20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 08 Şubat 2017 16:29

DİDİM ZİLSİZ OKULU SEVDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM ZİLSİZ OKULU SEVDİ

Türkiye genelinde uygulanmaya konulmadan önce pilot bölge olarak seçilen il ve ilçelerde devam eden ve Didim’deki okullarda geçtiğimiz yıl sömestrinin bitimiyle başlayan zilsiz okul projesini Didimli öğretmenler veliler ve hatta servis şöförleri bile sevdi.

Geleneksel eğitim uygulamalarının parçası olan, dersin başlangıç ve bitişinde çalan zil uyaranından vazgeçilerek,  öğrencilerimize özgüven , otokontrol ve sorumluluk kazandırmak amacıyla zilsiz sisteme geçilmesinin ardından öğrenciler servise biniş saatlerinde derse giriş saatline kadar tüm konularda zamanı etkin kullanmayı öğreniyorlar.

Zilsiz eğitim uygulaması ile eğitimin istemekle başlaması gerekliliğini öğrencilere benimsetmek, zil uyaranı olmadan derse giriş çıkışlar ile öğrencilere sorumluluk bilinci, zaman yönetimi, otokontrol ve öz disiplin kazandırmak ve okullarımızda ses ve gürültü kirliliğini önlemek amaçlanmıştı.

Didim genelinde tüm okullarda uygulanan Zilsiz Okul projesinin yansımalarından memnun olan bir kesimde servis şöförleri. Şöförler öğrencilerin okulda kazandıkları zamanı kullanma alışkanlığı ve sorumluluklarının bilinciyle zaman  zaman yaşadıkları servisle kapıda öğrenci bekleme sorununu da en aza indiğini belirttiler.

Proje hedefi olarak kazandırılmak istenen özelliklerde şöyle sıralandı; “Zilsiz okul ile öğrencilerde oluşacak sorumluluk ve güven duygusuyla özgüvenlerinin gelişmesini desteklemek, öğrencilere verilen sorumluluğun bilinciyle okulda ve günlük yaşamında daha kontrollü davranma ve otokontrol ve zaman yönetme özelliklerini  geliştirmek. Öğrencilere  kendi istekleriyle zil uyaranı olmadan, bilinçli olarak “derse girmelerini sağlamak. Okullarımızda ve çevremizde yoğun bir şekilde yaşanan okul zilleri ses ve gürültü kirliliğini önlemek.  Öğrencilerin zil sesine koşullanarak değil düşünerek kendi bilinci ile derse girip çıkması ve hareket etmesini sağlamak. Öğrencilere zamanı verimli kullanma alışkanlığını kazandırmak. Okulda öğrencilerin dikkatlerinin dağılması  ve konsantrasyon ile ilgili problemleri azaltmak. Öğrencilerin isteyerek derse girmesini ve sınıfta severek vakit geçirmesi sağlamak ve nihayetinde öğrencileri üniversite ortamına hazırlamak

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü