14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 09 Ocak 2017 16:12

DOĞADA YÜRYEBİLİRSİN AMA REHBER ŞART

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DOĞADA YÜRYEBİLİRSİN AMA REHBER ŞART

Didim Dağcılık ve Doğa Sporları üyeleri internet üzerinden haberleşerek  yapacakları  yürüyüşe sabah baskını yediler.

Pazar sabahı bir araya gelen ve daha önce anlaştıkları bir tur firması ile randevulaşan dernek üyesi yürüyüşçüler buluşma yerine vardıklarında Bakanlık görevlileri, İl Kültür ve Turizm yetkilileri ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) BYK temsilcisi le karşılaştılar, kendilerine yasa ve yönetmelikler gereği bu yürüyüşü yapabilmelerinin koşullarının uygun olmadığı hatırlatılarak bir tutanak düzenlenerek yürüyüşe bu şartlarda çıkamayacağı bildirilerek yürüyüş iptal edildi.

Bu durum hakkında gazetelere bilgi veren Didim Dağcılık ve Doğa Sporları yöneticisi Nusret Tankal  bu uygulamanın yanlış olduğunu söyledi ve “ tüm Türkiye’de devam eden dağcılık ve doğa sporları faaliyetleri, ören yerlerini ziyaret değil, sportif olarak bölge turizmini canlandırmak amaçlı derneğimiz   programında yer alan bölgelerde doğa yürüyüşleri  yapmaktır.” Diyerek mağdur olduklarını belirtti.

Tankal ayrıca;  “ Maalesef sadece Aydın il sınırları içersinde uygulanan il Kültür ve Turizm müdürlüğü ile TURSAB  tarafından  araçlara rehber zorunluluğu uygulatılmaya çalışılmaktadır. Faaliyetlerimiz ticari amaçlı olmayıp masrafların eşit olarak katılımcılar tarafından ödendiği  hizmetlerin ise gönüllülük esasına göre yapıldığı aşikardır.

Hal böyle iken her araca bir TURSAB rehber zorunluluğu getirilmek istenmekte, görev alacak rehberlerinde dağda rehberlik edemeyeceği bilinmesine rağmen rehberlik hizmeti almamız dayatılmaktadır.  Örneğin  Latmos  beşparmak dağlarında katılımcılara rehberlik edecek bir rehberleri de  var ise de onlarla o bölgeyi  yürüyebiliriz. TURSAB Byk Didim temsilcisi rehberin iki nokta arası iletim için bile arabada bulunması  gerektiğini  ifade ederken,  bizlerden  rehberin sadece arabada oturması için kiralanmasını mı istediğini de anlayabilmiş değiliz.

Lojistik desteğimizi sağlayan firmanın TURSAB çatısı altında ve tüm evrakları tamam iken bahsi geçen iki kurumun programla ilgili bilgileri olmasına rağmen firmayı daha evvel uyarmak yerine  kalkış saatinden önce gelerek yürüyüşçülerin ve firmanın mağdur olmalarını sağlamışlardır.

Kaldı ki hala bu diretilen zorunluluğu tarafımıza pusu kurar gibi sabahın yedi buçuğunda baskın şeklinde Aydın il Kültür ve Turizm md. Yardımcısının olayın valilik emri ile yapıldığını ifade etmesi, bu tür faaliyetlerin sadece Aydın il sınırları içersinde engellenmeye çalışılması akla her türlü soru işaretlerini getirmektedir.

Daha evvel Aydın milletvekillerinin de taraf olduğu bu konunun dağcılık ve doğa sporları faaliyetlerinde rehber zorunluluğunun gerekmediğinin  ifade edilmesine rağmen  Aydın il Kültür ve turizm müdürlüğü ile TURSAB’ın engelleme çalışmaları manidardır.

Bu konuda Aydın Valisi sayın Faruk Koçak ile Didim Kaymakamı  sayın İskender Yönden’in yardımlarını bekliyoruz” dedi.

Kendileriyle görüştüğümüz TURSAB yetkilileri de yapılan işlemin yasal olduğunu Tur düzenleme ve yolcu taşıma işinin Acenteciler tarafından yapılması zorunluluğu ve rehber şartının olduğunu belirterek konuyla ilgili bilgileri yasal dayanakları gazetemizle paylaşacaklarını belirttiler.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü