23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 22 Şubat 2017 16:21

GEKA VE İŞKUR İŞBİRLİĞİYLE AYDIN İL İSTİHDAM STRATEJİSİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

GEKA VE İŞKUR İŞBİRLİĞİYLE AYDIN İL İSTİHDAM STRATEJİSİ ÇALIŞTAYI  DÜZENLENDİ

Aydın İl İstihdam Stratejisi’nin oluşturulması için Güney Ege Kalkınma Ajansı,  Aydın İŞKUR Müdürlüğü işbirliği ile Aydın’daki ilgili kurum ve kuruluşların da katılımıyla “İstihdam Stratejisi Çalıştayı düzenledi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2016 yılı son toplantısında, 2014-2023 Ulusal İstihdam Stratejisini temel alan Aydın İl İstihdam Stratejisi oluşturulması kararı alınmasına üzerine gerçekleştirilen çalıştayda, ilgili paydaşların katılımıyla Anemon Otel’de 21 Şubat 2016 tarihinde yapıldı.

İstihdam olanaklarının geliştirilmesi, iş gücüne katılımın arttırılması kapsamında Aydın ili özelinde tüm paydaşlarla birlikte stratejik bir yol haritasının hazırlanması amacıyla gerçekleştirilen çalıştaya, Güney Ege Kalkınma Ajansı ve  Aydın İŞKUR İl Müdürlüğü’nün yanı sıra; başta Aydın Valiliği, diğer kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Odalar, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlükleri’nin temsilcileri katıldı.

Aydın İŞKUR Müdürü Rahmi Terzi yaptığı açılış konuşmasında; gerçekleştirilen çalıştayın Aydın iş gücü piyasasına katkı sağlayacağını belirtirken GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan ise; Ajansın faaliyetlerini, kamu kurum ve kuruluşları arasında sağladığı işbirliği görevini ve yürüttüğü strateji çalışmalarını, 2014-2023 Bölge vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdiğini söyledi. Bu doğrultuda, yapılan tüm çalışmalarda ve yürütülen destek programlarında nihai amaçlarının bölge kalkınmasına ivme kazandırmak ve bölgede

işsizliği önlemek olduğunu ifade etti. Ulusal istihdam stratejisine göre istihdama yönelik faaliyetlere yön verdiklerini ve gerçekleştirilen çalıştayın  ulusal istihdam stratejisine katkı sağlayacak nitelikte olması gerektiğini belirtti ve çalışmanın sonuçlarının hayata geçmesi temennisini de sözlerine ekledi.

Çalıştayda GEKA birim başkanı Barış Kıyak istihdama yönelik bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirirken, Mesleki Eğitim, Dezevantajlı Grupların İstihdamı, İşgücü Piyasası Koşulları ve Yeni İstihdam Olanakları adlı 4 ana konu başlığının altındaki diğer alt konular önem sırasına göre katılımcılar arasında oylandı.

Çıkan oylama sonuçlara göre katılımcılar; Mesleki Eğitim, Dezevantajlı Grupların İstihdamı, İşgücü Piyasası Koşulları ve Yeni İstihdam Olanakları adlı 4 gruba ayrılarak oylamada öne çıkan alt konu başlıkları değerlendirilerek  tartışıldı.

GEKA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, tüm çalışmaların sonucunda oluşturulacak İl İstihdam Stratejisi ile tüm kurumların enerjisini aynı hedefe yönlendirerek Aydın’da istihdamın arttırılması ve işsizliğin azaltılmasını hedeflediklerini, böylece bu çalışmayla ortaya çıkan sonuçların, ülke ve bölge kalkınmasına ivme kazandıracağı ifadesi kullanıldı.  Bunun yanında çalışmanın, Türkiye’de son dönemde ilgili kurum ve kuruluşların başlattığı istihdam seferberliğine de katkı sağlayacağı belirtildi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü