19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 23 Ocak 2017 16:55

“MECLİS ÇATISI ALTINDA DEMOKRASİ DARP EDİLDİ!...”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“MECLİS ÇATISI ALTINDA DEMOKRASİ DARP EDİLDİ!...”

CHP Didim ilçe Kadın Kolları Başkanlığı dün bir çağrı ile hem partili kadınları hem de Demokrasi  Platformunda yer alan gurupları Cumhuriyet meydanına davet ederek bir basın açıklaması yaptı.

Didim Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil’in yaptığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı .  Çakmakgil açıklamasında “Mecliste Yaşanan Şiddet Görüntüleri “Başkanlık Sistemi” nin Ayak Sesleridir” dedi.

Çakmakgil açıklamasının devamında “Başkanlık çıkmasına giden yolda gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatcı anlayışın. Farklı düşünene karşı her türlü şiddeti uygulamayı da göze aldığını, meclis görüşmeleri sırasında, günlerdir üzüntüyle kaygıyla izlemekteyiz.

Ne yazık ki 19 Ocak Perşembe günü, meclis görüşmeleri esnasında , iktidara mensup bir kadın milletvekili bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını göstermiştir.

İktidarın yıllardır siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği kin ve nefret dilinin, Herkesimden yarattığı derin ayrıştırma, ötekileştirme, şuanda dayatmaya çalıştığı rejim değişikliğinde,

Meclis çatısı altında sürdürtüğü farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü, demokrasiden, adaletten uzak anlayışı, maallesef; Ülkeyi dolu dizgin geri dönülmez bir yıkıma doğru sürüklemektedir . Bu ateşi harlayanlar ne yazk ki siyasi varlık nedenlerini, Cumhuriyetimize ve parlamenter rejime borçlu olduklarını unutacak kadar gaflet ve ihanet içerisindedirler. Bizler böyle bilir ve inanırız ki biz kadınlar, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, adalet duygusunu doğamızdan, yaratılışımızdan alırız.” Dedi.

Buradan sesleniyoruz

diyen Figen Çakmakgil ; “Anayasa değişiklik paketini destekleyen kadın milletvekilleri, bu uğurda kadına şiddet uygulayacak kadar gözü dönmüş kadın vekil, bu şiddete sesini çıkarmayan kadın vekiller,”kadınlık bilincinden” nasıl bu kadar uzak düştünüz.

Hele hele, kendi çocuklarınızın torunlarınızın geleceğine neden böyle şuursuzca kıymaktasınız? Ne uğruna ?... Bizler anlamakta zorlanıyoruz, Çünkü; Akla ve vicdana vurmak mümkün değil...

Sizler ki çağdaşlaşmanın ve yurttaş olmanın en üst kazanımı olan temsil yetkisini Cumhuriyetle elde etmiş milli egemenliğin en üst çatısı olan mecliste milletvekili olma hakkını elde etmişsiniz. Cumhuriyet’le birlikte kul olmaktan çıkıp birey olan, kadınlar,ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kadına seçme seçilme hakkı verilmesiyle milletvekili olan kadınlar, Atatürk bu hakkı , kadın güçlensin,kadın özgür olsun,toplum güçlensin diye vermiştir, dedi.

Yapılanların Demokrasiyi darp ettiğini söyleyen Çakmakgil’in sözleri zaman zaman kadınlar tarafından slogan atılarak kesildi.

“TBMM’ni , kadına seçme seçilme hakkı verildiği meclisten, kadın vekile söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise doğru sürüklediniz. Unutmayın, sadece kadın vekilleri değil, meclis çatısı altında bir kez daha ‘Demokrasiyi Darp Ettiniz’. Sizleri izleyen milyonlarca insanın, yüce TBMM olan inancını ,umudunu zedelediniz.

Hangi siyasi partiden olursa olsun,kadının ortak paydası , barış olmalı, sevgi olmalı, hoşgörü olmalıdır. Siyasi iktidarın kadın vekilleri biat etmeyi ,kulluğu seçmeyi, bırakın!.. Erkek hegemonyasının talimatlarıyla değil, vicdanızla, aklınızla ,adaletinizle hareket edin. Emeğinizi enerjinizi çocuk tecavüzcülerinin, kadına şiddetin önlenmesi için harcayın. Kız çocuklarımız çayır çayır yanıyor sesinizi çıkarın, bu ülkede yaşayan kadınlar olarak ,anneler olarak sizden beklentimiz budur.”

Açıklamasının son kısmını unutmayın; diye sürdüren CHP ‘li Çakmakgil ;  “İnsanın insanı sevmesiyle başlar bütün güzellikler, Toplum barışın ve huzurun tohumu ,sevgidir Sevgi tohumu ekerseniz huzuru barışı biçersiniz,

Şiddet ve kin tohumu ekerseniz, savaşı kaosu kutuplaşmayı biçersiniz. Meclis çatısı altında izlediğimiz bu tablo, gelecek adına kaygılarımızı artırıyor.” Diyerek tamamladı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü