18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 13 Ocak 2017 14:10

"Gülizar-ı Cennetim Zübeydem"

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

"Gülizar-ı Cennetim Zübeydem"

Zübeyde Hanım Parkına konulacak heykelde son aşamaya gelindi

Cumhuriyeti'mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Efen-di'nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünden esinlenerek belediyemizce Akbük'te yapılan Zübeyde Hanım Parkına konulacak heykelde son aşamaya gelindi.

Cumhuriyeti'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünden esinlenerek Didim Belediye-since Akbük'te yapılan Zübeyde Hanım Parkına konulacak heykelde son aşamaya gelindi

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım adına Didim Belediye-since Akbük'te yapılan parka konulacak olan heykel, Türkiye'de bir ilk olacak. Didim Belediyesi Heykel ve Seramik atölyesinde çalışan Heykeltıraş Olgaç Demirkol tarafından yapılan titiz araştırmalar ve çalışma neticesinde, Atatürk'-ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübey-de hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünü kitaplardan bulan ve ayrıca Zübeyde Hanım'ın yaşadığı sıkıntılar ve 4 çocuğunu küçük yaşlarda kaybetmesinden yol çıkarak hazırlanacak heykel, özellikleriyle farklı bir anlam taşıyor.

"Evlat acılarını heykele yansıttı”

Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 kardeş olduğunu ve bunlardan Naciye (12 yaşında), Fatma (4 yaşında), Ahmet (9 yaşında) ve Ömer (9 yaşında) küçük yaşlarda hayatını kaybettiğini ve annesi Zübeyde hanımın 4 çocuk acısı çektiğini öğrendiğini belirten Demirkol, ha-yatta kalan çocuklarının ise Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule hanım olduğunu söyledi.

Zübeyde Hanım'ın yaşadığı bu acılar nedeniyle hazırladığı 5 yapraklı heykelin ortasında Zübeyde hanımın yer alacağını etrafındaki 5 yaprağın ise ölen çocukların simgeselleştirildiğini söyledi. Parkta konulacak heykele ayrıca iki Gül yaprağının da ekleneceğini söyleyen Demirkol bunların da eşi Ali Rıza Efendi ile Mustafa Kemal Atatürk olacağını dile getirdi.

Heykelin yapımı öncesinde Zübeyde hanım hakkında bir çok araştırma yapıp kitaplar okuduğunu kaydeden Demirkol Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanım hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünü kendisini çok etkilediğini söyledi.

İlham aldığı sözün ardından hazırlanan bu heykelin yapımı öncesinde Belediye Başkanı Deniz Atabay'a bilgi verdiğini ve maketi görmesinin ardından onay aldığını belirten Olgaç Demirkol, "Ülkemizde bugüne kadar yapılma-yan ve farklı bir anlam taşıyan heykel yaptık. 2,5 aydır bununla uğraşıyorum. Gaz beton ile heykel örülüp ardından oyularak şekle sokuldu. Rengi beyaz kalacak ve çalışmaların tamamlanmasının ardından parka konulacak" dedi.

"Farklı bir eser oldu”

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ise hazırlanan heykelin farklı bir anlamı olduğunu ve bugüne kadar Zübeyde Hanım için hazırlanan heykel ve büstlerden farklı olduğunu söyledi. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanım hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünün kendisini de etkilediğini belirten Atabay Didim Belediyesi seramik atölyesinden bu tür güzel eserlerin çıkmasının da kendileri için memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Heykelin tamamlanmasının ardından açılışla konulacağını söyleyen Başkan Atabay Didim'de kente yönelik dokunuşların devam edeceğini dile getirdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü