23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 18 Şubat 2017 14:07

TERCİHİNİN NE OLURSA OLSUN SANDIĞA GİDİN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TERCİHİNİN NE OLURSA OLSUN SANDIĞA GİDİN

16 Nisan günü yapılacak referandum için seçmen listeleri askıya çıktı. Didimliler 16 muhtarlıkta askıya çıkan ve 57.041 seçmenin adı yazılı listeler herkes tarafından incelenebilecek.

En kalabalık mahalle olan Efelerde12748 kişi seçmenin ardından 10707 seçmenle Yeni Mahalle izliyor, 7153 seçmenli Cumhuriyet Mahallesini, 5158 seçmenli Çamlık mahallesi ve Akbük Muhtarlığına 4323 seçmen kayıtlı.

Didim’de diğer mahalleler seçmen sayılarına göre şu şekilde sıralanıyor.

3899 seçmenli HisarMahallesi, 3365 seçmenli Altınkum Mahallesi, 1895 seçmenli Akyeni Köy, 1560 seçmenli Fevzi Paşa, 1316 seçmenli Yalıköy Mahallesi, 1242 seçmenli Mersindere Muhtarlığı, 1044 seçmenli Mavişehir,  937 seçmenli Akbük Mahallesi, 857 Seçmenli Balat Muhtarlığı, 693  seçmenli Deniz Köy ile en düşük seçmenli Batıköy’ün 146 seçmeni bulunuyor.

Seçmenler muhtarlıktaki listeleri inceleyebilecekleri gibi  16 Nisan anayasa referandumunda oy vermek için YSK sitesinden seçmen sorgulama için ysk.gov.tr sitesine girip TC numaralarıyla  kayıtlı olup olmadıklarını  kontrol edebilecekler.  Bunun yapılmadığı  ve seçmen kütüğünde kayıtlı olmayanlar  referandumda oy veremeyecekler.

YSK'nın muhtarlıklarda askıya çıkardığı seçmen kütüğü listeleri online olarak da sorgulanabiliyor. Seçmen sorgulama işlemini internet üzerinden ysk.gov.tr sitesinden yapacaksınız.16 Nisan referandumunda oy kullanabilmeniz için seçmen kütüğünde kaydınız olmalı. Kaydınız yoksa da 26 Şubat 2017 tarihine kadar seçmen kaydınızı yaptırmanız gerekiyor.

Seçmen listesi sorgulaması yapan  ve ismi  çıkmayanlar  ne yapacak, nasıl seçmen kaydı yaptıracak? Bunun için gereken belgeler neler?

Seçmen kütüğünde kaydı bulunmayanlar düzeltme ve yerleşim yeri adresi değiştirmek isteyenler nüfus müdürlüklerine şahsen başvurmak zorundalar. Bunun için de yasal bir süre var. Bu işlemi 26 Şubat 2017 (17.00) Pazar gününe kadar yapmanız gerekiyor.

Peki nüfus kütüğü kaydı için gereken belgeler neler?

İlgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmanız gerekiyor. Nüfus müdürlüğü size tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneğini verecek. O formu ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeniz gerekiyor.

Unutmayın! Referandumda oy verebilmek için mutlaka seçmen listesinde adınızın olması gerekiyor. Haliyle isminiz yoksa kayıt işlemini yaptırmadan oy veremezsiniz. Bu sadece referandum değil tüm seçimler için geçerli. O kullanabilmek için 26 Şubat'a kadar seçmen listesi sorgulamasını yapıp, kaydınızı oluşturun.

Seçmen listelerinin incelenmesinde dikkat edilmesi gereken bir hususta kayıtlı olduğunuz adreste hiç orada yaşamadığı halde kayıtlı olan sahte seçmenler varsa onları da görebilme olanağınız var.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü