20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 18 Şubat 2017 14:06

Herkes İçin Kütüphane Projesine Didim’de Katıldı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Herkes İçin Kütüphane Projesine Didim’de Katıldı

 

Aydın’da yalnızca Didim Belediyesinin kabul edildiği ve kütüphanelerin bölgelerindeki vatandaşlar için birer “cazibe merkezi” haline gelmelerini amaçlayan ve   Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülmekte olan “Herkes için Kütüphane Projesi’ne  Didim Belediyesi Kütüphanesi de katıldı.

Konuyla ilgili olarak Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay; “ “Bir ülkedeki eğitim ve kültür olgunluğunu, kütüphanelerin sayısı ile ölçmek mümkündür, Kütüphaneler bünyesinde barındırdıkları bilginin topluma yayılmasını sağlayan en önemli kurumlardır. Bilgi ve kültürel mirasın devamlılığı ve toplumlar arasındaki paylaşım için kütüphanelerin varlığı son derece önemlidir.

Bilgiye değer veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman  sosyal bakımdan güçlü olduklarını görmekteyiz, ülkemizi uygarlığa taşımanın yollarından biride kitap okumaktan geçmektedir. Kütüphane sayısını artırmak ve kitap okumaya teşvik etmek görevlerimizden biri olmalıdır. Geleceğimiz; çocuklarımızın yetişmesi, bireylerin bilgi ve birikimlerinin artması, kütüphanelerle mümkün, dolayısıyla kütüphanelerimizi toplumun her kesimine hitap eden kurumlar haline dönüştürme ve niteliklerini yükseltme konusunda ortaya konan çabaları sürekli kılmak en büyük hedefimiz olmaya devam edecektir, 25000 ve üzeri yayın ile 365 gün hizmet verip etkinliklerini sürdüren Didim Belediyesi Kütüphanesi’nin,  kitap okumayı seven vatandaşlarımız açısından önemli bir fırsat olduğunu unutmayalım, Kütüphanemizi el birliği ile geliştirerek yüceltmek bizlerin elinde, yapacak olduğumuz kitap bağışlarında bunu da göz önüne almalıyız. Dedi.

Sloganı “Yerel Dönüşüm, Küresel Erişim” olan Herkes için Kütüphane projesi ile  il, ilçe ve belde belediyelerine ait belirli sayıdaki yerel yönetim kütüphanesinde köklü bir değişim ve gelişimin harekete geçirilerek bölgelerindeki vatandaşlar için birer “cazibe merkezi” haline gelmeleri amaçlanıyor.

 

Proje ile yerel yönetim kütüphaneleri; bölgelerindeki vatandaşlar için birer merkezi haline gelirken, aynı zamanda kadınların, yaşlıların, gençlerin, işsizlerin, engellilerin ve kırsal kesimlerde yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmayı da  hedefliyor.

2016 yılında Türkiye Bilişim Derneği tarafından  “Bilişim Hizmet Ödülü” alan  Proje, yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerde klasik kütüphane hizmetleri ile internetten erişilen bilgi hizmetlerini bir arada sunmayı öngörmektedir.

Proje kapsamında, üye kütüphanelerin bilgisayar alt yapıları zenginleştirilmiş, kütüphane çalışanları uzmanlar tarafından eğitime alındı.  Teknolojik alt yapısı güçlenen, personeli daha eğitimli bir duruma getrilen kütüphanelerin vatandaşa daha iyi hizmet verebilmeleri mümkün olacak.

Herkes için kütüphane projesi kapsamında kütüphanemde  vatandaşlar e-devlet hizmetlerinde nasıl yararlanacakları, bilgisayar ve internet kullanımı, kişisel gelişim, ofis programları, web sitesi hazırlama, güvenli internet kullanımı, özgeçmiş hazırlama velilere ödev hazırlama gibi konularda eğitim verecek.

Bilgisayar başında oturan kadınlar  projeye bağlı olarak yürütülen Kadın Sağlığı Platformu ,  Hacettepe Üniversitesi’nin uzman kadın hekimleri tarafından, kadınların en önemli sağlık problemlerini ele alan derslerden oluşuyor.  Webinar adı verilen bir yöntemle üniversite hocaları kütüphanelerde kadınlara, belli bir konuda görüşlerini açıklamakta ve gelen soruları cevaplıyor ve kütüphanelerde belirli aralıklarla yapılan bu faaliyetleri vatandaşlara duyuruyor ve  istekli olanların bu eğitimlere katılmalarını sağlanıyor.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü