18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 28 Ocak 2017 13:35

Balat’lı Çocuklardan TOSPİK projesi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Balat’lı Çocuklardan TOSPİK projesi

Tospik isimli su kaplumbağası tasarlayan Didim Balat İlkokulu öğrencileri, deniz canlılarının doğal ortamını korurken atıkların toplanmasını sağlayan bir proje üretti.

Deniz Temiz Derneği ve D-Marin Kits işbirliğinde  Didim’deki ilkokullarda gerçekleştirilen ‘Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz’ projesi kapsamında minik eller çevreci projeler üretti.

Didim’de Balat Köyüü İlkokulunda yürütülen proje ile   çocukların doğaya yaklaşımlarına ışık tutarak bir bilim insanı gibi düşünmelerine, yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamayı amaçlayan “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi’nin ilk eğitimi tamamlandı.

Proje kapsamında çocuklar deniz ve doğa için projeler üretti.
Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen proje kapsamında, gelecek nesillere temiz denizlerin kucaklandığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 22 yıldır çalışan TURMEPA, çocuklar için bir araya geldi. Bu sene ilk kez hayata geçirilen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesinin ilk eğitim süreci tamamlandı. D-Marin Kids ve TURMEPA proje kapsamında Dalaman, Bodrum da yürütülen proje Didim’deki  Balat köy okulunda öğrencilerle buluştu.

“Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi, okul eğitimleri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluştu. Okul ve marinada verilen eğitimler Didim Balat ilkokullunda 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirildi. Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan proje kapsamında öğrenciler, D-Marini ziyaret etti

 

Deniz canlılarının korunması ve deniz temizliği için sürdürülebilir çözümler sunmak adına Tospik isimli su kaplumbağası tasarlayan Didim Balat İlkokulu öğrencileri, deniz canlılarının doğal ortamını korurken atıkların toplanmasını sağlayan bir proje üretti. Kaplumbağanın kafasının üzerine yerleştirilen kamera sayesinde denizaltının görülmesi ve uzaktan bağlantı kurularak tablet ile yönetilmesi düşünüldü. Ayrıca kaplumbağanın mıknatıslı uzanabilir kolları sayesinde çevresindeki çöpler, üzerinde bulunan özel bölüme toplanabiliyor. Kaplumbağanın içinde geri dönüşüme gönderilen çöpler, Tospik’in çalışması için de enerji üretiyor. Tospik, deniz canlılarını çöplerden ayırt edebilme özelliği sayesinde denizleri canlılara zarar vermeden temizliyor.    (İHA)

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü