24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 19 Ocak 2017 17:17

EMEPLİ KADINLARDA “HAYIR” DEDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

EMEPLİ KADINLARDA “HAYIR” DEDİ

Emek Partili Kadınlar adına Parti Kadın sekreteryasından Sultan Çoban ilçe binasında yaptığı açıklamada  “Tek adam, tek parti diktatörlüğüne #hayır” dedi.

EMEP Kadınlar  olarak “meclise getirilen, oylaması süren 18 madde sistemde köklü değişikliklere neden olacak. Bu haliyle de demokratik bulmadığımız bugünkü sistemden daha baskıcı, totaliter, ‘tek adam tek parti’ sistemi inşasına doğru hızla gidiliyor. Seçilmişlere tahammül etmeyen, kendine oy vermeyenleri vatandaş olarak görmeyen, kendine muhalefet edenleri cezaevine tıkanların; tek kişinin söz sahibi olduğu bir rejimde neler yapabileceklerini tasavvur etmek zor değil” diyen Sultan Çoban “OHAL koşullarında dayatılan bir anayasa kabul edilemez. Karşı görüş ve önerilerin ifade edileceği kanalların (TV, gazete, sokak, gösteri…) yasaklandığı bir ortamda demokratik bir anayasa yapılamaz. İstekleri de bu değil.  İşçilerin, emekçilerin, üniversitelerin, hukukçuların, Kürtlerin, Alevilerin, gençlerin, kadınların görüşleri alınmadan yapılacak bir anayasa ancak iki partiyi, iki kişiyi temsil ve memnun eder” dedi.

Çoban açıklamasının devamında “AKP-Erdoğan ‘tek adam, tek parti’ dayatmasına gerekçe olarak istikrarı ileri sürüyor. Onların istikrarını biz, var olanın misliyle sürmesi olarak anlamalıyız. Kadınlar açısından bakarsak; kadın cinayetleri, taciz, tecavüz, şiddet, eşitsizlik, yoksulluk 15 yıldır istikrarlı biçimde sürüyor. Erdoğan, “Yaşam biçimine müdahale varsa söylesinler” diyor. Oysa, sadece kadınlara, kız çocuklarına dair söylenenlere, çıkarılmak istenen yasalara bakmak yeter. Bugün böyleyken, tüm yetkiler bir kişinin elinde toplandığında “Vay kadınların başına geleceğe!” Onun için önce biz kadınlar HAYIR demeliyiz. ‘İstismar yasası’nda yaptığımız gibi tek ses, çok yürek olarak.

 

Meclis sürecinde de referanduma gidilmesi durumunda da ‘HAYIR’ diyoruz ve ‘hayır’ı örgütlemek için çalışmalarımızı başlattık. Her zamanki gibi emek ve demokrasi güçleri, kadın örgütleri, yerel platformlar ile ortak çalışma içinde olmaya da devam edeceğiz. Geleceğimizi, demokrasiyi, laikliği, özgürlüğü, eşitliği kazanmak için HAYIR diyerek başlayacağız ve mutlaka kazanacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü