23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 04 Ocak 2017 16:56

2017’NİN İLK TOPLANTISI YAPTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(2 oy)

2017’NİN İLK TOPLANTISI  YAPTI

Meclis Yeni Üye İle Yoluna Devam Ediyor.

Ak Partiden Spora Destek Çıkmadı

Didim Belediyesi yeni yılın ilk meclisini topluyor.  MHP'li Ragıp Işıklar'ın istifasının ardından Belediye Başkanı Deniz Atabay'ın Yüksek Seçim Kuruluna istifa sonrası görevlendirme ile ilgili yazısına cevap verilmesi halinde Meclis  MHP'li Levent Atas ile devam edecek.

Yeni yılın ilk  Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 20. maddesi gereğince dün  saat öğlen 2'de  Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda   toplandı. Mustafa Kıray, Murat Parmaksız’ın mazeretli olarak katılamadığı toplantıda, Belediye Başkanı Deniz Atabay MHP’li Ragıp Işıkların istifasının ardından ilçe seçim kuruluna yazdığı yazıya gelen cevap üzerine MHP yedek üyesi Levent Atas’ı göreve davet etti.

Meclis salonunda hazır bulunan Levent Atas Başkanın daveti ile  meclis üyesi sıfatıyla ilk meclise katılmış oldu.  Ragıp Işıkların Hukuk komisyonu üyesi de olmasından dolayı Şubat ayı ilk oturumunda yeniden hukuk komisyonuna MHP’li bir  üye seçilecek.

MHP grubunun  Didim belediyesi garajına ve meydana alınacak güvenlikçiler ile ilgili bilgi istediği önergeye, Yine İlk Adım Anıtının akıbeti ve Deniz Şehidi Didimli Mustafa Özsoy’un adının bir parka verilmesi kararının ardından belirlenen alana levhanın bile konulmadığını bunların sebeplerinin yazılı olarak verilmesi  önergeleri okundu, ardından ek gündem maddesi olarak 1384/4 Parseldeki imar plan değişikliğine  ait bir ek gündem maddesi oy birliği ile 10. Madde olarak kabul edildi.

Gündem  maddelerinin görüşülmeye başlandı ve  Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 28.12.2016 tarih ve 567 sayılı “5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 20. maddesi gereği 2017 yılı Meclis toplantı gün ve saati ile meclisin tatil edileceği ayın belirlenmesi” konusunda tatil yapılmaması  istendi ve toplantıların yine her ayın ilk Çarşamba günü yine saat 14’de toplanmasına karar verildi. .

Yazı İşleri Müdürlüğü’nün  2017 yılında görev yapacak Denetim Komisyonunun seçilmesi isteği de yapılan oylamayla belirlendi. Yapılan oylamada CHP’li Hatice Gençay, Sevinç Karataş ve Ali Çağlar, AKP’den Maşallah Subaşı ve MHP’den Aydan Aşık Turgut seçildi.

2017 mali yılı içinde Belediye Meclis, Denetim ve İhtisas Komisyon Üyelerine yapılacak “huzur hakkı” ücreti de 109.16 TL olarak belirlendi  bu artış oy birliği  ile kabul edildi.  Yazı İşleri Müdürlüğü’nün 28.12.2016 tarih ve 568 sayılı “Yurtdışı İzni” konulu yazısının görüşülüp oylanmasında karar oy çokluğu ile kabul edildi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün “Dolu Kadro Değişikliği” konulu yazısının görüşülmesine geçildi ve oy birliği ile kabul edildi.

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 23.12.2016 tarih ve 3342 sayılı “Belediyemizin 2017 Mali Yılı İçerisinde Amatör Spor Kulüplerine Sporu Teşvik Amacı ile 6360 Sayılı Yasa Gereği Yapılacak Nakdi Yardımın Belirlenmesi”  konusu en tartışmalı konu oldu. MHP’li Özgür Makascıoğlu 166,178 TL olarak belirlenen rakamdan en çok Didim Belediyespor’un yararlandığını geçmiş senelerde de  diğer amatör kulüplere çok az nakdi yardım yapıldığını belirterek bu yardımların Halkoyunları Kulüplerine de verilmesi gerektiğini, ancak Didim Belediyespor’a yapılan yardımın azaltılmasını istedi ve verilecek yardım oranlarının komisyonda belirlenmesini istemesi üzerine  gündem maddesinin rakamı belirlemek amacıyla  oylandığını diğer konuların başka bir gündemle kararlaştırılması istenerek oylamaya geçildi.

Didim deki Amatör Spor Kulüplerine Sporu teşvik için yapılacak yardım miktarı 166.178 TL olarak ayrılması oylamasında AKP’li üyeler spora teşvik için para verilmesini reddettiler ancak gündem oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar Komisyonun  Söke-Milas Ayrımı Karayolu Plan Değişikliği Teklifi  konusunda ek süre talep etmesi oy birliği ile  “Belediye Meclis Üyesi Salih Bankoğlu’nun  07.12.2016 Tarihli, Plan Notunun Yürürlükten Kaldırılması isteği” 11 oya karşın 13 oyla kabul edildi.

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 30.12.2016 tarih ve 3399 sayılı “2017 yılında Uygulanacak Kent Estetik Komisyonu Ücret Tarifelerinin Belirlenmesi” gündem maddesi bütçe komisyonuna gündeme son olarak eklenen  1384 Ada 4 Parselle ilgili imar değişikliği önerisi İmar Komisyonuna sevk edildi.

 

Gündem maddelerinin bitmesinin ardından komisyonlara gönderilen maddelerin görüşülmesi için 6 Ocak  Cuma günü saat 14’te tekrar toplanılması kararıyla  meclis oturumu kapatıldı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü