18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 22 Ocak 2017 20:19

Vergi ve Prim Borcu Dört Ay Ertelendi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Vergi ve Prim Borcu Dört Ay Ertelendi

Kamu alacaklarının yapılandırılması ve ödeme kolaylığı için çıkartılan borçların taksitlendirilmesi ve ilk taksitin yeni yılla birlikte ödenmeye başlanması amacıyla başlatılan uygulamada taksit ödemeleri 4 ay daha ötelendi.

İlk taksit ödemesini Mayıs ayına öteleyen yeni kararda ilk taksiti ödeyemeyerek hakkını kaybedenlerde yeniden müracaatla haklarını kaybetmemiş sayılacaklar.

Görüştüğümüz Didimli esnaflar bu uygulamanın ödeme zorluğu çekenler için iyi olduğunu söylerken bazı esnafta referandum öncesi bir jest olarak görülen bu uygulamanın verecekleri kararı etkilemeyeceğini belirtti.

Geçen yıl yürürlüğe giren ve başvuru süresi 25 Kasım 2016'da dolan vergi, prim borçları ve para cezalarıyla ilgili affa başvurup indirimli ödemeyi yapamayanlara yeni hak getirildi.  Meclis Genel Kurulu'nda torba yasaya eklenen maddeyle, yeniden yapılandırmadan yararlananların ocak, şubat, mart ve nisan aylarına ait taksitleri de ertelendi.

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, Yurt-Kur öğrenim ve katkı kredisi ile SGK ve belediyelere olan borçlarını kapsayan yasaya tüm partilerin grup başkanvekillerinin imzasıyla yeni madde eklendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal “Vatandaşlarımızın kasımda peşin veya birinci taksit ödemeleri vardı. Aralıkta da sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit ödemeleri vardı. Bir kısım vatandaşlarımız belki ellerinde olmayan imkanlardan dolayı ödeyemediler. Mayısın sonuna kadar peşin veya ek taksit ödeme imkanı bulurlarsa yeniden bu yeniden yapılandırma kanunu hükümlerinden yararlanacaklar. Gerek kasım ayında vergi, gerek aralık ayında sosyal güvenlik primini ödeyen vatandaşlarımız bakımından da ocak, şubat, mart ve nisana tekabül eden vergi, SGK prim ödemelerinin hepsini erteliyoruz.

Tüm taksit ödemelerini 4 ay süreyle ertelemiş oluyoruz. Vatandaşlarımız önümüzdeki 4 ay, ocak ayı dahil olmak üzere ödemeleri gereken yeniden yapılandırma taksitlerini mayıstan, hazirandan itibaren ödeme imkanlarına kavuştular. Ayrıca ocak ve mayıs arasında ertelediğimiz taksit ödemelerinden herhangi bir faiz alınması söz konusu değil. Peşin ödeme tercihinde bulunan vatandaşlarımıza peşin ödeme imkanı getirmiştik. Bu taksitleri ödemeyen vatandaşlarımız, nisan veya mayıs ayında peşin ödeme de yapabilecek. Daha önce peşin ödemeyi tercih edenler de isterlerse taksitli ödeme seçeneğine geçecekler.” Dedi.

GEÇ ÖDEME ZAMMINA UĞRAYACAKLAR

Yeni maddeye göre, yapılandırmaya başvurduğu halde süresinde ödeyemeyenler, geç ödeme zammı karşılığında yeni düzenlemeden yararlanabilecek. Başvuruda bulunarak mücbir sebep halini sonlandıran, ancak mücbir sebep ilanı nedeniyle verilmeyen beyanname ve bildirimleri öngörülen sürede vermeyen mükelleflere de yeni hak getirildi. Bu beyanname ve bildirimlerin 30 Nisan'a kadar verilmesi ve ilk taksitlerin ödenmesi halinde bu mükellefler için yasadaki haklar yeniden yürürlüğe girecek. Peşin veya taksitli yapılandırılan alacakların, tamamının yasadaki şartlara göre ödenmesi halinde indirim yapılacak ve katsayı uygulanmayacak. Peşin ödemeyi tercih eden ancak ödeyemeyerek hakkını kaybedenlerce, 30 Nisan'a kadar yeniden yararlanma hakkı tanındı. Peşin ödemeyi tercih eden ancak yapılandırılan tutarın tamamını indirim uygulanmaksızın ödeyenler, 31 Aralık 2017'ye kadar talep etmeleri durumunda yeni şartlardan yararlanacaklar ve fazla ödenen tutarlar iade edilecek.

Didim’deki STK’lardan Esnaf Odası ve Ticaret Odası konuyla ilgili olarak bilgilendirmeler yapacaklar ve bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin ayrıntılı bilgiyi Didim Vergi Dairesinden ya da bağlı oldukları esnaf örgütünden doğru olarak alabilecekler

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü