19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 15 Şubat 2017 15:08

“İNGİLİZLER EV SATIYOR AMA NEDENİ BAŞKA”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“İNGİLİZLER EV SATIYOR AMA NEDENİ BAŞKA”

Didim Ticaret  Odası Strateji Komisyonu  başkanı Hikmet Atilla  genelde Ülke turizmini özelde Didim Turizmini ve şehir efsanesine dönen İngilizler Didim’i terk ediyor söylemini değerlendirdi.

Atilla, yolu altyapısı yokken Didim’i keşfeden İngiliz’lerin site içerisinde çok sayıda mülk edindiklerini konaklama dışında yatırımda yaptıklarını  ancak Avrupa Birliği ülkelerini son zamanlarda tercih etmelerinin turizmle ya da Didim’i sevmemekle bir ilişkisi olmadığını söyledi ve her insan gibi İngilizlerde burada edindikleri mülklerini yatırım gibi değerlendirdiklerin ve özellikle AB’ye son katılan ülkelerde daha ucuza ve tıpkı Didim’in 15 yıl öncesi durumda olan yerlerden ev aldıklarını ve Didim’deki yatırımlarını  bu sebeple sattıklarını söyledi.

“Didim’de İngilizlerin gitmesinin halen süren turizm kriziyle bir bağlantısı olmadığını yatırımlarını satıp başka ülkelerde yatırım yapmaya çok öncelerden başlamışlardı, yani yeni bir durum değil” diyen  Hikmet Atilla ayrıca "2016'da Didim turizmini gurbetçiler kurtardı" dedi ve "Geçtiğimiz yıl Didim turizmini gurbetçiler kurtardı. Aradan geçen yıllar içerisinde gurbetçilerin ikinci ve üçüncü kuşağının tatil anlayışı değişti. Artık tatillerinin tamamını memlekette geçirmiyorlar. Hatta bir tatil beldesine gidip, memleketteki akrabalarını yanlarına çağırıp, birlikte tatil yapıyorlar.” Dedi.

Biz İngilizlerin  yatırım değerlendirme yöntemlerini  Didim'de yakından takip ediyoruz. Geçmiş yıllarda potansiyeli artırmak için bir takım çalışmalar da yaptık. 2016'nın mayıs ayında belediye başkanımız Deniz Atabay, Didim'de yazlığı bulunan gurbetçilere mektuplar göndererek tatil için kente davet etmişti. Bu nedenle Cumhurbaşkanının "Komşunu da al gel" çağrını daha önce hayata geçirdik bu tür projeleri  bazı bölgeler için faydalı olabilecek bir proje olarak görüyorum."

Konuyla ilgili olarak Turizm Ajansı’na da değerlendirmede bulunan Hikmet Atilla ; “yıllardır Didim sevgisiyle tanıdığımız İngilizler, son yıllarda sessiz sedasız evlerini satıp gittiler. Kimileri bu göçü, Türkiye'deki politik nedenlere, kimileri ise kentteki çarpık yapılaşmaya ve bozulan sosyal dokuya bağladı. Bu iki görüşün de belli miktarda gerçekliği olsa dahi, bugüne kadar göz ardı edilen başka bir gerçek daha var” dedi.

Didim'i ve İngiliz pazarını yakından tanıyan turizmci Hikmet Atilla, evlerini satan İngilizlerin önemli bir kısmının evleri yatırım amaçlı aldığını, istedikleri değeri bulunca da satıp Bulgaristan'a yöneldiğini söyledi.

Avrupa Birliği'ne geç üye olan Bulgaristan'ın, gayrimenkul yatırımı açısından İngilizler tarafından fırsat olarak görüldüğünü ileri süren Hikmet Atilla, Didim'den ayrılan çok sayıda İngiliz'in Bulgaristan'dan ev aldığını söyledi. Geçmiş yıllarda aynı site içinde 2-3 tane ev alan İngiliz vatandaşları olduğunu belirten Hikmet Atilla, yaşanan satış furyasından etkilenerek satanların da olduğunu, fakat bu trendin durduğunu anlattı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü