19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 04 Ocak 2017 16:57

AK PARTİ'DEN, CHP'YE CEVAP

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AK PARTİ'DEN, CHP'YE CEVAP

Bu sorulara cevap verdi

1-Didim Vergi Dairesi 2016 yılında Didim'den ne kadar vergi toplamıştır? 2016 Yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Didim'in kaç milyonluk arazilerini satmıştır? Kaç yüz dönüm arazisine satmak için el koymuştur?

2-Hükümetiniz ve bakanlıklara bağlı kamu kurumları 2016 yılında Didim'e ne yatırım yapmışlardır? Bizim gördü-ğümüz iki İmam-hatip okulu dışında bir yatırım yoktur.

3-Didim Fen Lisesi bu yıl açılacak mıdır?

4-Geçen hafta içerisinde KOSGEB tarafından dağıtımı yapılan ve Didim'de sadece 35 kişiye verildiği iddia edilen 50.000.'şer TL ihtiyaç kredisi kimlere verilmiştir? Bu 35 kişi içerisinde İlçe başkanı olarak 'sizin,  ailenizin , ilçe yönetim kurulu üyelerinin ve belediye meclis üyelerinin bazılarının firmalarının olduğu' kamuoyun-da iddia edilmektedir. Bu iddialarla ilgili olarak kamuoyunu ikna edici bir açıklamanız olacak mı? Didim esnafı kötü geçen bir turizm sezonunun ardından borcunu ve kirasını ödeyememişken, şu şanslı ve borçlu 35 kişiyi merak etmektedir? KOSGEB özerk kuruluş filan deyip işin içinden sıyrılma kolaycılığına sapmadan net cevap istiyoruz.

 

5-Geçen hafta AKP İlçe Başkanı, İl Başkanı ve Millet-vekillerinizle Devlet'in kayma-kamı ve bürokratlarıyla kapalı kapılar arkasında neyi istişare ettiniz? Didim'e yapmadığınız hizmetlerin neyini değerlen-dirdiniz? Yoksa Didim'e hizmet vermeye çalışan Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne nasıl engel olu-ruz, önüne taş koruz anlayışı-nın istişaresini mi yaptınız?

Ak Parti Didim İlçe Başkanı Cenk Ünlü , il ve ilçe yönetimi ile bazı Meclis Üyelerinin katılımıyla yaptığı basın toplantısında Belediye Başkanlığını 2.5 yıllık hizmetlerini derlediği kitapçığı eleştirdi ve gazetemizde yayınlanan,   CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş’ın sorularına yanıt verdi.

Cenk Ünlü  basın toplantısına “burada toplanma sebebimiz, 2016 yılının son haftasında CHP ilçe Başkanı Gökmen Karataş’ın 2016 yılını değerlendirirken FETÖ Suriye Dış Politikası ve Ak Parti Didim İlçe Teşkilatı’na karşı Didim’le ilgili sorduğu sorular, Gökmen Karataş’ın değerlendirmesi ve Didim Belediyesi’nin başarıyla dolu 2.5 yıl adlı kitapçığı; bizim de bir başka bakış açısıyla Didim’i ve üretilen hizmetleri kamuoyuyla paylaşmamızı gerektirdi.” Diyerek başladı.

Ünlü açıklamalarına  2.5 yıl içinde yapılan icraatlar kitapçıkta şu şekilde sıralanmıştır: 1)Mezarlık yenilenmiş. 2)Akköy Orta Okuluna kütüphane açılmış. 3)Festivaller yapılmış. 4)Sünnet şöleni yapılmış. 5)Sivrisinekle mücadele edilmiş. 6)Cumhuriyet Bayramları kutlanmış.

Üzülerek belirtiyoruz ki bu faaliyetler başarı olarak listelenmiş. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün partisinin belediyesinin üstün başarı göstererek Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması ve hizmet olarak hizmet tanıtım kitapçığında Didim halkıyla paylaşması düşündürücüdür.

Avam projesi hazırlanan daha meclis askı süresi bitmeyen 3.Koy Amfi Tiyatro projesi 2.5 yıllık başarı kitapçığına icraat olarak konulmuş. Ne yazık ki inşaatının yapımı  daha önce ki dönemlerde başlayan Akbük’teki ve Didim Cumhuriyet  Mahallesindeki kültür merkezleri 1 TL yatırım yapılmadan mezbelelik olarak kaderine bırakılmıştır. Aynı şekilde bir başka sosyal ve kültürel olan projesi daha Avam Projesi ortada yokken , sadece imar plan değişikliği gösterilerek hizmet yapılmış gibi sunulmaktadır. Didim Belediyesi’nin  çevre ödülü alması son derece bizi mutlu etmiştir. Ancak 2016 yılı içinde 3 plajımız çevre kirliliği nedeniyle  Fevzipaşa ,Akbük Fransız tatil Köyü mevkii ve Tarhan Otel önü mavi bayrağını kaybetmiştir.

Didim Belediyesi tarafından Orman Kampı kiralandığında ihya edileceğini sevinerek öğrenmiştik. Ancak somut yatırımların ve geri dönüşlerin kamuoyuyla paylaşılmasını ve ne kadar kar ettiğinin ilan edilmesini bekliyoruz.

Temizlik işlerinin özelleştirilmesini takdir ediyoruz. Ancak modern belediyecilik ve şeffaf siyaset anlayışı gereği bu özelleştirme neticesinde Didim Belediyesi ne kadar kar etmiştir. Geçmiş yıllara bakarak temizlik hizmetlerine yaptığı harcama azalmış mıdır? Yoksa aynı personel maliyetiyle devam  edip , belediyenin temiz işleri harcamaları katlanmış mıdır?

Didim Belediyesi’nin yapmış olduğu güzel şeyleri de belirtmek boynumuzun borcu  ve düzeyli siyasetin gereğidir. Didim Yalı Caddesi projesi gerçekten yerinde bir projedir. Didim’e kazandırılan parklar 15 Temmuz Parkı, Zübeyde Hanım Parkı gibi yeşil alan çalışmalarını destekliyoruz ve artmasını talep ediyoruz. Didim’de yapılan sıcak asfalt çalışmalarını ve parke taşı döşemeye hizmetlerinin artarak devamını bekliyoruz. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki Batıköy, Balat, Akköy, Akyeniköy, Yalıköy, Denizköy muhtarlıkları 2014 yılından önce merkezi hükumetin desteği olan KÖYDES projeleriyle tüm köy yollarını yapmıştır. Ancak ilçemiz maalesef halen parke taşsız, asfaltsız sokaklar ve yollarla doludur.

Keşke bu hizmet tanıtım kitapçığı daha analitik hazırlanarak Didim Belediyesi’nin bütçesinden kesitler de içerseydi. Didim halkından ne amaçla ne kadar para toplanmış, nerelere ne kadar harcama yapılmış açıklansaydı. 2014 Seçim vaatlerinde yer alan projelerden kaç tanesinin gerçekleştiği belirtilse idi.

Söz gelimi Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanıp ne kadar alt yapıya para harcandığını Büyük Şehir Belediyesi yetkilileri açıklasa. Akbük alt yapısını iki buçuk sene önce harcanan 5 milyon TL ‘ye  rağmen çalışmayan kanalizasyon açıklansa. 2016 yılından 2017 yılına geçerken Aski Genel Müdürlüğü alt yapı katılım bedellerini %300 oranında zam yapmıştır. Bu uygulama eski tahakkuk eden borçlara da yansıtılmıştır. Her fırsatta turizm kenti olarak anılan Didim’in en önemli turizm cazibe merkezi olan Milet Müzesi ve Milet Antik Kenti’ne maalesef düzenli taşıma hizmeti gitmemektedir. Ayrıca Büyük Şehir Belediyesi’nin uhdesinde olan toplu taşıma hizmetindeki düzensizlikler ve aksaklıklar Didim’de yaşayan insanları hayatlarından bezdirmektedir.

Her fırsatta imar yönetmeliği kötülenmekte ve bakanlık suçlanmaktadır, halbuki bakanlık Aydın’a göre yönetmelik yapmaz. Ülke çapında bir yönetmelik yapar ve ilgili belediyelere plan yapma hakkı verir. İlçemizde yaşanan yönetmelik sıkıntılarının önüne geçmek için zaman geçmeden Aydın Büyük Şehir Belediyesi Aydın’a özgü bölgesel farklılıkları gözeterek kendi imar yönetmeliğini hazırlamalıdır. Diyerek belediyeye olan eleştirlerin sıraladıktan sonra  Gökmen Karataş’ın  sorularına cevap verdiği kısma geçti.

“Basın açıklamasının bu kısmında ne yazık ki Gökmen Karataş’ın Didim siyasetini aşağı çeken ülkede bu kadar kan akarken insanları ayrıştıran kimseye faydası olmayacak tartışmalara ve polemiklere sebebiyet verecek 2016 yılının son haftasında yaptığı açıklamalarına üzülerek cevap vermek zorundayız. Karataş ülkemizin terörle, IŞİD ve FETÖ ile mücadele ettiği bu günlerde Ak Parti’yi Esed ve FETÖ ile eleştirmektedir. Maalesef Suriye’de sivil insanlar bombalanıp öldürülürken CHP yöneticileri Esed yönetimine ziyarete gittiğini hatırlatmak isteriz. Ak Parti hükumeti Suriye’de sivil insanların ölümünü engellemek için Rusya ve İran ile masaya oturup Halep’in tahliyesini ve ateşkesini sağlamıştır. Ayrıca Esed’ı ziyaret eden CHP yöneticilerini 17-25 Aralık sonrası 7 haziran seçimleri öncesi FETÖ’nün organize ettiği Amerika’daki think-thank kuruluşlarına ve STK’lara ziyaretleri manidardır. Bugün bunları tartışmanın günü değildir” diyen Ak Parti İlçe Başkanı Ünlü “ 2 Ocak 2017 tarihinde MAVİ DİDİM gazetesinde CHP logosuyla cevap bekliyoruz manşetiyle sorulan soruları cevaplamak istiyorum” diyerek sürdürdü.

“Her ne kadar Didim Ak Parti İlçe Teşkilatı icraat makamı olmayıp hesap verme sorumluluğumuz olmasa da iktidar partisinin Didim temsilcisi olarak ulaşabildiğimiz bilgiler çerçevesinde cevap vereceğim”

“Didim’de yaklaşık olarak 44 milyon gelir vergisi, 9.5 milyon kurumlar vergisi, 10 milyon motorlu taşıtlar, ve 14 milyon KDV toplanmıştır. Bu toplanan rakamlardan 3 milyon KDV iadesi, mahsubu yapıldığı yönünde bilgi toplayabildim. Buna karşılık 1050 civarı devlet memurunun istihdam edildiği Didim’e genel bütçeden yaklaşık 95 milyon para gelmiştir. Tarımsal desteklemelerle 9 milyon TL çiftçilere para ödenmiştir. Milli Eğitim alanında İmam Hatip İlkokulu/Ortaokulu pansiyonu ve Cumhuriyet İlkokulu’na toplam 13 milyon yatırım yapılmıştır. Toplam hesap edildiğinde Didim’den toplanılan para Didim’e yetmemektedir. Genel bütçeden para ilave gelmektedir. Bunun yanında Didim Belediyesi’nin ödemediği vergi ve sigorta yükleri hesaplanıldığında, çok daha ağır bir tablo karşımıza çıkacaktır. Ancak bu tartışmayı doğru bulmamaktayız. Zira bizim için vatanın her köşesine hizmet ihtiyaç doğrultusunda gelir gidere bakılmaksızın yapılması gerekmektedir. Atatürk ilkelerinden Halkçılık gereği böyle bir hesap yapmanın yersiz olduğu kanaatindeyiz. Çünkü halkçılık ilkesi vatandaşlar arasında iş bölümü ve dayanışmayı ön görür. Ulusun devlet hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmasını gerektirir. Ürettiği gelire bakılmaksızın eşit hizmet prensip esasıyla ülkenin her yerine yatırım yapmayı gerektirir. Bu sebeple özelleştirmeleri kaynak yaratmaları ve bu kaynakların nereye harcandığını tartışmak yersizdir. Didim’de Fen Lisesi ve Meslek Lisesi son derece önemli taleplerdir. Ak Parti İlçe Teşkilatı olarak bu yatırımların ilçemize yapılması için Belediye başkanımız İlçe Milli Eğitim müdürümüz Milli emlak müdürümüz Kaymakamımız ve vekillerimiz ile birlikte takip etmekte ve elimizden geleni yapmaktayız. “ dedi.

Açıklmanın son bölümünde Gökmen Karataş’ın , ilçe başkanı Ünlü’nün  eşine ve kardeşine ve özellikle bazı Ak Partililere KOSGEB’den faizsiz kredi verildiği  yolundaki sorusuna da şöyle cevap verdi. “Didim CHP teşkilatı faizsiz KOSGEP kredisi ile ilgili şahsım ve teşkilatım için töhmet altında bırakan bir soru sormuştur. Bu noktada şunu net olarak belirteyim ben ve ortak olduğum şirketler ailemden 4 kişi ve ilçe yönetiminde meclis üyelerinden pek çok kişi müracaat etmiştir. Fakat bildiğim kadarıyla kardeşim ve eşimin işletmeleri için faizsiz kredi çıkmıştır. Tarafıma yöneltilen bu itham sebebiyle yaptığım araştırmada ilçe ayrımı yapılmadan TUİK verilerine göre Aydın genelinde 240 civarı işletmeye kredi verilmesi planlanmış. Bu kredinin yüzde doksanı mikro yani 1-9 arası çalışan istihdam sağlayan işletmelere kullandırılmıştır. Kullandırım kriteri en çok istihdam ve satış hasılatıdır. Bu noktada eczacılık faaliyeti gösteren pek çok işletmeye yüksek istihdam ve satış hasılatı nedeniyle kredi çıkmıştır. Ayrıca şunu da belirtmek isterim: bu yıl içinde ortağı olduğum bir şirket kırsal kalkınma hibe programına Akbük’te kendi mülkümüze kırsal turizm yatırımı için başvuruda bulunmuştur. Proje büyüklüğü 1.3 milyon olan ve hibe oranı %60 olan bir yatırım teklifi Aydın ilinde tek kırsal turizm yatırım teklifi olmasına rağmen kabul edilmemiştir. Herhalde siyasi gücümü kullanacak olsam, şirketime karşılıksız verilecek olan 750 bin TL için kullanırdım” dedi ve Gökmen Karataş’ı ve CHP ilkçe yönetimini istifaya davet etti.

Ünlü açıklamasının son bölümünde “Şuan Didim Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırmaktayım. Tamamen bilgisayar ortamında gerçekleşen sıralama neticesinde kredi kullanmaya hak kazanan işletmelerle ilgili bir müdahalem oldu ise hakkımda irtikap ve görevi kötüye kullanmaktan dava açılsın. Bizim bu duyarlılığımızın benzerini de CHP ilçe yönetiminden bekliyoruz. Zira Didim kamuoyunda bir yılı aşkın süredir Gökmen Karataş ve yakın çevresi hakkında pek çok iddia vardır. Ayrıca bizi bu şekilde kamuoyu önünde töhmet altında bırakan açıklamaları yapan CHP ilçe teşkilatını, iddialarını kanıtlayamazsa istifaya davet ediyoruz.” Dedi ve

Geçtiğimiz hafta Gazetecilerin dışarı çıkılarak yaptıkları istişare toplantısıyla ilgili olarak verdiği ip uçlarını şöyle sıraladı”  yapılan toplantıda Didim’in en önemli problemlerinden elektrik kesintileri , lisanslı depoculuk, zeytincilik, Didim’e yeni Devlet Hastanesi,  Fen Lisesi Meslek Lisesi Milet Müzesi’ne giden 1.5 km yolun ıslahı gibi konular konuşuldu. Aydem Genel Müdürü 2017 yılı içinde planlanan 5.4 milyon yatırımın diğer ilçelerden kesintiler yapılarak daha da arttırılacağının sözünü sayın Milletvekilimiz Mehmet Erdem’e verdi. Sayın vekilimiz Mustafa Savaş lisanslı depoculuk, zeytin ve zeytinyağı üretiminin geliştirilmesi noktasında Tarım İl Müdürümüz Fuat Aktaş’tan destek istedi. Odalar Borsalar Birliği’nden bu konuyu takip edeceğini belirtti. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Fen ve Meslek Lisesi için çalışmalarını aktardı. Didim Devlet Hastanesi Başhekimimiz yeni hastane talebini ve yakın zamanda gerçekleştireceği kapasite artış planını açıkladı. Karayolları İl Müdürümüz Milet Müzesine giden 1.5 km yolun kendi bakım ağlarında olmamasına rağmen ıslah sözünü verdi” diyerek bitirdi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü