20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 03 Şubat 2017 16:00

“ALEVİLER’İN İBADETLERİNDE ORTAK DİLİ OLMALI”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“ALEVİLER’İN İBADETLERİNDE ORTAK DİLİ OLMALI”

Önceki gün Didim ‘e gelen  Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız,  Sultan Gazi Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, ABF Kadın Kolları sekreterliği Sevim Yalıncakoğlu’ ve Didim Cemevi yönetimi Didim Beleidyesini ziyaret etmiş, Burada Başkan Yardımcısı Sevinç Karataş ile Didim ve Didim Cemevi ile ilglili taleplerini iletmişlerdi.

Didim Cemevi’nde  Geleneksel Perşembe toplantılarında bu hafta Anayasa ve alevi sorunları konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız,  Sultan Gazi Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, ABF Kadın Kolları sekreterliği Sevim Yalıncakoğlunun  katılımıyla Anayasa ve Alevi sorunları ile ilgili konferans verdi.

Konferansta Alevi öğretilerinin toplumsal yaşamda hangi konuları kapsadığı,  hangi konularda geleneksel alışkanlıkların konulması,  hangi konularda birlikte davranılması gibi alevi öğretilerin uygulanma yöntemleri ile ilgili konular değerlendirildi.

Yapılan alevi toplantılarındaki farklı görüşlerin sebebinin yazılı bir tarifin olmaması, Dedelik ve Ocak geleneğinin yöresel etkilerle farklı yorumlanmasının şimdi yarattığı sıkıntıların giderilmesi için birlik oluşturulması, ve bilim kuruluyla Aleviliğin yol ve öğretileri için ortak bir dil oluşturlması konuları paylaşıldı.

Her kurumun kendi özelinin, geleneksel değerlendirme ve alışkanlıklarının ortak bir kuramsal yapıya kavuşturulması fikride genel kabul görmesine rağmen tartışmaya açık konular olduğu üzerinde duruldu.

Toplantıda toplumda son yaşanan sıkıntılarla birlikte Alevilerin Laik, demokratik  hukuk devleti ilkelerine sahip çıkacakları ve tercihlerini bu yönde kullanacaklarından kimsenin şüphesinin olmamasını dillendiren katılımcılardan bazıları Cemevlerinin siyasetten uzak laiklik konusunda duyarlı, din ile devlet işlerinin ayrılması konusunun tüm toplumda yayılmasına destek veren kurumlar olması gerektiği vurgulandı.

Cemevi üyelerinin katıldığı bu konferansının ardından, Cuma günü sabahı Didim Cemevi yönetim kurulu üyeleri,  Akbük Cemevi Yönetim Kurulu üyeleri, Davutlar Cemevi Başkanı ile Didim Belediye Meclis üyesi Ahmet Yılmaz ve İbrahim Eray’ın’da katıldığı kahvaltılı toplantı yapıldı.

Kahvaltıda bir konuşma yapan Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, Perşembe toplantısına katılan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız’a,  Sultan Gazi Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’a ve ABF Kadın Kolları sekreteri Sevim Yalıncakoğlu’na teşekkür etti ve birlik ve verdikleri desteğe teşekkür etti.

Kahvaltının ardından Akbük ve Cemevi yöneticileri birlik anlamında neler yapılabileceklerinin değerlendirilmesi istedi ve Akbük Cemevi yeni yapılacak Cemevi ve Kültür Merkezinin Cem öğretilerin gençlere aktarıldığı bir kültür merkezi gibi yapılandırmak istediklerini bunun tüm Türkiye’deki alevi gençlerinin kullanımına sunulabileceği belirtildi.  Ve Alevi Birliklerinden bu konuda destekleri istendi.

Davutlar Cemevi Başkanı,  Davutlar, Cemevi’nin hiçbir Alevi federasyonuna bağlı olmamasından dolayı yalnız kaldığı  destek verilmesi konusunda sitem ettiğini söyledi.

ABF Başkanı Muhittin Yıldız, Davutlar Cemevi benzeri derneklerini güçlü ve etkin bir alevi toplumu oluşa bilmesi için yan yana durulması ve federasyon ve ya bir federasyona katılmaları gerektiği belirti. Halen yürütülmekte çalışmalar içinde Kırklar Meclis ile bir üst kurul  oluşturulacağını, Dedeler  kurulu ardından 12 kişilik bilim kurulu ile alevi öğretilerinde farklı yöresel davranışların yerine tek bir ritüel ve tek bir söylem dil oluşturulması durumunda  güçlü olunabileceği belirtildi.

Akbük Cemevi ve Davutlar Cemevi’ni ziyaretinin ardından Çorum, Kayseri ve Yozgat’ta görüşmeler yapacaklarını belirten ABF Başkanı Yıldız, Alevi yolunun ve bilgilerinin genç kuşlaklara aktarılması  için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ancak alevi Çalıştayı adı altında yapılan çalışmaların, devletin kendi söylediklerine biat eden bir alevi toplumu yaratma çalışmalarının önünü açacağını belirti ve .Diyanet’in kaldırılması ve her inanç gurubunun kendisini rahat ve özgür bir şekilde ifade etmesinin toplumsal ortamının  kurulmasını istedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü