23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 17 Şubat 2017 13:23

“Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayı İstanbul’da Gerçekleşti

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayı İstanbul’da Gerçekleşti

6. Sıradan 15. Sıraya Düşen Türk Turizmine Çıkış Arandı

Turizm Araştırmaları Derneği’nin  (TURAD) düzenlediği "Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayı İstanbul’da gerçekleşti. Didim’den Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği başkanı Sevinç Karataş ve birlik danışmanı Tayyar Cengiz katıldı.

“Turizmde Çıkış Yolu” çalıştayında; ekonomi, konaklama, yiyecek içecek, iletişim, havacılık, seyahat acenteliği, kültür turizmi, deniz turizmi alanlarında uzmanlaşmış sektör temsilcileri söz aldı. Konuşmacılar, uzmanlık alanlarında güncel durumu tanımlayıp, krize rağmen güçlü oldukları yönleri ele alarak, sektörün içinde bulunduğu koşullar ve imkânlar dâhilinde önerecekleri çözüm yollarını tartıştılar.

Çalıştay sonrası bir açıklama yapan DİTAB başkanı Karataş,” 2016 yılındaki gelişmelerle Türkiye turizm sıralamasında Dünya 6.lığından 15. liğe geriledi. 2017’de bu kaybın telafisi mümkün görünmüyor. Terör olayları ile birlikte yurt dışındaki imaj zedelenmesi bunun en büyük kaynağı. Türkiye’deki olayları yurtdışında abartılı şekilde yazan bir basın gurubu da var. Bu yüzden alternatif turizme yönelerek büyük kitleler beklemek yerine harcama yapan gelmeden önce araştıran turistlere ulaştmamız gerekiyor. Hem imajı tazelemek açısından hem de ekonomik kaybı minumuma indirmek açısından bu çok önemli.” Dedi.

Karataş; “ Didim’de biz bu imkanlara sahibiz ve bunlar üzerinden tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Hem kurumlar, hem de sektör temsilcileri ile bu alanda yurt dışı tanıtım faaliyetlerimiz sürüyor dedi. Amacımız sadece otellerin dolması değil esnafa da para bırakacak turistleri ilçemize çekmek. Bu yıl gerçekleştirilecek etkinlikler hem sezonu yayma konusunda hem de bu alanda Didim’in adını öne taşıyacaktır.” diyerek sözlerine son verdi.

Çalıştayda  Fest Travel Yönetim Kurulu Başkanı  Pekin, Pegasus Hava Yolları CEO’su  Mehmet Nane, Detur CEO’su Firuz Bağlıkaya, Zarakol Başkanı Necla Zarakol, Ten Tour Kurucusu ve Vera Hotels Başkanı Hayri İçli, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’ndan (KÜDENFOR) Caner Şaka Hasan Kaçmaz, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, Mey Türkiye Pazarlama Müdürü Levent Kömür ‘de katıldı

Son siyasal gelişmelerin etkisiyle hızla krize dönüşen bu olumsuz durumun, 360 derece bakış açısıyla acilen masaya yatırılarak, hızlı çıkış yollarının aranması gerektiğini düşündüklerini ifade eden TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel; “Sektöre  farklı pencerelerden bakan; yurtiçi ve yurtdışından profesyoneller, uzmanlar ve ilgili STK’ların bir araya gelecekleri, Turizmde Çıkış Yolu başlıklı ortak akıl çalıştayında, sektörün farklı kesimlerini temsil eden değerli katılımcılarla bir araya geliyoruz. Hızla bilinmezliğe sürüklenen Türkiye Turizm Sektörü’ne bu büyük krizden çıkış yolları bulmak, kalıcı çözümlerle iyileşmeyi sağlayacak gerçekçi bir yol haritası belirlemek için çaba harcayacağız. En gerçekçi çıkış yolunun; eldeki imkânların küresel trendlere uyum hedefiyle belirlenecek çözümler sayesinde olacağına içtenlikle inanıyoruz” dedi.

 

Konuşmacılar, uzmanlık alanlarında güncel durumu tanımlayıp, krize rağmen güçlü oldukları yönleri ele alarak, sektörün içinde bulunduğu koşullar ve imkânlar dâhilinde önerecekleri çözüm yollarını tartıştılar. İki oturum halinde gerçekleşen çalıştayın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü