19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 26 Ocak 2017 15:16

DÜNYA ŞAMPİYONASI DİDİM’DE YAPILACAK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DÜNYA ŞAMPİYONASI DİDİM’DE YAPILACAK

 

Geleneksel Türk Spor sanatlarından olan ve

A  -  ADALET

L   - LİYAKAT

P   - PERFORMANS

A   - AKILCI

G   - GÜÇLÜ

U   - UYUMLU anlamına gelen geleneksel sporun hem sporcuları hem de hakemleri Didim'de yaşıyor hem de sporcuları çoğalıyor.

Alpagu Kültür ve Sporları Federasyonu Didim Şubesi bünyesinde halen devam eden Alpagu, Muay-Thai, Kick Box ve Tekvando kurslarının yanı sıra Aorebik  kursları Didimliler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Federasyon Başkan yardımcısı Ferhat Aydın’ın yürüttüğü çalışmaların ödülü geçtiğimiz yıl  17 Aralık günü  Samsunda yapılan  Türkiye Şampiyonasında  Didim Şube sporcularından Merve Nur Yanık  57 kiloda Türkiye Şampiyonu olurken halen federasyonun salonunda çalışan bazı öğrencilerini de önümüzdeki müsabakalarda derece yapmaya hazırlanıyor.

Federasyonun Didim Merkezinde haftanın 6 günü yürütülen çalışmalara  Samsun’da yapılan Türkiye şampiyonasında müsabakaları yöneten kadın hakemlerde katılıyor.

Ege Bölge başkanı hakemi  Özlem Yılmaz ile  Mine Yanık, Hülya Saka, Beyhan Turan, Özlem Kurdoğlu ve Şebnem Acun, şampiyonadaki yönetimlerinin ardından Didim'e de her ay yaptıkları toplantıları ve önerileri Didim merkezi olarak genel merkeze bildiriyorlar.

Aydın Gurubu hakemlerinden olan, kadın hakem gurubu hakem olmalarına rağmen hem yönetim disiplinini hem de oyuncu taktiklerini ve kuraların uygulanmasında hakem hatalarını yok etmek için kendi antrenmanlarını Didim'de ki salonunda devam ettiriyorlar.

Ferhat Aydın  Alpagu'nun geleneksel Türk sporlarından, Kobos, Turon, Hun Boxu, Aba Güreşi, Kuşak Güreşi, Terekeme Dövüşü, Kuraş, Güreş, Depük, Şalvar Güreşinin karışımı bir spor olduğunu ve Kendinden geçerek tek başına düşmana saldıran asker anlamına gelen  Alpagut isminden türediğini ve sahip çıkılması ve kaybolmaması gereken bir spor türüne sahip çıkmaya gayret ettiklerini söyledi.

Federasyon Başkan Yardımcısı Ferhat Aydın Didim’de Alpagu’ya olan ilginin genel merkez tarafından değerlendirildiğini Bu yıl yapılacak ilk uluslararası  şampiyonanın Didim’de yapılmasına karar verdiklerini belirtti. Mart ayı sonunda  yapılacak  Dünya şampiyonasına 27 ülkeden sporcuların davet edildiğini belirtti ve Didimli şampiyon Merve Yanık2ında Didim’i temsil edeceği şampiyonanın hazırlıklarının da bir taraftar sürdürüldüğünü davet edilen ülke sporcularının rezervasyon ve programları Didim şampiyonasına göre ayarlamaların yapıldığını söyledi.

Alpagu Kültür ve Sporları Federasyonu Didim Şubesi çalışmalarını lisanslı antrenörlerle sürdürdüklerini de açıklayan  Ferhat Aydın Yakın döğüş sporları konusunda kendisini de antrenmanlara katıldığını ve sporcu yetiştirdiğini diğer taraftan aerobik eğitimlerinin de Olga Karakaş tarafından verildiğini,  belirtti ve sağlıklı ve estetik bir beden, kendine güvenli sosyal yaşamın önemli bir parçası olan sporu kuralları ve teknik yönleriyle öğrenilmesinin  hee yaştaki birey için gerekli olduğunu, salonunda genç yetenekler tespit etmek istediğini ve federasyon olarak amatör yürütülen faaliyetlerde başarılı   ve geleceği parlak sporcuları Türkiye müsabakalarında desteklediklerini, belirtti.

Didim’de düzenlenecek Dünya şampiyonasının hem Didim’in tanıtılması hem de Türkiye’nin tanıtılması çalışmalarından da önemli bir adım olacağını, önümüzdeki günlerde resmi kurum ve kuruluş temsilcileri ile Didim’deki spor severlerin bu organizasyona destekleri için çeşitli ziyaretler gerçekleştireceğini de söyledi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü