17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 10 Şubat 2017 14:14

“İç Turizme Yönelmek Gerek”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“İç Turizme Yönelmek Gerek”

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay her hafta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısı Meclis salonunda yapıldı.

Akbük’te Türkan Saylan Kültür merkezinin yanında başlayan yürüyüş yolunu yapıldığını projeye Bisiklet yolunun da eklendiğini söyleyerek başlayan Atabay  Didim’in Ana arterlerine Didim Belediyesi Akköy Serasında yetişen çiçekleri dikmeye devam ettiklerini, yol kenarındaki çalı görünümlü bitkilerin bazı bölümlerde sökülerek buralarında çiçeklenmesini sürdürdüklerini, Serayı 1750 m2 büyüttüklerini be de belirten Atabay  geçen yıl 350 bin olan çiçek adedini bu yıl 1 milyonun üzerine çıkartmayı hedeflediklerini de söyledi.

Tüm parklardaki çocuk oyun gurupları ve spor aletlerinin bulunduğu bölgelerde yeniden düzenlemeler yapılarak hem çiçeklendirme hem de kumlama ve zemin düzeltmesi işlemi yaptıklarını söyleyen Atabay “Yine seradan elde edilen lavanta , biberiye benzeri ürünler ile sokaklardaki  toplanan zeytinlerden elde ettikleri zeytinyağı ile sabun üretimine başlandığını bazı otellere de ve hediyelik eşya satış reyonlarında bu sabunlardan bulunduracaklarını” belirtti.

Ayrıca köklenmiş hale getirilen Begonvil ve Zakkumların vatandaşa bila bedel dağıtmayı he istediklerini de belirten Atabay Didyma adıyla patent aldıkları kozmetik ürünleri ve yağ markasını Didim’in görülen yüzü olarak dağılacağını, Heykel Seramik atölyesinde halen yapımı süren küçük objelerle Didim imajına değer katmayı hedeflediklerini belirtti.

Didim Belediyesinde halen yürütülmekte olan bir FETÖ soruşturması var mı sorusuna  zaman zaman şikayet edildikleri için savcılıklar tarafından belgeler isteniyor, bizde belgeleri yetkili makamlara ulaştırıyoruz,  yeni şikayet var mı bilmem ama eskilerine soruşturmaya gerek yoktur denildiğini biliyorum diye cevap verdi. Belediyede bulunan Sayıştay Denetçilerinin Temmuzda rutin yıllık denetim için gelecekken gelemeyen denetçiler olduğunu söyledi ve  denetimler 6 ayda bir yapışa ya da her 3’er aylık dönemde yapılsa daha memnun oluruz, hiç olmazsa eksiklerimizi görür otokontrolümüzü geliştiririz dedi.

Fuarların değerlendirmesi ile ilgili soruya da Turizm  gidişatı iyi değil Dünyada 4. Sıradayken 16. Sıraya düşmüşüz, Türkiye’ye gelmek istemelerinin sebebinin korkudan çok tepkiye dönüştüğünü dolayısıyla farklı yönetimlerle Didim Turizmini geliştirmeye çalışacaklarını belirtti ve en son Hannover Fuarındaki girişimlerinde fahri hemşerimiz Hüseyin Baraner’in gayretleriyle olduğunu belirti ve  ağırlıklı olarak Antalya temalı fuarda Didim gecesi düzenlemenin faydasına inandığını belirtti.

Ayrıca geçen yıl Berlin fuarında iletişime geçtikleri Münih Belediye başkanı ile görüştüğünü şayet organize edilebilirse Münih Belediye Çalışanlarını kapsayan bir kampanya yapılabileceğini belirtti.

Karamsar bir tablo çizmek  istemem diyen Atabay, İç turizm ile bu yıl daha etkin olunabileceğinin hesaplarını yaptıklarını belirtti Başkan Atabay, “festivallerle Didim’in adını duyurup  sürdürmek istiyoruz. Turizm duygusal bir sektör, alışkanlık yapan bir sektördür. İki yıl üst üste gittiğiniz yere daha çok gitmek istersiniz, ancak referandum tarihi netleşene kadar bir değerlendirme yapılması pek mümkün görülmüyor dedi. Vegan Vejetaryen Festivalinin tarihinin Referandum tarihiyle çakışması halinde bir değişiklik yapabileceklerini söyleyen Atabay, 4 kadar Didim’e özgü yemek tariflerinin olduğu kitapçığın yayına hazır hale geldiğini de ekledi.

Şehir içi çalışmalardan Mersindere mahallesinin çok büyük bir kısmı ile bir de parkı kapsayan çalışmanın hafta içinde başlayacağını 66 bin metre kare taş döşeme  yapılacak mahallenin bir çok sıkıntıdan kurtulabileceğini söyledi.

Tohum takas şenliği, Kutsal Yol Yürüyüşü, Barış Şenlikleri, Yazarlar Festivali, Triatlon yarışları ve Kültür Bakanlığı sponsorluğunda yapılan  Thales Felsefe buluşması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, Özellikle Thales Buluşmasının farklı ülkelerde paket tur içinde satışa sunulma çalışmaları yürüttüklerin de belirten Atabay, Triatlon Federasyonu ile sözleşmeyi imzaladıkları bu yıldan sonra Avrupa Triatlon yarışlarının bir kısmının da Didim’e getirilebilme fırsatı yakalanabileceği de iyimser bir tablo olarak değerlendirildi.

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü