24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 24 Ocak 2017 17:04

“UĞUR MUMCU’NUN YAZDIKLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“UĞUR MUMCU’NUN YAZDIKLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR”

Didim CHP İlçe Başkanlığı Öldürülmesinin 24. Yılından Uğur Mumcu anısına bir yürüyüş tertip etti ve Uğur Mumcu Parkında nama töreni düzenledi.

Didim’deki Sivil Toplum kuruluşlarından Atatürkçü Düşünce Derneği, Didim Cemevi, Eğitim İş ve Eğitim Sen Temsilcilerinin ve Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin de katıldığı yürüyüş boyunca Uğur Mumcu için yazılmış şiirler  okundu türküler söylendi.

CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş  Yağmura rağmen Parka yürüyerek ulaşan kalabalığı saygı duruşuna ve ardından İstiklal Marşı okumaya davet etti.

Karataş burada yaptığı açıklamaya; “Bugün ülkemizin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden Devrimci-demokrat Uğur Mumcu’nun karlı ve soğuk bir Ankara sabahında katledilişinin 24. Yıldönümünde, gökyüzününde bizimle birlikte ağladığı bugünde yine burada olmanın üzüntüsünü yaşamaktayız.” Diyerek başladı.

Karataş; “Sevgili dostlar , Uğur Mumcu’yu büyük ve önemli bir gazeteci kılan şey yazdıklarıyla ve analizleriyle uzak ufukları görebilmesiydi. Bugün şu yaşadığımız günleri 25-30 yıl öncesinden görebilmişti ve uyarmıştı bizleri. Rabıta ve Siyaset-Tarikat-Ticaret  gibi kitaplarında anlatıyordu şeriatçıların Arap sermayesi tarafından nasıl palazlandırıldığını ve FETÖ gibi örgütlerin nasıl ortaya çıktığını anlatmıştı. Kontrgerilla ve Gladio gibi derin devlet yapılarını ve faili meçhulleri Ağca Dosyası vb. kitaplarında göstermişti. 12 Mart ve 12 Eylül faşist cuntalarında hem hapislere düşmüş, hemde Sakıncalı Piyade olmuştu. PKK ve taşeron terör örgütlerinin emperyalist gizli servislerin oyuncağı ve piyonu olduğunu Kürt dosyası ve birçok kitabında ortaya koymuştu.  Bu kitaplarda ortaya koyduğu şeyler yıllar içerisinde birer birer günyüzüne çıkmıyor mu?” diye sordu.

“  Bir çoğumuzun esas amacı olan Laik-demokratik bir hukuk devletinde yaşamak isteği birileri tarafından elimizden alınmak istenirken bizler Uğur Mumcu’nun mücadelesini yükseltmek için buradayız.  Ömrü mücadeleyle geçmiş olan sevgili Uğur Mumcu’ya layık olabilmek tam da bugünlerde mücadeleyi yükseltmekle mümkündür” diye devam ettiği konuşmasında Karataş ; “  Sevgili dostlar, yaşamamız için nasıl oksijen lazımsa, su lazımsa ,ekmek lazımsa ; bugün kaybetme tehlikesiyle yüzyüze geldiğimiz laiklikte yaşamsaldır, demokrasi ve hukukta yaşamsaldır, Cumhuriyet kazanımları da yaşamsaldır. Ekmeğimiz ve suyumuz için nasıl mücadele ediyorsak, demokrasi ve Cumhuriyet içinde o şekilde mücadele etmeliyiz. Evde yemek biraz gecikse hemen itiraz ediyorsak geciken demokrasi içinde itiraz etmeliyiz. Günlerce sularımız akmayınca ve suyu pahalı kullanınca nasıl bağırıyorsak, laiklik ve çağdaş yaşam içinde bağırmalıyız. Okutup büyüttüğümüz çocuklarımız işsiz kalınca nasıl kızıyorsak, Cumhuriyet ve demokrasi yok olurken de kızmalısınız.

Demokrasi mücadelesinde şehit olan tüm basın emekçilerimiz bu Cumhuriyet ve vatan için şehit oldular.  Hasan Tahsin, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Metin Göktepe ve Uğur Mumcu da diğerleri gibi vatanlarını ve özgürlüğü çok sevdikleri için katledildiler. Bugün de vatanlarını ve özgürlüklerini çok sevdikleri için hapis yatan Ahmet Şık , Cumhuriyet gazetesi yazarları bir çok gazeteci maalesef ki ağır bedel ödemeye devam ediyor.  Mücadelelerinde yalnız olmadıklarını buradan bir kez daha haykırıyoruz.” Dedi.

 

Gökmen Karataş açıklamasını;  “ Bugün geldiğimiz bu noktada tüm bu olanlara ve olumsuzluklara karşı itirazımızı ve karşı duruşumuzu Uğur Mumcu’nun huzurunda bir kez daha en güçlü haliyle bağırıyoruz. Elimizden alınmak istenenlere ve almak isteyenlere karşı çok güçlü bir şekilde ve hep birlikte “Hayır” diyoruz ve de demeye devam edeceğiz” diyerek bitirdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü