21 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 07 Ocak 2017 20:02

AKBÜK’TE PANAROMİK GÖRÜNTÜ YARATACAĞIZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

AKBÜK’TE PANAROMİK GÖRÜNTÜ YARATACAĞIZ

Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın Yeni yıla umutla girmemize rağmen maalesef kötü günlerle başladık açıklamasıyla başlayan Didim Belediyesi haftalık basın toplantısında  ilk olarak  Fevzi Paşa Mahallesindeki  ve Uslu sitesindeki çalışmaların sürdüğü haberini paylaşan Atabay Akbük’te imar planında bulunan sahil bandındaki 10 metre genişliğindeki yol için çalışmaların sürdüğünü orada panoramik görüntü verebilecek bir düzenlemeyi mülk sahipleriyle uzlaşarak çözmek istediklerini Lokantaların bulunduğu bölgeden halk plajına kadar olan bölgenin daha önce kıyı kenar komisyonunca yıkılan yerler dışından  bazı mülkiyet sorunlarının da çözülmesinden sonra tamamlanacağını söyledi.

Ayrıca bu bölgedeki okaliptüs ağaçları ve bazı zeytin ve nar ağaçlarının tespit edildiğini bunların taşınması için gerekli izinlerin alındığı belirtildi ve okaliptüslerin  yenileri dikilmek kaydıyla kaldırılacağını belirtti. Okaliptüs ağacını  zemin suyunu bol emen bir bitki olması sebebiyle plajdaki taban suyunun  plajı çamurlaştırmasının önüne geçilmesi için oraya tekrar mutlaka okaliptüs  veya zemin suyunu bol çekebilen bitkiler ekileceğini söyledi.

Akbük’ten Didim’e Deniz Otobüsü projesinin,  mendireğin  yerinin uygunsuz olduğu için ve  yanaşmak için uygun yerin bulunması için bakanlıklar düzeyince yazışma yapan Büyük Şehir belediyesinin çalışmasının sürdüğü belirtildi.

Didim Belediye makine  parkına daha önce getirilen bir Grayderin ardından bir ekskavatör ve bir Loder’in ilave edildiğini, 2 tane de forkliftin alınması için çalışmaların yapıldığını söyleyen başkan Atabay, hurdaya ayrılabilecek bir kamyonu üzerine tanker koyularak arozöz haline getirildiğini yine bir aracında ağaç budama, afiş asma gibi işlerde kullanılabilecek sepetli bir araç haline getirildiğini belirtti.

Akbük Zübeyde hanım parkındaki 4 parçadan oluşan Zübeyde Hanım anıtının kaidelerinin yerleştirildiğini daha sonra montajı yapılacak olan  heykelde Atatürk’ün annesinin cenazesine katılamamaktan duyduğu üzüntüyü anlatan sözlerinin de  burada yer alacağını söyledi.

Didim’in önümüzdeki günlerde yapılan Emitt turizm fuarına farklı bir stant ile katılacağını da söyleyen Atabay, geçtiğimiz günlerde Turizm Ajansı dergisinde Tales Festivali ile ilgili bir makale yayınlandığını bu tür işlerin Didim’in adının ulaşamadığı noktalara ulaşılmasında çok önemli olduğunu söyledi ve makale yazarı Mehmet Güneli’ye teşekkür etti.

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Kutsal yol yürüyüşünün içerisine Türkiye Triatlon şampiyonasının bir ayağının ekleneceğini, federasyonla birlikte Altınkum’da yüzme ile başlayıp tapınağa kadar bisikletle varılacak etabın Tapınaktan tekrar Altınkum’a koşarak inilecek  şekilde planlandığını bunun Türkiye çapında bir organizasyon olacağını söyledi.

Tales’in Matematikçi yanından sonra bu sene de felsefeci yanını öne çıkaran bir çalışmanın ardından Tales Matematik ve Felsefe okulu kuracaklarını bunun için uluslararası bazı üniversitelerin dikkatinin çeken çalışmaların izlendiğini belirti.

Ayrıca Vegan/Vejetaryen festivalinin 3 gün boyunca Didim halkının katılımıyla yapılacağını bunun için herkesin evinde yaptığı sebzeli menüleri belediyenin tek tip olarak hazırlayacağı tablalarda satabileceğini  gerekirse bu tablaların daha sonrada kullanılabilesi için gerekli incelemeyi yapacaklarını söyledi.

Önümüz<deki günlerde tespit edilen 15 kadar lokanta ile özellikle görüşerek menülerini vejateryen yemekleride eklanalarını isteyeceğini bunun çok kolay ve seri bir şekilde hazırlanabilen menüler olabileceğini söyledi ve Vejateryenlerin logosu olan  V harfinden oluşan logoyu kapsına ya da tabelşasına iliştiren lokantanın vegan dostu anlaşılacağını belirtti.

 

HAber : Ergun KOKRMAZ

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü