19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 20 Ocak 2017 17:21

CEMEVİ HAYIR İÇİN BİRLEŞTİRDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

CEMEVİ HAYIR İÇİN BİRLEŞTİRDİ

Didim Cemevinde geçtiğimiz Perşembe günü bir toplantı düzenleyen Dernek yönetimi CHP, EMEP ve KESK’lileri bir araya getirdi.

Aşık Veysel Salonunda düzenlenen toplantıda olası referandum da bir araya gelip geleceğe sahip çıkmak gerektiği ve bu konuda yapılması gerekenler, yürütülecek kampanya için önerisi olanlar, yasal zeminde eylemliliklerde yan yana durabilmek için gerekli koşullar benzeri değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantı öncesi 19 Ocak günü öldürülen Hırant Dink ve Türkiye’de ki  demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan; “referandum sonrası karanlık bir ülkeye uyanmamak için bir arada olmalıyız, Cemevi herkesin evi biz sadece yöneticiyiz dolayısıyla sizlerin fikirleri ve önerileri hayata  ve geleceğe sahip çıkmak için sözünüzü söyleyebileceğiniz bir yer, Hayır kampanyası yürütme aşamasında demokrasi  isteğiniz farklı ses tonlarında söylense de  geleceğe sahip çıkmak için farklılıklarımızı koruyarak ortak ses üretmeliyiz” dedi.

Anayasanın Genel Esaslarından olan ilk dört maddeyle ilgili olarak meclisteki durumu anlatmadan önce Anayasa kitapçığından ilk dört maddeyi okuyan İlhan “ilk dört maddede  I. Devletin şekli

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.” Denildiğini ancak oylamalar sırasında meclis içinde yaşanan tahammülsüzlüğün  bile referandum sonrası evet çıkması halinde yaşanabileceklerin ufak bir göstergesi olduğunu tek adam, saray ve saltanat anlamına gelen başkanlıkla yönetilen bir ülke konumuna gelinirse bu dört maddesinin değiştirilmesi zaten tek adama verilecektir ve güvencesi yoktur” dedi.

 

Konuşmacı olarak katılan CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş, EMEP Yöneticilerinden  Ümit Kanlıoğlu  ve Eğitimsen Didim Temsilcisi Turgay Elçi sırayla söz aldılar.  Konuşmacılarda Olası referandum sürecinde Didim’de evet çıkmaması için yoğun çalışmak gerektiği belirterek çeşitli siyasi parti üyeleri olarak yaşamaya devam edebilmenin şartının bile bu referandumda “Hayır” çıkması gerekir” fikrinde ve Referandumla ilgili tarih belli olursa  sık aralıklarla toplanarak yapılanları ve tecrübeleri paylaşmak gerektiği” konusunda birleştiler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü