19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 08 Şubat 2017 16:34

İHRACATTA FUTÜRSUZLUĞA DEVAM EDİYORUZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

İHRACATTA FUTÜRSUZLUĞA DEVAM EDİYORUZ

Emek Partisi Didim İlçe Örgütü adına  Yönetim Kurulu Üyesi Zerrin Bayar: Eğitimsen Didim Temsilcisi Turgay Elçi ve Öğretmen Barış Bozkır’ın KHK ile ihraç edilmesini kınadı ve “İhraçlar, Tek Adam Rejimine Hayır Diyenlere Gözdağıdır” dedi.

Zerrin Bayar Didim İlçe örgütünde yaptığı açıklamada; “OHAL kapsamında çıkarılan son KHK ile aralarında Didim Eğitim Sen temsilcisi Turgay Elçi ve Barış Bozkır’ın da bulunduğu çoğunluğu eğitim emekçisi binlerce kamu emekçisi ihraç edilmiş ve 330 akademisyen bir kalemde üniversitelerden atılmıştır. İş öyle bir yere vardırılmıştır ki; Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde 4 akademisyenin dışındaki bütün hocalar tasfiye edilmiştir. Liste hazırlayıcılar hızlarını alamamış, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nu da ihraç edecek bir fütursuzluğa başvurmuşlardır.” Dedi

Bayar İlçe binasındaki açıklamasını şöyle sürdürdü; “AKP-Erdoğan iktidarının altına imza attığı bu karar, Türkiye’nin nasıl bir referandum süreci yaşayacağını da açıkça ortaya koymaktadır. Önceki KHK örneklerinde olduğu gibi son KHK da “Tek adam yönetimine Hayır” diyenlere açık bir tehdit, açık bir gözdağıdır.

Kitleleri savaş ve sömürü politikalarına kazanmak isteyen siyasi iktidar, bir yandan da milliyetçi, ırkçı ve muhafazakar bir toplum düzeni inşa etme gayretindedir. Temel bilimlere “batı uzantısı sapkınlıklar” yaftasıyla savaş açılması; fikir, sanat ve kültür dünyasının sürekli bir biçimde baskı, sansür ve yasak kıskacında tutulması da bu amaca ulaşmak içindir. Bilimin, kültürün ve sanatın yeniden üretiminde temel işleve sahip olan üniversitelerde aydın, demokrat, halkçı hocalardan boşalan/boşaltılan kadroların yerine kimlerin doldurulacağı ise şimdiden aşikardır.

Gelinen yerde Barış bildirisine imza atan akademisyenler için başlatılan sürek avı toplu tasfiyelerle yeni bir aşamaya ulaşmış bulunmaktadır. Böylece üniversitelerde savaş borularının daha çok çalındığı bir ortam oluşturulmak istenmektedir.

Ne var ki; iktidar güçlerinin OHAL ve KHK’larla devreye soktuğu tüm bu baskı ve tasfiye uygulamaları onun gücünden çok, korkusuna işaret etmektedir. Nitekim tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına karşın bu ülkenin onurlu akademisyenleri ve mücadeleci kamu emekçileri boyun eğmemiştir, eğmeyecektir” diyen Bayar, açıklamasının son bölümünde  “Gün bu mücadeleye sahip çıkma ve destek olma günüdür.” Bütün işçileri, emekçileri, gençliği ve kadınları ihraç edilen akademisyenlerle/kamu emekçileriyle dayanışmaya; bu köhnemiş düzene hep birlikte “Hayır” demeye çağırıyoruz” diyerek bitirdi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü