14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 24 Ocak 2017 17:01

GENÇLER DİJİTAL YAYIN İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR ?

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

GENÇLER DİJİTAL YAYIN İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR ?

Dijital çağa geçiş ve hayatımıza giren tablet bilgisayarlar ve Android telefonlarla birlikte habercilik anlayışı da selüloz kokulu gazete yaprakları yerine,  birbiri ardı sıra açılan internet sayfalarına dönüyor.

Basın ilan kurumu olarak bu konunun denetlenebilmesi ve zarar gören yazılı basın’ın korunması ya da denetim mekanizmalarının neler olacağına ilişkin  olarak Gençlerin Katılımı İle “Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü” ve “İnternet Yasası Çalıştayları” adı altında bir dizi çalışmaya hazırlanıyor.

Aynı zamanda bir internet yayıncılığı yasasına da zemin hazırlanması planlanan bu çalışma için  çağrı yapan Basın İlan Kurumu ; “İnternetin yaygınlaşmasıyla, dünyada  “Yazılı Basın” zor bir dönemece girdi. En çok etkilenen de “Yerel Basın” oldu. Sorunu çözmenin yolu “Dijital Dönüşüm”den geçiyor ama bunu düzenleyecek bir İnternet Yasamız bile yok.

Bu konuda gençlerin söyleyeceği çok şey olmalı…

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü Erasmus+ kapsamında 7 farklı bölgede «Gençlerin Katılımı İle Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayları»  yaparak soruna katkı sunmaya çalışıyor.

Her bölgede 25 gencin katılımıyla gerçekleştirilecek bu çalıştaylarda amaç, “Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü” ve “İnternet Yasa Tasarısı”nın oluşturulması sürecinde, gençlerin fikir ve görüşlerini almak…” düşüncesiyle  4 oturumda gerçekleşecek çalıştayların her oturumunda beyin fırtınası ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi şeklinde iki aşama bulunacak ve her oturum 90 dakika sürecek.  Ve 7 ayrı bölgede yapılacak çalıştaylar serisi planladı.

Buna göre; Bölgesel çalıştaylar için katılımcı kriterleri şöyle olacak:

•             20-30 yaş aralığında olmak

•             İnternet ve sosyal medyayı aktif olarak kullanmak

•             İnternet ve sosyal medya kanallarında görev yapıyor olmak

•             Toplumsal konularda sosyal sorumluluk bilincine sahip olmak ve kendisini sosyal gönüllü olarak nitelendirmek

30 Ocak 2017  gece yarısına kadar yapılabilecek müracaatla sona erecek,  başvuru yapanlar çalıştaya  ücretsiz katılacak. Katılımcıların Öğle yemeği ve çay-kahve servisi ücretsiz olacak ve Başvuru sonuçları e-posta yoluyla duyurulacak.

Çalıştaylar Marmara Bölgesinde   28 Şubat 2017 Salı günü İstanbul’da  Mercure Hotel Topkapı’da 7 Mart 21017 Günü Diyarbakır’da Dicle Üniversitesinde, Ankara’da   21 Mart 2017 Salı günü  Hotel İçkale’de,  Karadeniz Bölgesi Çalıştayı 11 Nisan Salı günü   Trabzon Sanat Evinde ,  25 Nisan 2017 Salı günü  Akdeniz Üniversitesinde,  9 Mayıs 2017 Salı günü       Ege Üniversitesi ve sonuncusu da Erzurum Atatürk Üniversitesinde  16 Mayıs 2017 Salı günü yapılacak

Çalıştaylardan sonra yapılacak olan Ana Yapısal Diyalog Forumu, Basın İlan Kurumunun Kocaeli’nde bulunan Tatil Köyü’nde daha sonra açıklanacak bir tarihe gerçekleştirilecek.

 

Başvurular www.bik.gov.tr adresine yapılacak. Başvurusu uygun görülen adaylar, www.bik.gov.tr internet adresinden açıklanacak ve kendilerine ayrıca bilgi verilecektir. Son başvuru tarihi:  30 Ocak 2017

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü