24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 24 Ocak 2017 16:57

UĞUR MUMCU ÖLÜMSÜZDÜR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

UĞUR MUMCU ÖLÜMSÜZDÜR

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şube Başkanı Türker Bacaksız bir basın açıklaması yaptı.

Bacaksız, Dernek binasında yap-tığı açıklamasına aynı 2001 yılında yine 24 Ocak günü öldürülen Gaffar Okkan'ı da unutmadı. Açıklamasına;  "Tam bağımsız bir Türkiye'nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur gazeteciliğin, laikliğin, demokratlığın simgesi olan Uğur Mumcu'nun hun-harca katledilişinin 24. Yılı bugün. Her yıl Ocak ayında olduğu gibi yine bir Adalet ve Demokrasi haftasındayız ve bu yıl da "Uğur Mumcu Ölümsüzdür" diyerek devrimci gazeteci Uğur Mumcu'yu hasretle anıyor ve bu faili meçhul cinayetin işlendiği böyle bir günün 24. yılında ülkemizin o karanlık yüzü ile bir kez daha yüzleşiyoruz" diyerek başladı.

Başkan Bacaksız yaptığı açıklamanın devamında "Faili meçhul cinayetler için parmak oynatmayanların; kitapları, sözcükleri, eylemleri, düşünceleri tutuklattığı bugünde aslında ülkemizde bundan 24 yıl önce-sine göre değişen hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha görüyoruz. Dün düşünenleri, konuşanları susturan bir derin devlet vardı, bugün ise muhalifleri, düşünen ve konuşanları gözaltına alıp tutuklayan, ön infaz ile içerde tutarken yıllar süren yargılamalar uygulayan bir iktidar var. Bugün Mumcuların, İpekçilerin, Ak-soyların, Kışlalıların ve daha birçok faili meçhul cinayetlerin failleri hala karanlıkta bekliyor." Hatırlatması yaptı ve şöyle devam ett.; " Bu cinayetlerin aydınlatılması için hiçbir şey yapmadığı gibi zaman aşımına da göz yumanların yönettiği bu ülkede; belki de bugün Mumcular, İpekçiler yaşasaydı hepsi "içeride" olacaklar-dı, biliyoruz!

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, "acil demokrasi, derhal adalet" demeye ve "unutmanın kolay olduğu ülkemizde" Mumcu'ları unutmamak ve unutturmamak için bu şiarda mücadele etmeye kararlılıkla devam ediyoruz. Zaman aşımına uğrayan, açığa çıkartılmamış her faili meçhulden de tarihin elbet hesap soracağına, elbet bütün gerçeklerin bir gün açığa çıkacağına yürekten inanıyoruz.

Daha nice Mumcuların yetiştiği ve faili meçhul tüm cinayetlerin aydınlatıldığı bir Türkiye özlemi ile katledilişinin 24. yılında, gerçekleri söylemekten vazgeçmeyen ustayı saygı ve hasretle anıyor, 24. Adalet ve Demokrasi haftasında gerçekleri korkmadan konuştuğumuz, çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakabildiğimiz günler diliyorum. Bu ülke korkusuzca onun gibi 'Sakıncalı Piyade' ler yetiştirmeye her şeye rağmen devam edecektir." Ded.

 

Konuşmasının sonunda; "Uğurlar olsun sevgili Uğur Mumcu… Hayatını adadığın özgürlük ve demokrasi mücadelesine katledilişinden 24 yıl sonra bugün dahi ışık tutuyorsun. Seni her zaman saygı ve özlemle anacağız." Dedi ve "Bugün aynı zamanda Diyarbakır Emniyet Müdürü iken Demokrasi düşmanlarınca katledilen Gaffar OKKAN 'ın ölümünün 16. Yılı ve bu cinayette henüz aydınlatılamamıştır. Gaffar OKKAN'ı da buradan saygı ile anıyoruz" diyerek açıklamasını bitirdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü