24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 27 Ocak 2017 16:29

TALES FESTİVALİNE BİR ÇOK ÜLKEDEN FELSEFECİLER GELECEK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

TALES FESTİVALİNE BİR ÇOK ÜLKEDEN FELSEFECİLER GELECEK

 

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, EMİTT fuarına gittiği İstanbul’da bir televizyon kanalı programına da katılarak Didim’i anlattı.

Gazeteci Yazar Can Ataklı’nın HalkTv’de sunduğu Yazı işleri programına canlı yayın konuğu olarak katılan Atabay soruları cevapladı ve gündemi değerlendirdi.

Didim’in İç Anadolu insanı tarafından bilinen bir tatil beldesi olduğunu  6 sıradan 15 sıraya düşmüş turizm potansiyeli ve ülkedeki krizi daha çok yerli turist ağırladığı için en az zarar gören  ilçelerden olduğunu söyledi.

Didim2in 90 mk2lik sahil şeridi ile 16 mavi bayraklı koyu ile doğal ve sağlıklı bir yaşam alanı olarak anılmak istediklerini, Deniz, Kum, Güneş turizminin yanı sıra tarihi özelliğini de gün yüzüne çıkarmak için Didim’de festivaller düzenlediklerini ve projelendirdiklerini anlattı.

Geçen Yıl  yapılan Tales Matematik festivaline bu yıl24-25 Mayıs tarihinde  Tales’in Felsefeci kişiliğini ön plana çıkaran bir festival  düzenleyeceklerini belişrtti ve İran’dan Çin’den başta olmak üzere çok sayıda yabancı felsefecinin de Didim’e geleceğini söyledi. Ardından Tales’in hemşerimiz olarak Önce Didimlilere anlatacağız daha sonra uluslararası nitelikli bir Tales Matematik  ve Felsefe Okulu açacağız. Çocuklarımızın analitik öğrenme yeteneklerini getirmek için 15 bin dönümlük bir alanda Tales Teknoloji parkı kurup çocuklarımızın Tales’in matematikçi yönünü bizzat görmelerini görerek öğrenmelerinde yardımcı olacak bir düzenleme yapacaklarını  ekledi.

VegFest kısaltmasıyla hazırlanan Vegan Vejetaryen Festivali ile yükselen trend olan sağlıklı ve organik beslenme  alışkanlığını ön plana çıkaracak Ege mutfağının ot yemeklerinin dünyaya tanıtılması için 15-16 Nisanda Türkiye’nin resmi  olarak tescil edilmiş ilk Vegan dostu şehri ilen edilen Didim’de festival düzenleyeceklerini, Didim ve yöresinin kendine özgü yemeklerinin 6 aydır 2 uzman tarafından araştırıldığını ve şu ana kadar 22 özel yemeğin reçetesi ve pişirme yöntemleri  tespit edildiğini bunların toplanma ve pişirilme yöntemlerinin içinde bulunduğu bir kitabında bu festivale kadar hazırlanacağını söyledi.

Didim’in geleneksel hale gelmiş Barış Şenlikleri ve Yazarlar Buluşmaları ile Didim’de hareketli günler yaşanacağını böylece yurt içi ve yurt dışında daha çok bilinir hale getirmeyi planladıklarını söyledi.

Kutsal yol yürüyüşünün üç yıldır önce Didimlilerle başladığını geçtiğimiz yıl bölgesel katılımlarla 1000 kadar kişiyle yüründüğünü bu yıl ulusal bir organizasyonla en az 3000 kişiyle yürümek istedikleri söyledi, geçmişten ve  arkeologlardan öğrenildiği kadarıyla yürüyüş boyunca yapılan bazı ritüellerinde mizansenlerinin yapılacağı bu yürüyüşün 2018 yılında Uluslararası katılımla yapılacağını vurguladı.

Turizm değerlendirmeleri ile ilgili soruya da Didim’de 8 bin kadar yerleşik olarak yaşayan ağırlıklı olarak  Britanyalının yaşadığını 80 bin nüfuslu ilçede yaz nüfusunun ortalama olarak 350 bine ulaştığını büyük şehir yasasından sonra  beldelerinde mahalle olarak kendilerine eklenmesine rağmen %80 oranında alt yapı hizmetlerinin ve 350 bin nüfusa göre hazırlanmış arıtma tesisinin bulunduğunu söyledi. 2015 yılında başlayıp geçtiğimiz yıl çerçevesi belli belli olup etkisi bu yıl görülecek olan Turizm sektöründeki gerilemenin dolayısıyla etkiledi 40 kadar sektörü de zor durumda bırakabileceği cevabının ardından yaşanan terör olayları ve güneydoğu’da sınırların kalkmış bir görüntüsü olan ülkemizde sorunun içine çekilmiş olmamız turizmimizi elbette çok etkiliyor. Biz geçen sene yurtdışında yaşayan yurttaşlarımızdan ulaşabildiklerimize bizzat benim ıslak imzamla mektuplar göndererek Didim’e davet ettik yurtdışında yöre dernekleri ve konsoloslukla iletişim kurarak yüzü yüze görüşmelerimizle tatillerinin bir kısmında Didim’e gelmelerini tavsiye ettik. Bu çalışmalardan olsa gerek 2016 yılından en az zararla kapatan üç ilçeden biri olduk denilebilir diye sözlerini tamamladı.

Didim’le ilgili basında bir süre konu olan atraksiyonlarla ilgili soruya Kazım Karabekir’in “Puslu Havada Şeytan Bile Müslüman gömleği giyer” sözüyle başlayan Deniz Atabay, Didim’de yaşayan insanların bu saldırıların neden yapıldığını bildiğini FETÖ gibi bir gömleğin kendisine giydirilemeyeceğini, eski bir siyasetçi ile bazı çıkar guruplarının  bu saldırıların içinde olduğunun ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da desteğiyle bu kişilerin gerçek yüzünün ortaya çıktığı söyledi.

Referandumla ilgili olarak ta, tüm yurttaşların bu cumhuriyetin nasıl kurulduğunu bildiğini, laik Demokratik bir ülkeye sahip çıkacağını diktatörlüğe tek adam yönetimine doğru bir tehlikenin olduğunu bugün olmamasının yarın olmayacağı anlamına gelmediğini dolayısıyla Faşizmin moda olduğu 1920’li yıllarda Atatürk’ün  tek adam olmak istemediği ve arkadaşlarının verdiği kurtuluş savaşı sonrası tesis edilen parlamenter rejimin değişmesine ülkenin geleceği açısından hayır diyeceğini ve genel merkezin başlatacağı kampanyaya kişisel ve kurumsal olarak katılacağını söyledi. Bu sözlerinin ardından Referandum toto Didim’de ne olur sorusuna da Didimlilerde benim gibi düşünüyor eminim,  güveniyorum, cevabını verdi.

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü