22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 10 Ocak 2017 17:13

“BİZ ENGELLEMEDİK, GÖREVİMİZİ YAPTIK”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“BİZ ENGELLEMEDİK, GÖREVİMİZİ YAPTIK”

 

Pazar günü doğa yürüyüşü yapmak isteyen bir gurubun Turizm Bakanlığı yetkilileri ve TÜRSAB BYK temsilcisinde bulunduğu denetimlerde seyahatlerinin engellendiği yönündeki açıklamalarına TÜRSAB Bölge Yürütme kurulu yönetiminden bir açıklama yapıldı.

Açıklamada yapılan denetimin bir engelleme değil aksine üyelerinin haklarının korunması için yapılan bir çalışma olduğu ve yasal dayanağının bulunduğu açıklaması geldi.

Açıklama şöyle: “Türkiye Seyahat acentaları Birliği üyelerinin haklarını korumakla sorumlu olan bir kurum olup pusu kurmak ,baskın yapmak gibi basite indirgenecek bir uygulamanın içinde olmaz. Kaldı ki Türsab kamu kurumu niteliğinde bir kuruluş olup uydurma bir takım kararlarla kimseyi mağdur edecek bir işlem yapmaz. Eğer mağduriyet söz konusu ise bu konuda mağdur edilenler Didim’de faaliyet gösteren seyahat acentalarıdır. Buna göre;

 

08/01/2017 tarihinde İl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan denetim, Facebookta açılan Didim dagcılık ve doğa sporları sayfasında duyurusu yapılan etkinliklere istinaden gerçekleştirilmiştir. Şöyle ki; yapılan kontrolde  Didim Dağcılık ve Doğa sporları facebook sayfasında yapılan ÖDEMİŞ BOZDAĞ KAR ETKİNLİĞİ -BİRGİ KÖYÜ GEZİSİ duyurusu, belgesiz seyahat acentacılığı faaliyetine girmiş olup, bu şekilde düzenlenen tur, etkinlik ve gezi programlarını 1618 sayılı kanunun 1. Maddesine göre ancak seyahat acentalarının yapması gerekmektedir. Ayrıca bu konu Aydın Valiliği İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün  04/03/2015 tarih ve 43057 sayılı seyahat acentacılığı faaliyetleri konulu 2015/02 sayılı genelgesinin 12. Maddesinde ‘’eğitim kurumları(okullar,üniversiteler vb)meslek odaları, dernekler, vakıflar,belediyeler ve kamu kuruluşlarının 1618 sayılı kanun ve seyahat acentaları yönetmeliğinde tanımlanan tur,paket tur ve transfer kapsamına giren ve ya münhasır hizmet olarak belirlenen faaliyetlerden herhangi birisini yürütmelerinin mümkün olmadığı’’ hükmü bulunmaktadır.” Denildi.

Açıklamanın son bölümünde: “Ayrıca ; Seyahat acentaları 1618 sayılı seyahat acentaları kanununun  10. Maddesinin a bendinde yer alan ‘’ paket tur veya tur başına kırkbeş kişiye kadar en az bir rehber bulundurmak; tek araç kapasitesi kırkbeş kişiyi aşan araçlarda bir rehber bulundurmak; turistlere, rehberler dışında herhangi bir kimse vasıtasıyla Türkiye’nin tarihi, doğası, kültürü ve turizmi ile ilgili rehberlik faaliyeti niteliğinde bilgi vermemek.’’ İbaresi  gereğince İl ve Kültür Turizm bakanlığı tarafından onaylı profesyonel turist rehberi bulundurma zorunluluğu vardır. Ayrıca Aydın Rehberler Odasında Dağcılık ve doğa Sporları alanında ve bölgeye hakim profesyonel turist rehberleri bulunmakta olup, bu gibi etkinlerde ATRO’dan rehber talep edilebileceğini bildirmek isteriz.” Denildi.

Saygılarımızla

 

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ  DİDİM BÖLGESEL YÜRÜTME KURULU

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü