22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 01 Ocak 2017 12:58

“EMEKÇİLERE SEFALET ÜCRETİ REVA GÖRÜLMÜŞTÜR!”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“EMEKÇİLERE SEFALET ÜCRETİ REVA GÖRÜLMÜŞTÜR!”

Emek Partisi Didim İlçe Başkanı Kazım Temiz dün açıklanan Asgari ücreti, “Tok Ne Anlar Açın Halinden” diyerek eleştirdi.

Kazım Temiz yaptığı açıklamada  “Asgari ücreti hükümet ve patronlar beraber belirledi” diyen İlçe Başkanlığı  açıklamasını şöyle sürdürdü; “Milyonlarca işçiyi ilgilendiren, 2017 yılı için geçerli olacak asgari ücret, asgari geçim indirimi içinde olmak üzere 1404 TL olarak belirlendi.

Son bir kaç ay içinde dolardaki artış ve yaşanan zamlarla ücretler erimişken asgari ücrete yapılan bu artış, tümden milyonlarca işçiyi ve emekçiyi yoksulluğa ve açlığa itmiştir. Başbakan ve tüm hükümet yetkilileri ekonomik olarak büyüyen Türkiye’den bahsediyorlar. Büyüyen ekonomiden işçiler ve emekçilere pay düşmüyor. Sıra işçilere gelince, ekonomik dengeleri bozulur diyerek ekonomik taleplerin önü kesiliyor.” Dedi.

Temzi ayrıca “Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) geçtiğimiz hafta, tek bir kişinin asgari geçim maliyetinin 1669 TL olduğunu açıkladı. Sendikaların ve emek örgütlerinin taleplerine gözünü ve kulağının kapatan hükümet, işçiye al 1404 TL ile aileni geçindir demiştir. Çalışma Bakanı milyonlarca işçiye bir de dalga geçer gibi, “az veren candan çok veren maldan” açıklaması yapmıştır. İşçilerden bir kez daha fedakarlık istemektedirler.

2017 bütçesini, teşviklerle, vergi indirimleriyle, krediler, kamu kaynaklarını aktarmayla, sermayenin ihtiyaçlarına göre yapan hükümet bir kez daha işçi ve emekçilerin beklentilerini boşa çıkarmış, işçilere ve emekçilere sefalet ücretini reva görmüştür. Bu koşullarda 1404 TL ile yaşamak mümkün değildir. Zorunlu BES uygulamasıyla, yapılan 104 TL artış da geri alınacaktır. Hükümet bir kez daha işçileri açlığa ve sefalete sürüklemiştir.” Açıklamalarının ardından son olarak “İşçiler asgari ücretin tarafı olmadığı koşullarda, masada yer almadığı koşullarda asgari ücret hep tek taraflı belirlenecektir. Bu durumu değiştirecek olan ise işçilerin birliği ve örgütlü mücadelesi ve kendi sınıf siyasetini yaparak devlet yönetiminde söz sahibi olmasıdır. Sefalet ücretine ve kölece çalışma, yaşama koşullarına mahkum olmamanın yegana yolu da budur.” Dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü