24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 31 Ocak 2017 15:24

2 Temmuz Anıtı Hazırlanıyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

2 Temmuz Anıtı Hazırlanıyor

Didim Belediyesi heykel ve seramik atölyesinde bir çok kent mobilyası ve heykel çalışmaları sürerken yapımı biten Zübeyde Hanım anıtı yanısıra 2 Temmuz Sivas Katliamını unutulmaması için hazırlanacak  katliamda ölen kişilerin adlarının yazılı olduğu ve Pirsultanı sembolize eden bir heykelinde bulunduğu anıt çalışmaları sürüyor.

Yapımı biten ve Akbük Zübeyde Hanım parkındaki yeride hazırlanan, Cumhuriyeti'mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünden esinlenerek belediyemizce Akbük'te yapılan Zübeyde Hanım Parkına konulacak heykelde bitirilerek yerine taşınmaya hazır hale getirildi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım adına Didim Belediyesince Akbük'te yapılan parka konulacak olan heykel, Türkiye'de bir ilk olacak. Didim Belediyesi Heykel ve Seramik atölyesinde çalışan Heykeltıraş Olgaç Demirkol tarafından yapılan titiz araştırmalar ve çalışma neticesinde, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünü kitaplardan bulan ve ayrıca Zübeyde Hanım'ın yaşadığı sıkıntılar ve 4 çocuğunu küçük yaşlarda kaybetmesinden yol çıkarak hazırlanacak heykel, özellikleriyle farklı bir anlam taşıyor.

Heykeltraş Ekim Mehmet Hasançebi’nin maketini hazırladığı ve yapımına karar verilen 2 Temmuz Anıtı da konulacağı parkta oturuma yerleri ve katliamda hayatın kaybedenlerin adlarının  yazılı olduğu ve iki tarafında semah çeken  kadın erkek figürleri bulunan rölyef  ve ön tarafında Pirsultan Abdal’ın heykeli bulunacak olan çalışma için modelleme işlemi bitti ve maketi hazırlandı. Yapım aşamasına gelinen anıt için çalışmalar 2 Temmuz’a yetiştirilmek üzere başlanıldı.

 

Atölyede ayrıca heykel ve seramik kursu öğrenciler ile çalışmaları da yürütülüyor.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü