’ın bölünmesi bizi sıkıntıya sokar diye. BAAS’cı dediler,   ESED’çi dediler. Siz ne oldunuz şimdi? AKP yetkililerine soruyorum. AKP İlçe Başkanına soruyorum. Şu 6 yıllık Suriye politikanızı bize bir anlatıverin. Esat’tan Esed’e, Esed’ten Esad’a olan muhteşem dönüşlerinizi bir zahmet anlatıverin. PYD liderini Başbakanlık’ta ağırlayıp şimdi de terörist ilan etmenizi nasıl izah edeceksiniz? Ne diyecek biliyor musunuz? FETÖ yaptı diyebilir.Veya  Başkanlık sistemi olsaydı bunların hiçbiri olmazdı da diyebilir. Ya da kandırıldık, aldatıldık da diyebilir. En büyük ihtimal; hepsi diyecektir.”

Halen görüşmeleri devam eden anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi ile ilgili olarak ta “Ülkemizde yaşanan sorunların çözüm yolu olarak bizlere dayatılan Başkanlık sistemi teklifinin ,çözüm üreten olmaktan daha çok sorun üreten olduğu bugün apaçık ortadadır.Bugün yaşadığımız Başkanlık teklifi krizinin asıl sorumlusu Devlet Bahçeli’dir. 15 Temmuz sonrası gündemde yokken gündeme getiren Devlet Bahçeli olmuştur. 1 yıl , 3 yıl , 5 yıl önce söylediklerinin tam tersi bir söylemi ortaya koymasının sebebi nedir? Bilen var mı? MHP Didim İlçe Başkanı biliyor mu acaba?

15 Temmuz darbe girişiminin halk ve meclis tarafından başarısızlığa uğratılması demokrasimiz açısından çok önemlidir. Bugün için bu darbe girişiminin sonuçlarını iyi anlayabildik mi , gerekli dersleri alabildik mi ? Bizce önemli olan bu soruların doğru cevabını bulmakta yatıyor gerçekler.” Değerlenbdirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta tepki ile karşılanan yerel ve ulusal gazetelerde de  haber olan “çocuğunuzu imam hatibe gönderir misiniz” anketi ile ilgili olarak ta; “Eğitim sistemimizin  tabiri caizse çökmüş olması bugünleri yaşamamızdaki temel gerçektir. Pozitif bilimleri ve bilimsel eğitim anlayışını eğitim sistemimizin temel eğitim politikası olmaktan uzaklaştıran anlayışlar çöküşü hızlandırmaktadır. Eğitim sistemimizi bilimsel ve modern anlayışla dizayn etmemiz gerekirken , siyasal İslam soslu bir sistemi hala dayatmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz günlerde Aydın ve ilçelerinde –bu arada- Didim’de İmam-Hatip lisesi için anket adı altında öğrencileri ve aileleri fişleme ve yönlendirme amaçlı çalışma bunun bir örneğidir” dedi ve “Didim deki öğrencilerin ihtiyacı , talebi ve aciliyeti Didim Fen Lisesi’nin açılmasıdır. Sayın Kaymakamımızdan Didim Fen Lisesinin 2. Dönemde açılması sözünü yerine getirmesini bekliyoruz.” Dedi

Son olarak ta “  AKP İlçe Başkanı’na soruyoruz? Hükümetiniz Didim’den 2016 da ne kadar vergi geliri elde etti? Didim’e ne yatırım yaptı? Açık ve net soruyorum Didim’e ne verdiniz?  Didim’in çeşitli arazilerinin Özelleştirme İdaresi  marifetiyle satılması ve satıştan alınan paralardan Didim halkına ne kadar pay ayrıldı? Soruyoruz?” diyen Karataş yeni yıldan beklentilerini de “ 2017 den ne bekliyoruz? Umudumuz var. Türk halkının geleceğine sahip çıkacağına inancımız var. Halkımızın sağduyusuna güvencimiz var. Özgürlük istiyoruz. Demokrasi istiyoruz. Tam bağımsız Türkiye istiyoruz.  Tüm halkımızın yeni yılını kutluyor, sağlık mutluluk ve esenlikler diliyoruz.” Diyerek bitirdi.

Bu açıklamaların ardından CHP ilçe binasının 150 bin Tl karşılığı tapusunu aldıklarını da söyleyen Karataş gazetecilerin sorularıyla devam eden belediye başkanlığına adaylık açıklamaları hakkında da “CHP üyesi herkesin aday olmak gibi bir demokratik hakkı var. Ancak CHP üyesi dahi olmayan insanların, partilerinden aday olamayacağının vurgusunu da yaptı. 30 yıllık CHP li olabilirsiniz ama yaptığınız bir hata sizin partiye olan hizmetlerinizi götürür” dedi.

Aydın’da yapılan bir anketin değerlendirmesi hakkında da bilgiler veren Karataş “Aydın merkez ve 17 ilçede yapılan anketin Didim’i ilgilendiren kısmında CHP’nin Didim’de belediye seçimlerinde %49 oranında tercih edildiğini” söyledi ve %85 Didimlinin de mevcut başkandan memnun olduğu sonucunun çıktığı bilgisini paylaştı.

Belediye ile uyum içinde çalıştıkları belirten Karataş yol ve kaldırım şikayetlerinin program dahilinde devam ettiğini, temizlik konusunda neredeyse sıfır soruna inildiğini söyledi.  MHP ilçe başkanı Levent İlter’in  FETÖ ile CHP’li belediyeleri bağlamaya çalışmasını da “dersine çalışmadan açıklama yapmış. Bahsi geçen Karaaslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ndeki  faaliyetlerinden dolayı ve halen Mersin’de tutuklu. Aynı hizmetleri ve ihaleleri aldığı MHP’li belediyelerin sayısını da bilmiyor sanırım,   bazı şeyleri basın yoluyla açıklanınca bizde sizin aracılığınızla cevap vermiş olayım” dedi.

Belediye faaliyetleri ile ilgili olarak sorulan sorulardan ruhsat ve iskanların geç kaldığı bilgisine de İmar Komisyonunun CHP’li üyesi Ahmet Yılmaz Aralık ayı itibariyle 120’ye yakın ruhsat başvurusu vardı ve bunun 110 tanesi eksiklerin tamamlanması üzerine yazıldı ve verildi, bazı bekleyen dosyalar bizden ya da memurdan kaynaklı değil, evraktaki eksiklerden kaynaklı. İskanla ilgili olarak ta Belediye Başkan yardımcısı Salih Bankoğlu, dosyadaki proje ile mevcut bina birbirine benzemiyorsa iskan verilemeyen binalar var, şu anda belediye ruhsatını almadan başlayan bir inşaata izin vermiyoruz, müteahhitlerin ve inşaat sahiplerinin kurallara uygun binalarına her türlü izin veriliyor, bir sıkıntı yok, ancak böyle bir algı yaratılıyor anlamıyoruz” dedi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü