23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 09 Şubat 2017 17:05

KİBELE ÖZGECAN’I UNUTMADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KİBELE ÖZGECAN’I UNUTMADI

Didim Kibele Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bir basın bildirisi yayınlayarak 2015 yılında  tecavüzcüleri tarafından öldürülen  Özgecan’ı   katlinin yıldönümünde hem Özgecan’ı anmak hemde kadına yönelik şiddeti kınadı.

Özgecan’ı Unutmadık Ve Unutturmayacağız! denilen bildiride “Özgecan Aslan,11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi, yanmış bedeni 12 Şubat 2015 günü suçu beraberindeki iki kişiyle işlediğini itiraf eden kişinin jandarma ekiplerini olay yerine götürmesi ile bulundu.

Özgecan’a bunu yapmayı nereden öğrendiler? 'Tırnaklarının içinde DNA vardır' düşüncesi nasıl akıllarına geldi. İnsanın havsalasına gelmiyor. Güçlü erkeklik kışkırtılıyor! Erkekliğin krizi, kadınlara ölüm olarak geri dönüyor.

Özgecan’ı öldüren adam sıradan bir vatandaştı. Dolmuş şoförü işte. Hergün uğradığınız gazete aldığınız büfeci, sokağınızdaki emlakçı veya yanınızdan geçen adam. Özgecan’ı katleden ve ona yardımcı olanların cani olduğu söyleniyor. Bu adam cani değil, babası da normal bir baba. Bu toplum bu insanları üretiyor. Bu normal bir erkek. Şimdi diyebilirsiniz ki; ‘her dakika bir kadının ölmesi lazım’. Biz kadınlar bundan çok uzak değiliz. Her dakika bu ülkede bir kadın şiddet görüyor. Günde beş kadın ölüyor. İşin en dehşet verici yanı da aslında bu. Kimse itiraf edemiyor ama toplumun yarısı bu adamlarla dolu ve herkes aslında bunun farkında” denildi.

Kibele yayınladığı bildiride ayrıca ; “Ayrıca, toplumda infial yaratan olaylardan sonra gösterilen tepkilere bakıldığında; "idam cezasının tekrar uygulanmasının istenmesi", "tecavüzcülerin annelerine/kız kardeşlerine yönelik küfürler", "tecavüzcülerin cezaevinde diğer hükümlülerce cezalandırılması" vs. şiddete karşı çıktığımızı sanırken, aslında şiddeti ne kadar içselleştirdiğimizi göstermektedir.

Ve Özgecan senden sonra da ne yazık ki değişen bir şey olmadı yine her yerinden pislik akan bu toplum yapısı sonucu; 2017 ocak ayında “erkek şiddeti” sonucu 37 kadınında yaşamı, umutları ve hayalleri toprağa karıştı” görüşüne yerverdi.

Dernek tarafından yayınlanan bildirinin son bölümünde  isyan eden tüm kadınların Hayrı demesi istendi ve şöyle tamamlandı; “Artık yeter, cinayetlerin, tecavüzlerin sonu nereye kadar. Ohal’de, her halde biz kadınlar “erkek şiddetine” HAYIR diyeceğiz. Kız kardeşlerimizle mücadelemizi evlerde, sokaklarda ve alanlarda, çalışma hayatımızda ilmek ilmek örerek büyüteceğiz. Şiddet nereden ve nasıl gelirse gelsin, barışı, kardeşliği, cinsiyet eşitliğini, adaleti ve laik  toplumsal düzeni sağlamanın yolu biz kadınların gericiliğe karşı mücadeleden geçtiğinin farkındayız ve bir aradayız.”

 

Yaşasın Kadın Dayanışması

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü