19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 25 Ocak 2017 09:30

DİÇEP’İN HAYALİ İMAM HATİPTE GERÇEK OLDU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİÇEP’İN HAYALİ İMAM HATİPTE GERÇEK OLDU

Didim Çevre Platformu Altınkum’a denize deşarj edilen yağmur sularının yeraltı depolarına toplanması ya da oluşturulacak suni göletlerde toplanarak hem su sorununa çare olması hem de yağmursularının tek noktadan denize deşarj edilmesinin yarattığı kirliliğin önüne geçilebileceğini savunuyordu.

Ancak büyük yatırım gerektiren bu fikir lokal uygulamalarla gerçekleşebileceğini gösteren bir proje Didim Avcılar Çukurunda yapımı süren Pansiyonlu İmama Hatip Lisesinde gerçeğe dönüştü.

24 Derslikli ve bitmek üzere olan okulun bahçesine Aydın Proje İzleme Dairesi tarafından okulun çatı alanı hesaplanarak ve mevsim normallerinde  yağışlardaki suyu depolayabilecek 430  tonluk su depolama imalatı eklendi.

Yüklenici firma adına bilgisine başvurduğumuz Artı Yapı yöneticisi Muharrem Soylu,” ihalede çıkan projede olmayan ancak Avrupa’da ve bazı Balkan ülkelerinde yapılan bir uygulama  okul bahçesine eklendi.

 

Çatıdan akan yağmur sularını şehir içindeki yağmur toplama kanalın bağlantısını yapmıştık ancak, son dakikada denilebilecek bir sürede yeraltı su deposu işi için proje yapıldığını bize de bunun bahçe peyzajı öncesinde eklenmesi istendi. Bizde hem çevreci bir proje olması hem de bildiğim kadarıyla Didim’deki ilk proje olması sebebiyle seve seve üstlendik. Suyun kıymetini bilen insanlar için değerli bir  düşünce, iki kademeli olarak projendirilmiş bu yapıda çatı yüzeyi hesaplanarak ve şayet mevsim normallerinde bir yağış olursa rahatlıkla bu suyu depolayabilecek  ve daha sonra s bahçe sulama itfaiye arozözlerine kullanma suyu olarak verilebilecek bir depo yaptık. Bizimde ufkumuzu açan bir proje  oldu. Gerek resmi projelerde gerek se kendimizin imal edeceği kampüs ve siteler için bundan sonra bizde bu tür yapılar ekleyeceğiz, gerekirse kimyasallarla dezenfekte edilerek havuz suyu gibi bile kullanılabilecek bu düşüncenin doğaya saugılı ve suyun kıymetini bilen projeler olarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü