19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 07 Şubat 2017 15:38

Emek Partisi (EMEP) Didim İlçe Başkanı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Emek Partisi (EMEP) Didim İlçe Başkanı

Kazım Temiz “Adı Varlık, Sonu Yokluk Olan Fonlara Hayır!” başlığı ile bir basın açıklaması yayınladı.

 

“OHAL koşullarından alınmış KHK çıkarma yetkisiyle yapılmış bu tür bir mali operasyon emekçilerin zararınadır. Ülkeyi uçuruma sürükleyen bu karar alma biçimi karşısında emekçiler referandumda Hayır ile yanıt verecektir. “

 

EMEP İlçe başkanı Temiz ; “ Kanun hükmünde kararname ile aralarında Ziraat Bankası, Halk Bankası, THY, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, ETİ Maden, BİST, Çaykur’un da bulunduğu kamuya ait birçok kurum ‘Varlık Fonu’na devredildi.” Dedi

“Didim ve Kuşadası’nda 959 bin 713 metrekare, Türkiye genelinde 2 milyon 3 yüzbin metrekare arazi de fona devredildi.

Özelleştirme gelirleri bundan sonra bütçe yerine, özel sektöre aktarılmak üzere fona gidecek” diye devam eden açıklamasını “Türkiye genelinde milyonlarca işsizin faydalanamadığı, Didim’de sezon bitimi işsiz kalanlara verilmeyen işsizlik fonunda biriken milyarlarca lira, varlık fonuna kaynak olarak aktarılacak” iddiasını  sürdüren Temiz ; “Hükümetin iddiası bununla otoyol, havalimanı, nükleer santral vb. büyük altyapı ve enerji projelerini finanse edebilmek için 200 milyar dolarlık bir havuz kurmak ve piyasalardaki dalgalanmaya kıracak bir tampon oluşturmak.

Böyle “kutsal” amaçlarla açıklansa da gerçek, bir KHK ile alelacele denetlenemeyen bir fon oluşturulması, sıkışmış bulunan ülke ekonomisi için yeni bir tehdittir ve bunun sonuçlarını emekçiler yaşayacak. Bir tür hortumlama anlamına gelen bu “devir” kamuya ait kaynakların kurutulması, bütçenin Hükümetin denetlenemez kullanımına açılması anlamına gelmektedir.

Enflasyonun giderek tırmandığı koşullarda kamu kaynaklarına bu örtük el koyma emekçilerin genel yoksullaşmasına, birikimlerinin heba edilmesine yol açacak bir dizi hamleden sadece birisidir ve toplam tabloyu tamamlar. Rant kaynakları oluşturma, el koyma gibi yöntemlerle sermaye birikimi sürecini rahatlatan Hükümetin politikaları, zaten tıkanma halindeki ekonomiyi daha da kötüleştirecek bunun sonuçlarını ise bütün halk çekecektir.

Sermaye için varlık olan “Varlık Fonu”, emekçilere varlık olarak değil, yokluk, ekonomik kriz, yeni zamlar, yağma, talan ve kesintiler olarak dönecektir.

Çevre düşmanı projelere ülke kaynaklarının yağmalatılması, kimi ‘açıklanamaz’ harcamaların denetimden gizlenmesi veya referandum giderleri için örtülü ödenek kaynağı yaratmak için gerçekleştirildiği açık olan bu devretme işi durdurulmalıdır.

Emekçilerin talebi halkın denetimine açık, şeffaf bir bütçedir. Gizli kapaklı, OHAL koşullarından alınmış KHK çıkarma yetkisiyle yapılmış bu tür bir mali operasyon emekçilerin zararınadır.

Bu müdahale yapılırken, referanduma götürülen Anayasa’yla hukuki bir zemine kavuşturulmak istenen tek adam rejimi yürürlüktedir ve halka sormadan, danışmadan her türden iktisadi kararın daha şimdiden alındığının da kanıtıdır.

Ülkeyi uçuruma sürükleyen bu karar alma biçimi karşısında emekçiler referandumda Hayır ile yanıt verecektir. Dedi.

 

Varlık Fonu'na devredilen kurumların bir bölümü:

- BOTAŞ: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermayesi 4.15 milyar lira

- TPAO: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermayesi 3 milyar lira

- Ziraat Bankası: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermayesi 5.0 milyar lira

- Posta ve Telgraf: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermayesi 981.5 milyon lira.

- BIST: Hazine payı yüzde 73.6. Ödenmiş sermaye 423.2 milyon lira.

- Türksat: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermaye 1.47 milyon lira.

- Eti Maden: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermaye 600 milyon lira.

- Çay İşletmeleri: Hazine payı yüzde 100. Ödenmiş sermaye 1.49 milyar lira.

Varlık Fonu'na devredilen arazilerin bir bölümü:

- Antalya’nın Aksu, Merkez, Kemer ve Manavgat ilçelerinde 700 bin 910 metrekare

- Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde 959 bin 713 metrekare

- İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 22 bin 866 metrekare

- İzmir’in Selçuk ve Menderes ilçelerinde, 556 bin 891 metrekare

- Muğla Bodrum Gündoğan’da 11 bin 334 metrekare

 

- Isparta ve Kayseri’de 38 bin 958 metrekare.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü