23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 02 Şubat 2017 16:24

TURİZM REFERANDUMA KİLİTLENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim için 25 yıldır fuarlara giden ve Didim  Kültür Mirasını Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, gazetemize yaptığı açıklamalarla,  katıldığı 10-15 Ocak günlerinde yapılan Hollanda Utrecht fuarına ve ardından İstanbul’da katıldığı EMİTT Fuarı ile ilgili Turizm değerlendirmesi yaptı.

Mustafa Şentürk’ün değerlendirmesini sizlerle paylaşıyoruz.

Fuarların Didim için önemini sorduğumuzda Şentürk ; “1990 yılından beri neredeyse hiçbir fuarı kaçırmadan Didim’i tanıtmak adına bir çok turizmci ve otel sahibi ile katıldım.  Kendi imkanlarımızla bastırdığımız afiş ve broşürleri sırtımızda fuar fuar taşıdık, ve 90’lı yıllardan 2000’li yılarda bu çabalarımızla 1000 yatak olan kapasitesini 20000 seviyesine çıkardık,  2000 yılıyla başlayan 2015 yılına vardığımızda kaliteli yıldızlı otellerin Didim’e gelmesiyle birlikte Didim trendi de arttı, artık her fuarda bilinen bir destinasyon haline geldik. NE zamanki Rus uçağının düşmesiyle birlikte inişe geçen turizm kötüleşmeye başladı, ve Türkiye’nin adı Ortadoğu savaşı ile anılmaya başladı hızlı bir düşüş yaşandı. Biz son iki yılı yurt dışı çalışmalarımızda gurbetçi dostlarımıza ulaşınca ortalama bir zararla bu yılları da atlattık. Avrupa basınında Türkiye’de hukuk dışı işler oluyor, basın özgürlüğü dahil bir çok insan hakkı ihlalleri yaşanıyor haberleri Türkiye’yi terörle birlikte manşetlere taşınması dibe vurmamıza sebep oldu.

Didim bölgesinin ve genel de Ege Denizinin yurt dışındaki en kötü yansıması mültecilerin denizlerde yaşadıkları kötü durumlardan da kaynaklandı, bu bizde olduğu kadar Yunanistan Adalarında da turizm adına kötü bir yıl olarak yaşandı. Avrupa’da insanlar Aylan Bebeğin öldüğü sularda denize giremem dediklerini biliyorum duyuyoruz. Dolayısıyla bir çok şey üst üste geldi. Yurtdışında Ege bölgesinden çekilmiş mülteci görüntüleri var, Didim’de Fener Koyundan çekilmiş mülteci resimlerin bile varlığından söz ediliyor.” Değerlendirmesi yaptı.

Öneriler ve öngörü olarak ta yapılması gerekenleri örnekleriyle sırayan Mustafa Şentürk; “Bu gün itibariyle de ülkede yaşanan siyasi belirsizlik ve onun yansımaları, orta doğu sorunlarının bize verdiği zararla birlikte Almanya, Hollanda ve Belçikalı turistin bizi programa bile almamasına sebep oldu. Başta İspanya, İtalya, Hırvatistan  ve Bulgaristan destinasyonları önem kazandı. Buralarda da bizimkine yakın tarih ve doğa var, Şu anda İspanya ve Yunanistan  sezon rezervasyonları full, ve şu günleri de %50 dolu geçiriyorlar, bu potansiyel tamamen bizim olması gereken alanı kapsıyor,

Son günlerin en önemli konusu olan referandum da dış dünyadan izleniyor ve Demokrasi uygulamalarındaki tablonun kötü yansıdığı, insan hakları ve basın özgürlüğü konularındaki  kara tablo yansımaları biraz da referandum sonrasına kaldı. Referandum sonucuna göre çok güzel günler de göre biliriz, kepenkleri de kapatabiliriz. Turizm piyasası referanduma kilitlenmiş durumda desem yeridir ve doğrudur.” Dedi.

MedusaHouse Butik Otelin sahibi  de olan Mustafa Şentürk, yapılması gerekli şeyler sizce nedir sorusuna da ; “Artık tatil yapmayı planlayanlar Çevre, Deniz, Kum, Güneş ve Tarih ve sağlıklı ortamla birlikte, çarpık kentleşmeyle bile değerlendiriyor, Dijital ortamlardan elde ettikleri bölge değerlendirmesi de tercihlerinde önemli rol oynuyor. Ülkenin sosyolojiktik durumu ve huzur da tercih belirlemede önemli rol oynuyor.

Turizm çok hassas bir konudur, ülkede barış ve huzurlu bir ortam imajı verilip, dışa yansıyan kara tabloyu biraz griye çevirsek Türk Turizmi geçmiş ilişkileriyle çok kısa bir sürede yaralarını sarabilir.

Didim için rotamızı çizmeliyiz, inatla ve ısrarla tüm fuarlara katılıp basında yer almalıyız, Didim’de şu anda yaratılan birlikte davranalım sinerjisi ve kaynaşması mutlaka sürdürülmeli, Her kurum kendi işini iyi yapmalı ve çalışmalıyız, fuarlar ve medya olabildiğince olumlu kullanılmalı, yeni yükselen trend olan sağlık turizmi özel bir çalışmaya tabii tutulmalı, İyonlara seslenen Herodot ne demişti, “Dünyanın en güzel gökyüzünün ve iklimi. Bir tarafı yağışlı ve ıslak, bir tarafı kuru ve sıcak, Dünyanın en güzel iklimi bu gökyüzün altındaki topraklardadır” bu sözü  gittiğimiz her yere taşımalıyız,  Didim’in adının farklı yerlerde geçmesini sağlamalıyız.” Değerlendirmesinde bulundu.

 

Geçmiş yıllardaki yaptıklarıyla ilgili bir çok anekdotla birlikte aklında kalan bir fuar olan 25 yıl önce Londra fuarını şöyle anlattı; “ gittiğimizde elimizdeki dokümanların ağırlığından taksiciler biz almak istemediler, o kadar o kadar resim ve afiş dağıttı ki bugün hala bazı acentelerde bizim o günlerde götürdüğümüz dağıttığımız afişleri görüyorum.”

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü