18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 14 Şubat 2017 16:02

SIFIR FAİZLİ KREDİYE YENİDEN MÜRACAAT BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SIFIR FAİZLİ KREDİYE YENİDEN MÜRACAAT BAŞLADI

Didim Ticaret Odası  bir açıklama yaparak Kosgeb'den Kobi'lere 50 bin lira’ya kadar sıfır faiz kredi desteği yeniden başladığı bildirdi.

Odadan yapılan açıklamada “Teminat ve kefalet sıkıntısı çeken işletmelerin bu sorunlarının giderilmesine yardımcı olmak için  Kredi Garanti Fonu A.Ş. ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği düzenlenecek protokole taraf olacaklardırdenildi. “Protokol yapılan bankalar teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapmaya yönlendirilmiştir.” Denildi ve program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 50 bin TL'yi aşmayacağı ve kredi vadesinin ilk 12 (on iki) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 (otuz altı) ay şeklinde olacağı da belirtildi.

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı, 2015 yılı KOBİ Beyannamesi onaylı ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan mikro işletmeler (Yıllık net satış hasılatı 1 Milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler) destekten öncelikle yararlanacaklardır. Denilen açıklamada sıfır faili kredinin   başvurusu bulunan ve gerekli şartları taşıyan tüm işletmelerin, bu programdan faydalandırılması planlandığı belirtilen açıklamada  bu işletmelerin tekrar başvuru yapmasına gerek yoktur. Önceki başvuruları geçerli sayılacak. Başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerin yeni başvuru yapmalarına imkân sağlanmaktadır

Başvuracak KOBİ’lerin güvenlik soruşturmasından geçirileceği ve  İşletmeler; çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlayarak sıralanacağı  Başvurular, 10 — 20 Şubat 2017 tarihleri aralığında alınacak işletmeler, 10-20 Şubat 2017 tarih aralığında sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet adresinden başvuruda bulunabilecekleri de verilen bilgiler arasında

Kredi faiz desteğine başvuru öncesinde, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olma şartı aranmayacağı ancak; KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin Kredi faiz desteğine hak kazanmaları durumunda, kredi kullanımından önce KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gerekecektir denildi ve başvuru sonrasında 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteğine hak kazanan işletmelere SMS ve bilgilendirme e-postası gönderilecektir. Bu aşamadan sonra belirlenen işletmeler Akbank ,  Denizbank ,  QNB Finansbank , Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, VakıfBank, Yapı ve Kredi  ve  Ziraat Bankası’na başvurarak kredi işlemlerini başlatabilecekleri bildirildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü