20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 18 Şubat 2017 14:10

BAŞKA BİR ÜRETİM MÜMKÜN!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BAŞKA BİR ÜRETİM MÜMKÜN!

DİDİM’DE GIDA İLE İLGİLİ ‘’İYİ’’ DÜŞÜNCE TOHUMLARI EKİLİYOR

Geçtiğimi sene Mayıs ayında bir araya gelen bir grup Balat’ta 3 dönüm arazide mevsimlik meyve sebze eken bir çiftçiye üretimde kimyasal kullanmazsan tüm ürettiklerini alırız demesiyle başlayan süreç, temiz adil ve ucuz gıdaya ulaşmayı amaçlayan bir oluşum olarak Didim Temiz Gıdaya Erişim Kolektifi oluşturulmuş.

Şimdilik küçük bir gurupta olsa giderek artan bir gurup haline gelmeyi planlayan kolektif Didim Pazaryerlerine astıkları pankartla dikkat çekmeyi amaçlamışlar.

Grup üyeleri önümüzdeki  yapılacak festivallerde kendi gurupları adına katılmayı planlıyorlar ve “ Tohumları bir süre önce ekilmiş ve yeşermekte olan DİDİM TEMİZ GIDAYA ERİŞİM KOLEKTİFİ üretici ile tüketici arasında kopan bağları yeniden inşa etmek üzere yerelde iyi, temiz, adil gıda yetiştiren üreticilerle, tohumdan sofradaki tabağına gelen yiyeceklerin her aşamasını sorgulayan gıda farkındalığına sahip tüketicilerin bir araya geldiği bir oluşumdur. Gıdamızı sağlığımızı, insanı ve dünyayı gözeterek ekolojik tarım yapan küçük ölçekli aile çiftliklerinin ayakta kalması için, dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmakta olan topluluk destekli tarım aracılığıyla gıda topluluğu hedeflenmektedir” diye açıkladıkları amaçlarının dünya çapında yaşanan “Küresel gıda üretimi, zirai kimya ve (genetiği değiştirilmiş)  tohum sektöründen birkaç şirketin kontrolündedir. Gıdaların niteliğinden çok karları için verimi düşünen endüstriyel tarım, sağlığımızı ve giderek gezegenimizi tehdit eder hale gelmektedir. Diye dikkat çekiyorlar.

Kolektif; “ Sağlıklı ve doğal olarak besin değeri yüksek gerçek gıda için doğru yol, toprak ve suyu kirletmeyen ve böylece ekosistemi koruyan küçük ölçekli geleneksel tarımdır. Yeni bir oluşum olan Didim Temiz Gıdaya Erişim Kolektifinin topluluk ve ürün kriterleri var. Bu kriterler; 1-Yerellik(üretici ve tüketici olarak);üretim alanlarının topluluk üyelerine yakın mesafede olması, yapılacak ziyaretler, denetimler ve teslimatta karbon ayak izi için önemlidir.2-Aracısızlık; üretici ve alıcı arasında aracı yok. 3-Küçük ölçekli üretim. Aile işletmesi olmasına özen gösterilmektedir.4-Şeffaflık. karşılıklı iletişim içinde sorunlara birlikte çözüm bulunur” görüşüne ek olarak  Ürün kriterlerini;”1-Ekolojik,yani; Doğa dostu üretim. Kimyasal gübre, zirai ilaç kullanılmamış olması. Atalık tohumların kullanılması, biyo çeşitliliğin korunması. Sertifika aramıyoruz. Ama karşılıklı güven, burada da devreye giriyor.2-Adil fiyat. Üreticiye ürünleri için beklentisini karşılayacak değerinde bir fiyat ödemeliyiz. Tüketicinin de zorda kalmayacağı bir fiyata satın almasını mümkün kılacak seviyede olmalıdır. 3-Güven ilişkisi. Yerelde yüzde yüz, birbirine değerek kurulan ilişkiyle sağlanır.” Diyerek açıklıyorlar.

Önümüzdeki dönem yapmak istedikleri çalışmaları da “ Sağlıklı gıdaya erişim için, gıda tüketimi yapan bireylerin, ailelerin dönüşümü ve tercihleri çok önemlidir. Temel problemlerimizden biri de, geleneksel yiyeceklerimizin (sirke, turşu, tarhana, zeytin, ekşi maya ekmek, yoğurt, peynir vb.) yapımı olup bu bilgilerin gelecek kuşaklara aktarılmasıdır” diye belirledikten sonra gıdayla ilgili farkındalığı arttırmak için önümüzdeki dönemlerde atölyeler ve okullarda etkinlikler yapmayı düşündüklerini belirttiler.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü