Perşembe, 16 Şubat 2017 14:16

REFERANDUM PARTİ MESELESİ DEĞİL MEMLEKET MESELESİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

REFERANDUM PARTİ MESELESİ DEĞİL MEMLEKET MESELESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan dün Didim’e gelerek Referandum çalışmalarını başlattı.

Yalnızca Atatürk resimleri ve Türk Bayrağı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1 tane resmi ile süslenmiş olan Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde yapılan toplantıya çok sayıda Didimli ile birlikte, VHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci ve yönetim kurulu üyeleri ile Eski adalet bakanlarından Seyfi Oktay, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ile CHP’li  Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesinin ardından İlçe Başkanı Gökmen Karataş Milletvekili Tezcan’a ve gelen konuklara hoş geldiniz dedi. Referandum çalışmasına start verdiklerini söyledi ve referandum kampanyası CHP’nin çalışması olmadığını Konunun Parti Meselesi Değil memleket meselesi olduğunu söyledi ve aynı zamanda Anayasa  komisyonu üyesi de  olan   Tezcan’a teşekkür etti.

Kürsüye gelen Aydın CHP il başkanı Bayram İnci’de , kendisine yapılan saldırıya rağmen çalışmalarını aksatmayan Tezcan’ın hukukçu kişiliğinden kaynaklı olarak konuya daha fazla hakim olduğunu söyledi ve referandumda Hayır kampanyasına bugün itibariyle başlattıklarını söyledi. İnci konuşmasını Atatürk’ün "Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar."  Sözü ile bitirdi.

Daha sonra kürsüye gelen Bülent Tezcan salon toplantısı olarak düşündüğünü ancak salon mitingi havasında olmasından dolayı gelenlere teşekkür etti. Kampanyanın nasıl yürütüleceği hakkında parti görüşünü aktaran Tezcan’ın salondaki coşkuyu 17 nisan gününde de yaşamak istediğini söyledi. Ve konuşmasını iki bölüm halinde yapacağını belirtti.

Bir neden hayır verilmesini ve nasıl anlatılması gerektiğini hangi dili kullanılması konusunda ve sükûnetle anlatacağız dedi.  Burada donanımızı geliştirmek için bilgilerimizi ve donanımımızı tamamlamak üzere hazırlıklar yaptık, ve hazırlanan dokümanları gösterdi ve muhalefet partilerin CHP’nin  hayır kitapçığını arayıp bularak bu kitaptan öğrendiklerini belirtti.

Sonuçta burada neden hayır denilmesi gerektiği başlıklar halinde belirttiklerini söyledi ve broşürlerin üzerinde özellikle parti logosu koymadıklarını çünkü bu referandumu kişiselleştirmek istemediklerini ve hayır diyecek her kesimin savunabileceği bir doküman haline getirdikleri belirtti.

Tezcan  “Bir ülkenin anayasası, ihtiyaç duyulduğu zaman değişir. Bizim karşımıza çıkan bu anayasa değişikliği, başından itibaren kötü bir değişiklik. Rejimi değiştiren bir anayasa değişikliğiyle karşı karşıyayız. Egemenliği halka veren demokrasi engellerini kaldırmak istiyorsak, bu rejim değişikliği ‘Hayır’ diyeceğimiz bir rejim değişikliğidir. Çünkü burada demokratik Cumhuriyet ve hukuk devleti diye tabir edilen rejim ortadan kaldırılıyor.”

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindin cümlesini ve kuvvetler dengesi özelliğini bozduğunu belirttiği Anayasadaki Cumhur yani millet egemenliğinin 1919 yılında Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Amasya Genelgesini yayımladığı gün Egemenlik Kayıtsız şartsız millete geçmiştir.” Dedi.

CHP’li Tezcan ülkelerin anayasasının değiştirilebileceğini fakat bu değişikliklerin iyi mi, kötü mü olup olmadığına bakılıp ona göre karar verilmesi gerektiğini dile getirdi. Yapılmak istenilen değişiklikle egemenliğin halktan alınıp tek kişiye verilmek istendiğini söyleyen Tezcan “Rejim değiştirilmek isteniyor.Demokrasinin önündeki engelleri kaldıralım; bu sistem demokratik değil, memnun değiliz ama temel mesele çözüm üreten parlamenter sistemi güçlendirmek olmalı. Dedi.

2019 yılında yürürlüğe girmesini planladıkları bu değişiklikte Partili cumhurbaşkanlığı gelince kuvvetler ayrılığının korunması sona erecek, yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanacak, Hakimler Savcılar kuruluna  12 üye partili cumhurbaşkanı tarafından atanınca yargıya nasıl güveneceğiz, kendisini yargılayacak hukukçuyu kendisi atamış olacak, 18 yaşındaki gençlerin milletvekili seçilme hakkı ile ilgili açıklamalarında çok anlaşılmaz, milletvekili olabilmek için askerlik yapmış olmak şartı ver erkeklerde, bu ülkede askere gitme yaşı 20 , nasıl olacak, diğer taraftan aynı gün yapılacak başkanlık ve milletvekilliği seçimleri ile kendi belirlediği listeleri milletvekili yapacak olan tek yetkili ki bu hangi partiden olduğu önemli değil hata yapan milletvekili ya da bakanı yüce divana göndermek için 351 milletvekili ile ancak meclise getirtilebiliyor, ve kararın 400 milletvekili ile alınması gerekiyor, kendi seçtiği milletvekilliği böyle bir kararı meclisten geçirir mi. Ayrıca dışardan istediği sayıda bakanlık kurup isterse bakanlıkları kaldıra bilecek, bakanlar dışardan getirilince mecliste soru önergesi verilemiyor, yazılı olarak verecek meclisin değerlendirmesi ve soruşturmasına izin verilemeyecek” dedi.

Mevcut anayasanın Türkiye’nin demokratik ihtiyaçlarına ve temel meselelerine çözüm üreten bir anayasa olmadığını da belirten Bülent Tezcan, “Buradan çıkışın yolu, parlamenterleri güçlendirecek, meclisi güçlendirecek yasama yürütme ve yargı olmak üzere meclis, hükümet ve mahkemelerin güçlerin paylaşılacağı bağımsız yargının yürütmeyi, hükümeti denetleyebilmesi lazım” dedi.

Tek adam rejiminin egemenliğin halktan alınması anlamına geldiğini söyleyen Tezcan, şunları kaydetti: “Bu itirazlarımızın hiç birisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla ilgili değil. Denetlenmezse güç insanı kirletir. Bütün yetkileri bir kişiye verirseniz yargının adı teslim alınmış yargı olur. Teslim alınmış yargıya, yok edilen meclise, parti devletine hayır diyoruz. Ülkemizin en önemli sorunu terör, işsizlik ve ekonomik sıkıntı. Türkiye’de iki başlık yok. Çünkü bir Cumhurbaşkanı var o ne derse, anayasaya aykırı olarak ne söylerse 'tamam' diyen Başbakan ve hükümet var. İki başlılığın sebebi hırslı bir başkan, basiretsiz bir Başbakan’dır daha ötesi yok.

Evet diyenlerin bunu bilmesi lazım, söylemlerinizi kişiselleştirmeyin sorun kişilerin duruşu ya da  insanların seçimlerini yaptıkları  liderleri sevebilirler, ancak doğruyu da bilemeleri gerekli.

Şu anda %55  olan evet oranı kendisine sorulduğunda sayın Cumhur başkanı henüz meydanlara inmedik diyor, bu sözden şu anlaşılıyor, kişiselleştirip kutuplaştırarak karlı çıkmak için kişiselleşmiş bir kampanya yapacakları anlaşılıyor. “ dedi.

Tezcan konuşmasının son bölümünde salonda bulunan herkesin zaten Hayır diyecek kişiler olduğunu bildiğini ancak  kampanya sürecindeki yapacakları çalışma diliyle ilgili de uyarılarda bulundu ve  kampanya sürecindeki yapacakları çalışma diliyle ilgili de önerisini şöyle  belirtti;  “Dilimiz çatışma dili olamayacak. Bu bir kampanya hayır kampanyası sadece bizim değil hayır diyen herkesin kampanyası.  Partililerimiz bu süreçte evet demeye meyilli vatandaşlarımız bu hangi partiden olursa olsun neden hayır’ı iyi anlatıp, bilgiler vereceğiz. Kişi cumhurbaşkanını sevebilir sevsin o da bizim vatandaşımız ama ona gerekçeleriyle anlatacağız. Evet veren de hayır veren de bizim vatandaşımız kimse vatan haini ya da diktatör sevdalısı değil.” dedi.

Anayasa teklifinin Türkiye’nin temel meselelerini çözemeyeceğini sözlerine ekleyen Tezcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kimsenin mal varlığı güvencede değil. Yatırımcılar güvencede değil. Yatırımcının güvencede olmadığı yerde ekonomik düzen güçlenemez ve çöker. Bu yapı, krize açık bir yapıdır, krize teslim olma yoludur. Bu yapı terörü azdıracak ve tahrik edecek bir yapı. Terörü yok etmek için hayır, ekonomik kriz olmasın diye hayır, ekonomik krize karşı çıktığımız hayır diyoruz. Bu anayasa değişikliği geçerse, Türkiye bölünme riskiyle karşı karşıya. Bütün yetkileri tek elde toplayacak, tek kişilik hükümeti kuracak, meclisi etkisizleştirecek, yargıyı teslim alacak bir sistem. Kendi içinde çatışmayı, kutuplaşmayı, terörü, bölünmeyi ve ekonomik krizi tetikleyecek bir sistem. O yüzden bu sisteme karşıyız.”

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü

Son eklenenler mavi didim

yukarı git