24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 01 Şubat 2017 16:54

AK PARTİ İLÇE DANIŞMA TOPLANTISI YAPTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AK PARTİ İLÇE DANIŞMA TOPLANTISI YAPTI

CENK ÜNLÜ ; “Referandumda Kavga Dili Kullanmayacağız, Herkesi Kucaklayacağız”

MEHMET ERDEM; “Cumhuriyet Otobanında Laik, Demokratik, Hukuk Çizgisinden Ayrılmayacağız”

 

Didim Ak Parti İlçe Danışma Kurulu önceki gün Didim Ticaret Odası kültür Merkezinde yapıldı.

Toplantıya Ak Parti milletvekili Mehmet Erdem, ana kademe yöneticileri, Aydın il yöneticileri, kadın kolları, gençlik kolları üyeleri, belediye meclis üyeleri ve mahalle temsilcileri ile  Ak Parti Didim ilçe üyeleri katıldı.

Toplantıya saygı duruşu ardından Atatürk ve Kurtuluş savaşındaki şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve  yönetmek üzere Divan’ın oluşturulmasının ardından  kürsüye gelen Ak Parti Didim İlçe Başkanı Cenk ünlü, yaklaşan referandum süreci öncesi yapılan toplantının referandum startı olduğunu belirtti ve Uluslararası sermeyenin Türkiye’ye diz çöktürmeye çalıştığını Ak Parti hükümetine ve Reisi Cumhura bedel ödetmeye çalışıyorlar, sahip çıkmaya varmışınız diyerek başladığı konuşmasında istikralı bir hükümet ve huzurlu bir ülke için varsın dolar, 5-7 10 lira olsun Trük insanı çalışkandır ve istikrardan yana tavır koyar dedi.

Yürütülecek referandum çalışmaları sırasında kavganın dilini kullanmadan herkesin kucaklanacağı bir huzur ortamında sandığa gidilmesine gayret edeceklerini belirterek  bu çalışmalar sonucunda sandıktan Evet çıkacağına inanıyorum dedi.

Cenk Ünlü’nün konuşmasının   ardından kürsüye davet edilen Ak Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, salondakileri şaşırtacak bir üslupla Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ve onun gösterdiği çizgide “Muasır Medeniyetler Seviyesine Çıkarmamız Lazım” ve “Cumhuriyet İlelebet Payidar Kalacaktır” diyen Atatürk’ün ruhunu şad edeceklerini üstüne basa basa  yaptığı konuşmasının başında salonda Ak Parti kuruluşundan beri görev alan eski yöneticileri de bulunmasından duyduğu memnuniyeti belirterek başladığı konuşmasında Mecliste yaşanan zorlu bir sürecin ardına vatandaşı koruyan kollayan bir yeni anayasa için referandum hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

12 Eylül Darbesinin hazırladığı anayasada 100 madde en az 18 ayrı paketle düzenlenmiş olduğunu, ancak yönetimde yetkisiz ve sorumsuz Cumhurbaşkanlığı  durumunun yetkili ve denetlenebilir bir başka yöntemle değiştirilmesi umuyoruz, MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de mutabakatıyla gerçekleştirilen oylamalarda MHP olmasa  meclisten geçemeyecek değişikliklerle bundan sonra söz ve kararın millette olduğu, Gazi Mustafa Kemal’in  Türkiye İlelebet payidar kalacaktır temennisini gerçekleştirmek ve işaret etti, muasır medeniyetler seviyesine çıkmak ve bu seviyeyi aşmak amaçlı değişiklikleri için çalıştıklarını belirtti.

94 yıllık Cumhuriyet döneminde 65 hükümet kurulduğunu bununda istikrarın önünde engel olduğunu belirtti ve ABD’de başkanlık yönetimi dolayısıyla 240 yılda sadece 45 hükümet kurulduğu için bir numaralı devlet olabildiğini, istikrar isteyen ülkelerin başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine geçtiklerini söyledi.

Üzerine basa basa Atatürk’ün muasır medeniyet hedefine atıf yapan Erdem, Kurtuluş Savaşı, 12 Eylül ve 15 Temmuz darbeleriyle üç kuşağın kayıp kuşak olduğunu söyledi ve bu kayıpların yanlış parlamenter sistemden kaynaklandığını belirtti.

12 Eylül Anayasası’sın askeri vesayet anayasası olduğunu ve parlamenter sistemin ruhuna uygun olmayan bir anayasa olduğun de belirten Mehmet Erdem, iki başlı yönetimden kaynaklı sıkıntı yaşandığını bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi ve şu anda Ak Parti için bir sıkıntı yok, Sayın Cumhurbaşkanımız ve gayet te uyumlu çalışan bir hükümet ver, ki bundan sonra ikinci kez seçilmesi kesin bir Cumhurbaşkanı ve %65 oyla yeniden iktidara gelebilecek bir Ak Parti varken neden değişiklik istiyor, Gazi Mustafa Kemal’in istediği Muasır Medeniyet seviyesini geçmek için dedi.

Bu değişikliklerin bir rejim değişikliği olmadığını vurguladıktan sonra  içinde bulundukları otobüsün Cumhuriyet Otobanında Laik, Demokratik Hukuk devleti çizgilerinden sapmadan devam eden bir otobüs benzetmesi yapan  Erdem İki başlı yönetimlerden örnek olarak Demirel Tansu Çiller, Turgut Özal Mesut Yılmaz ve Ahmet Necdet Sezer, Bülent Ecevit arasındaki yaşanan sorunların yaşanmasına neden olduğunu bunlarında istikrarın önünde engel olduğunu belirtti.

Daha sağlam bir ülke ve gelecek için Atatürk’ün “Türk Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır” hedefi için bir seçim zamanı geldi, “Kul fanidir, Millet Baki’dir” baki kalacak payidar olacak bir Türkiye için tercih yapma zamanıdır diyen Milletvekili Erdem CHP’nin korku siyaseti ile diktatörlük, laiklik elden gidiyor propagandası yaptığını söyledi ve herkes emin olsun, biz Atatürk’ün çizdiği  Laik, Sosyal, demokratik  bir hukuk devleti fikrinden vazgeçmiyoruz, Halkın partisiyim diyen CHP’nin halkın fikrinin sorulduğu halkın kendisini hangi yöntemle yönetilmek istediğini tercih etmesinden korkan bir parti olduğunu belirttikten sonra ülkede bir rejim sorunu yok, CHP sorunu var dedi  ve 2019 yılında yapılacak olan seçimlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmasını istedi başkanlık için %50 +1 kişinin oyunun alınması yeterli olacak herkes bu seçimde yarışa girebilir diyerek çağrı yaptı.

“Geçmişte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir çok karmaşa oldu. 2007’de Cumhurbaşkanını halk seçsin dedik; CHP yine hayır dedi.  CHP senin önerin ne dedik; yok cevap. Biz asla Cumhuriyetten laik, sosyal ve hukuk devletinden vazgeçmiyoruz. Bu değişiklik hükümet sistemi değişikliğidir. Biz Cumhuriyetten asla ayrılmayacağız. Bu değişiklik önerimiz siyasi istikrar için.”dedi.

Yapılacak anayasa değişikliği de yargı ve de hukuk sitemindeki ayrıntıları teknik bir dille anlatan Erdem 550 olan millet vekili sayısının 600’e çıkarıldığını Aydın’ın da içinde olduğu bazı bölgelerde dar bölge sitemi ile bir milletvekili artacağını söyledi.

Cumhurbaşkanının diktatör benzetmesinin yanlış olduğunu  da söyleyen Erdem, Cumhur Başkanının meclis fesih etme yetkisi var ama bu fesihle birlikte kendi yetkilerini de fesih etmiş sayılacağın söyledi ve meclisin 3/2 çoğunluğu sağlaması halinde şimdi yalnızca vatana ihanetten yargılanabilecek  Cumhurbaşkanını, yüce divana gönderilebileceği detayını da aktaran Erdem, “Atatürk’ün Muasır Medeniyetler Hedefine giden yolda bu referandumda milletin yapacağı tercih başımızın tacıdır kabulümüzdür” dedi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü