20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 03 Ocak 2017 17:30

Yeni Kimlik Kartı Başvuruları Başladı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Yeni Kimlik Kartı Başvuruları Başladı

Didim Nüfüs Müdürlüğü çalışmalarını ve alt yapısını hazırlayarak almaya başladığı baş vurularda ilk  kimlik kartını Didim Kaymakamı İskender Yönden için hazırladı. Pazartesi günü başlayan başvurularda öncülük etmek ve teşvik etmek için başlatılan bu başvurunun ardından ilk gün internet üzerinden randevu sisteminde aksaklıklar olduğundan dolayı 70 kadar kişinin başvurusu alınabildi.

Ayrıntılarını haberimizin detayında okuyacağının kartları almak için Didim’de 2 memur görevlendirildi.  Yeni çipli kimlik kartı başvuruları için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da randevu alarak gidilebilecek.  Başvurusu alınanlara kartları daha sonra posta ile ulaştırılacak.

Peki başvuruda gereken belgeler neler? Kimlik kartları ne zaman dağıtılacak? Kayıp çipli kimlik kartları için ne yapılacak? Ayrıntılar haberimizde . Pazartesi gününden (2 Ocak 2017) itibaren tüm Türkiye’de kimlik kartları için başvurular başladı.

Müracaatlarda, nüfus müdürlüğü personelince, başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası sorgulanarak, kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol ediliyor.

Kimlik kartlarını yapmanız gerekenler şöyle;

BAŞVURU

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

Randevular "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" internet sitesinden, "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabiliyor.

İSTENİLEN BELGELER

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.

YENİLEME ÜCRETİ

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

 

Haber : Ergun KORKMAZ

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü