22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 13 Ocak 2017 16:40

“Didim Ziraat Odası Çalışıyor ve Çiftçimiz Kazanıyor!…”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(3 oy)

“Didim Ziraat Odası Çalışıyor ve Çiftçimiz Kazanıyor!…”

Didim ziraat Oadsı Başknaı Bahattin Gökdemir, odanın 2016 yılı faaliyetlerini ve Didimv ve köylerinde ziraai faaliyetleri Oda’da düzenlediği bir basın toplantısı ile anlattı.

Gökdemir  konuşmasının ilk bölümünde 1200 Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üyeleri olduğunu, ancak asıl sayılarının 2700 olduğunu söyledi.

Gökdemir açıklmasında; “Bilindiği üzere Aydın ilimiz tarım konusunda çok çeşitli ve zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Didim ilçemiz, bakir özellikleri ile Aydın ilinin güzide bir turizm  ve tarım ilçesidir. İlçemizde, Didim Merkezin dışında Akköy, Akyeniköy, Balat, Batıköy, Akbük, Yalıköy ve Denizköy olmak üzere 7 adet mahalle bulunmaktadır ve toplam tarım arazisi 119.420 dönüm olarak tespit edilmiştir. Arazinin yaklaşık 37.400 dönüm alanı sulanan arazi, 34.640 dönüm alanı kısmen sulanan arazi, 47.380 dönüm alanı ise sulanamayan arazi vasfındadır. Didim Ziraat Odamıza kayıtlı çiftçi sayımız ise 2700’dür.Devletten tarım desteği alan ve ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayımız ise 1200’dür.

Kırsal ekonomisi tamamen tarıma bağlı olan ilçemizde tarımda özellikle zeytincilik,  pamuk, buğday, arpa, fiğ, yulaf, mısır ürünlerinin tarımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra çok sayıda bağ bahçe tarımı ilçemizde yapılmaktadır. Ayrıca ilçemizde hatırı sayılır su ürünleri üretimi yapılmaktadır.

Didim Belediyesince Akköy mahallemizde sera bahçesi çalışması ile birlikte ilçede çiçek ve süs bitkileri yetiştirilmektedir. Bu çalışma Didim’e yeni bir değer ve gelir kaynağı olmuştur.

İlçemizde Didim Ziraat Odasının çiftçilerle yaptığı toplantılar ve toplantıların sonucunda kurum ve kuruluşlar olan ilişkiler neticesinde bir çok çiftçi problemi giderilmiştir. Bunlardan başlıcalarını sıralamak gerekirse; Balat Mahallesinde tarlaların sulanmasında elektrik problemi yaşanmaktaydı. Aydem tarafından Balat Mahallesine elektrik direği dikilmesi suretiyle bu eksiklikte Aydem tarafından giderilmiş oldu ve çiftçilerimiz tarlalarını daha uygun şartlarda suluyorlar. Belediyemiz tarafından Balat ve Batıköy arsında çiftçinin kullanması için Kantar faaliyete geçirilmiştir. Böylelikle çiftçimiz pamuk hasadında ürününü kendisi tartıyor, hasadı hakkında güvenli bilgiye ulaşıyor. Çiftçimizin ürünü tüccar kantarlarının inisiyatifine bırakılmıyor.  Bununla birlikte Belediyemiz tarafından Akyeniköy Kırıkiçi mevkiinde Hacı Topal yolu olarak bilinen yolun yaklaşık yarısı parke diğer yarısı ise beton yol ile hizmete açılmıştır. Bu yol ile birlikte çiftçimizin eski yolu kullanırken çektiği sıkıntılar giderilmiş oldu. Çiftçimiz bu yol güzergâhını daha sağlıklı kullanır durumdadır.” Dedi.

Ziraat odasının çalışmaları konusunda da “2016 yılında bir önceki senelerde olduğu gibi çalışmalarımıza çiftçilerimizle beraber hız katarak devam ettik. Yıl boyunca çiftçilerimizle ve ilçemizdeki kurum ve kuruşlarla işbirliği içerisinde çok sayıda, toplantı, bilgilendirme eğitimleri ve kurslar düzenledik. Tarım fuarlarına çiftçilerimizle katılım sağlayarak, Fuarlarda sektördeki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yerinde inceleme fırsatları yarattık. Özellikle zeytincilik ve pamuk alanında çiftçilere, çeşitli uzmanlık alanlarında eğitimler verildi. AB Perspektifinde Organik Zeytin ve Zeytinyağı konulu eğitimler düzenlendi. Düzenlediğimiz eğitim, toplantı ve kurslar ile Didim’de çiftçiliğin etkili yönde gelişmesini sağladık. İyi tarım konusunda ilçemiz son derece iddialı duruma gelmiştir. Bunun yanı sıra ilçemizde organik tarım da yapılmaktadır. İlçemizde mevcut durumda 20’nin üzerinde marka tescilli zeytin ve zeytinyağı ürünü bulunmaktadır” dedi ve Odanın Projelerinden bahsetti.

3 Temel porjeden bahseden Gökdemir “ Bu projelerimiz; 1- Yeşil kuşak projesi: Bu projede hedefimiz Didim’de tarım arazilerini ortaya çıkarmak ve Didim Tarımını geliştirmektir. 2-Didim ilçesinin Turizm Koridoruna dahil edilmesi: Turizm bakanlığının yapmakta olduğu zeytin koridoru çalışmalarına Didim'in de dahil edilmesini hedeflemekteyiz. Gelişmekte olan turizmden, tarımın da faydalanmasını ve Tarım turizmini geliştirmeyi hedefliyoruz. 3-Didim zeytin festivali projesi: Didim’de var olan Zeytin kültürünün bilinirliliğini arttırmak ve sektörde markalaşmayı, sağlıklı ve verimli ürün elde etmeyi, sağlıklı beslenmeyi, zeytinyağlı yemek çeşitliliğinin ve farkındalığın sağlanması, zeytindeki Pazar payını arttırmak, yerel zeytin kültürünü oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmalarımız bu projelerle sınırlı değildir, yeni üzerinde çalıştığımız projeler bulunmaktadır. Projelerimizi uygulamaya geçirdiğimizde tekrar kamuoyuyla paylaşacağız.

Yapmış olduğumuz bu çalışmalar bölgemiz zeytinciliğini en iyi şekilde tanıtılmasına ve uluslararası boyuta taşınmasına çok büyük katkısı olmuştur. Didim Ziraat Odasının yapmış olduğu bu çalışmalar üretim yapan Didim çiftçisinin alın terinin karşılığını alabilmesi açısından ekonomik olarak üreticilerimize yansımıştır. Didim coğrafi açıdan bir tarafı Ege denizi, bir tarafı Bafa Gölü ve bir tarafı da Menderes deltasında olan yarım ada şeklinde verimi yüksek topraklara sahiptir. Sahip olduğu bu coğrafi özellik sayesinde denizden karaya doğru mikro klima hava esintisine sahip olan Didim’in gelecekte tarım turizminin gözdesi olacağına Didim Ziraat Odası olarak inanıyoruz. Didim Ziraat Odası olarak, azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı her alanda sürdüreceğiz.” Diyerek net konuştu.

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir zeytincilik konusunda da Didim’de bir milyonun üstünde zeytin olduğunu ve  her ağacın ortalama 20 kg zeytin vereceği öngörüldüğünde ciddi bir gelir elde edilmektedir. Bu nedenle var olan ve devam ederek yükselen zeytin varlığı; lisanslı depoculuk ve zeytin toplama merkezlerinin yapılmasıyla üreticimizin ürününün doğru fiyatlandırılmasına vesile olacaktır. Lisanslı depoculuk ve zeytin toplama merkezi, çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılaması için gereklidir.

Zeytincilik alanında yetiştirilen genç fidanlarımızın yanı sıra 2016 yılında zeytin hasat ayı olan Aralık ayında Didim de var olan 1000 yaşından fazla olduğu bilinen anıt ağacımızın bakımını ve hasadını erçekleştirdik. Bu anıt ağaçlar Didim coğrafyasının önde gelen zeytin varlığının temsilcileri ve değerleridir. Bu ağaçlardan elde edilen zeytin yağlar Didim zeytin varlığının tanıtımında kullanılmış ve kullanılacaktır.” Diyerek ilçedeki zeytinciliğin gelişimini de anlatmış oldu.

Eğitim ve destekler konusunda da “lçemizde tarıma devlet desteği 2016 yılında da devam etmiştir. Özellikle Zeytin, Pamuk, Yem Bitkileri, hububat, ÇATAK, Mazot, Gübre, Sertifikalı tohum ve fidan, iyi ve organik tarım konularında 2016 yılında ilçemize 10.000.000 TL’nin üzerinde tarım desteği verilmiştir. Destekler özellikle pamuk ve mazot-gübreye verilmiştir. “ ve  eğitim çalışmaları konusunda da “2016 yılında ivme katarak devam ettirdiğimiz özellikle eğitim kurs çalışmalarını 2017 yılında da aynı özgüven ve başarı ile devam ettireceğiz. Özellikle İlçe Mili Eğitim Müdürlüğümüzde eğitimde işbirliği yaparak iş gücü yetiştirme ve geliştirme kursları düzenlenecektir. Ürünlerin pazarlamasında etkili olan ambalajlama ve paketleme ile birlikte etiket tasarlama konularında eğitimler düzenleyeceğiz. Kaliteli Zeytinyağı elde etme programları düzenleyeceğiz. Salamura zeytin yapımı hakkında kurslar düzenleyeceğiz” dedi.

Gökdemir sözünü “  Ziraat Odası Çalışıyor ve Çiftçimiz Kazanıyor!” diyerek tamam

Haber : Erdem ÖZDEN

Son değişiklik Cuma, 13 Ocak 2017 16:49
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü